Blog (408)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

UUGear 7 — Port USB Hub dla RPi

Strona główna@wojtekadamsUUGear 7 — Port USB Hub dla RPi
09.09.2014 22:45

Czy hub USB może być wyjątkowy? Tak, jeśli jego producent projektował z głową i wiedział po co chce wprowadzić taki produkt na rynkową scenę. UUGear właśnie taki jest. Mowa tutaj o siedmio-portowym hubie USB 2.0 dedykowanym dla Raspberry Pi.

528696

Dlaczego dedykowany? Ponieważ jest takich samych gabarytów co RPi, a także posiada otwory montażowe w tych samych miejscach co płytki z rewizji 2.0 modeli A i B. Hub możemy zamontować na dwa sposoby dzięki dostarczonym zestawie dystansów i nakrętek.

119010
119011

[join][img=z_000004][join][img=z_000005]

Oczywiście hub posiada wejście na zasianie zewnętrzne, aby mógł bezproblemowo obsłużyć siedem zasobożernych urządzeń. Także został wyposażony w obsługę Multiple Transaction Translator, dzięki której mamy zapewniony szybki transfer danych z naszych podłączonych urządzeń, nie zbaczając na ich klasę . Płytka od UUGear została wyposażona w 8 diod, z których 7 pokazuje aktualny status portu (czy jest wykorzystywany) i jedną informującą nas o tym czy jest podłączone do niej zasilanie.

119012
119013

Power mode

Inżynierowie UUGear zaprojektowali tak swojego huba, aby ten dawał możliwość użytkownikowi wybrania jednej z dwóch opcji jego zasilania. Pierwsza to opcja bus-power, gdzie rozdzielacz jest zasilanym energią pobieraną z Rasperry Pi. Owa możliwość niesie ze sobą organicznie - dla wszystkich portów USB mamy tylko 500mA do podziału. Możemy je wykorzystać do podłączenia myszy, klawiatury i innych mało zasobożernych urządzeń. Drugim podejściem jest oczywiście opcja z własnym zasilaniem (self-power mode), wtedy to użytkownik może dostarczyć 1000mA dla każdego gniazda z osobna. Jednak trzeba mieć na uwadze moc dodatkowego zasilacza.

528708

Jeśli wybierzemy opcję self-power to możemy dodatkowo wybrać, czy chcemy przesyłać napięcie zwrotne do RPi, czy nie. Na płytce mamy oznaczone trzy piny napisem “Power Connection”, które umożliwiają wybór jednej z opcji. Jeśli pozostawimy zworkę w domyślnym stanie (zworka założona na dwóch pinach dalszych od krawędzi), będziemy mieli do czynienie z trybem, w którym napięcie “zawraca”. Ten stan umożliwia zasilenie RPi i Huba za pomocą jednego adaptera AC.

RPi zasilane bezpośrenido z Huba
RPi zasilane bezpośrenido z Huba

W przypadku gdy zworka znajduje się na dwóch pinach bliższych krawędzi, wtedy to napięcie zwrotne jest zablokowane.

Zasilanie zwrotne umożliwone (źródło: uugear.com)
Zasilanie zwrotne wyłączone (źródło: uugear.com)

A po co te piny?

Opcje zasilania to nie jest jedyna warta uwagi funkcjonalność tego Huba. Drugą jest możliwość wyciągnięcia w dowolny sposób portów USB za pomocą wyprowadzonych na płytce pinów, co jest lekarstwem na bolączki przy konstrukcjach autorskich obudów z wykorzystaniem RPi. W zanadrzu mamy jeszcze do wykorzystania dwie nóżki, którymi możemy doprowadzić zasilanie do rozdzielacza.

Rozkład nóżek dla złączy USB (źródło: uugear.com)
Rozkład nóżek dla złączy USB (źródło: uugear.com)

Słowem końca

Urządzenie firmy UUGear to naprawdę dobre rozwiązanie, które wychodzi na przeciw użytkownikom RPi i innych armowych komputerków , którzy chcą się pozbyć nadmiarowości w swojej przestrzeni. W moim przypadku to się sprawdziło - pozbyłem się jednego dodatkowego zasilacza i bezsensownie sterczącego obok huba, który już na moim małym biureczku przemienił się w pająka kabli :)

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)