Blog (405)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Tractive MOTION — coś dla zwierzaka

Strona główna@wojtekadamsTractive MOTION — coś dla zwierzaka
03.11.2015 21:01

Jakieś dwa lata temu świat zwariował na punkcie smart-bandów i każdy, kto choć 25% swojego czasu spędzał aktywnie, chciał posiadać taki gadżet. Ceny wahały się od kilkunastu złotych do tysiąca. Ja też dałem się ugiąć i kupiłem inteligentną opaskę. Do dzisiaj smart-band znajduje się na mojej ręce i już dosłownie mi w nią “wrósł”. Dane, które gromadzi, przydają mi się do monitorowania mojej aktywności - zawsze mam porównanie minionego miesiąca z bieżącym. A co, gdyby nasze zwierzaki wyposażyć w takową opaskę?

Firma Tractive właśnie poszła o krok dalej i zaczęła produkować inteligentne nasadki do obróż naszych pupili. Owy gadżet nazywa się MONTION i pozwoli on monitorować aktywność naszego zwierzaka przez 24 godziny na dobę. Wystarczy go zamontować do obroży czworonoga i sparować ze swoim smartfonem lub tabletem dzięki dedykowanej aplikacji.

129720

W opakowaniu z Tractive MOTION, dodatkowo, znajdziemy przejściówkę, aby naładować gadżet i kilku stronicową obrazkową instrukcję.

129721
129722

Samo urządzanie waży zaledwie 7 gram. Jego rozmiary również nie są duże: 15 x 50 x 9 mm. Tractive MOTION został wyposażony w kilka czujników (ruchu, przyśpieszenia, temperatury i światła), a także w mały oledowy wyświetlacz, w którym między innymi można zobaczyć zebrane punkty przez zwierzaka za dnia.

129723
129724

Dzięki Bluetooth zawieszka może komunikować się z naszym tabletem lub smartfonem. Dodatkowo MONTION jest w 100% wodoodporny, więc nie musimy się martwić jeśli nasz czworonóg zechce popływać ;)

129725
129726

Aktywny zwierz to zdrowy zwierz

Aby rozpocząć nową przygodę z naszym pupilem, musimy pobrać aplikację dla MONTION, która jest dostępna na ważniejsze systemy mobilne: Windows, Android i Ios, więc nikt nie może narzekać.

Parowanie urządzenia, jest banalnie proste. Wystarczy przejść przez kilka kroków kreatora konfiguracji, w których ustawimy imię i zdjęcie naszego pupila, gatunek, ilość punktów, które musi zdobyć w przeciągu dnia. Potem tylko wystarczy przytrzymać jedyny przycisk na urządzeniu, aby zakończyć proces parowania.

571951

Od tego momentu MONTION, zawieszony na obroży naszego czworonożnego, będzie zliczał ile kroków przebędą jego łapki w przeciągu dnia i nie tylko. A wszystkie zgromadzone informacje są czytelnie przedstawiane w aplikacji.

Na pierwszym ekranie jesteśmy informowani o aktualnym, dziennym postępie zbierania punktów przez zwierzaka. Poniżej także widzimy procentowy podział czy monitorowany czworonóg jest leniwy, umiarkowanie aktywny lub bardzo aktywny.

571954

Kolejny ekran to “Profile”, w którym możemy wprowadzić dodatkowe informacje o naszym zwierzęciu (np. wiek, aktualna waga), kontakty placówek weterynaryjnych czy przyjmowanych lekach.

571956

W zakładce statystyki znajduje się ogrom informacji zgromadzonych przez MONTION. Na pierwszym diagramie mamy ogólny pogląd aktywności zwierzaka. Poniżej znajduje się liczba zdobytych punktów (pet points) - naliczanie ich nie jest dokładnie wyjaśnione. Możliwe, że algorytm zmienia się zależnie od wybranego gatunku pupila. Kolejny wykres przedstawia porównanie bieżącej aktywności z dniem poprzednim. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu czujnikowi światła i temperatury, możemy dowiedzieć się, czy zewnętrzne warunki także mają wpływ na zachowanie czworonoga.

571958

Jak dokładnie to wszystko wygląda pokazują zrzuty ekranu i filmik producenta: [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=ddcg4j0TD-E]

Magia dopiero się zaczyna

Przyczepienie inteligentnej zawieszki zwierzakowi to nie wszystko. Czasami, bez ingerencji opiekuna, nasi podopieczni są leniwi i nie ruszają się za wiele - biorą przykład z właścicieli ;)

Wyposażając się w MONTION chciałem sprawdzić, jak jest z moimi kotami - szczególnie w bieżącym okresie. Wiedziałem, że Cyna to typowy kot kanapowy, ale w Szajbie pokładałem nadzieje. Tego zwierza wszędzie pełno, wystarczy uchylić jej drzwi na podwórko i momentalnie rozpoczyna nową przygodę wybierając się na frywolną przechadzkę. Teraz, kiedy za oknem nieprzyjemna pogoda, moje zwierze zostają w domu i popadają w jesienno-zimowy letarg. MONTION w tym momencie określa Szajbę jako 99% leniwego kota, który ledwo wyrabia najniższa normę Pet punktów.

Aby zmobilizować właścicieli do większej aktywności ze swoimi zwierzętami, producent gadżetu postanowił wprowadzić w aplikacji system “odznak” (podobny do tego na dp), który naprawdę motywuje. Każde nowe osiągnięcie cieszy i zachęca do dalszej zabawy.

571964

Oczywiście wszystkim sukcesami możemy się dzielić z naszymi znajomymi za pomocą serwisów społecznościowych. Dodatkowo aplikacja MONTION posiada zakładkę “World Rank”, w której możemy sprawdzić, jakie miejsce zajmuje nasz zwieszak w klasyfikacji światowej ;)

571966

Ja osobiście się wciągałem po trzeciej odznace, tylko jeszcze trzeba Szajbę zmotywować.

571968

Zakończenie

Ja z Tractive MOTION jestem bardzo zadowolony. To proste urządzenie naprawdę dostarczyło mi sporo informacji na temat mojego kota i jej codziennego trybu życia (aktywności), który przez aktualną pogodę diametralnie się zmienił. Dodatkowo dzięki odznakom wprowadził naszą zabawę na wyższy poziom. Każda mała rzecz motywuje Oceniam ten gadżet na 5+ i polecam go wszystkim, którzy spędzają aktywnie swój czas ze zwierzakami. Żałuje trochę, że nie mam psa, bo jednak kot to kot ;)

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)