Blog (400)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)
@wojtekadamsX1-II – multimedialny żółwik od Zidoo po raz drugi

X1-II – multimedialny żółwik od Zidoo po raz drugi

05.05.2016 00:01, aktualizacja: 05.05.2016 09:53

Nie tak dawno, bo w lipcu ubiegłego roku, opisywałem jeden z bardziej udanych produktów Zidoo, a był nim androidowy odtwarzacz multimedialnym zwany X1. Po ogromnym sukcesie producent zdecydował się wydać odświeżoną jego wersje X1-II, którą wyposażył w czterordzeniowy procesor Rockchip RK3229.

590607

Zawartość opakowania i kadłubek

Jak każdy produkt sygnowany logiem Zidoo, tak i ten dostarczany jest w sztywnym, białym kartonie, który z reguły jest podzielony na dwa segmenty. W górnym znajdziemy „jednostkę centralną”, podczas gdy reszta z akcesoriów znajduje się w dolnej części. W skład zestawu wchodzi mała instrukcja w języku angielskim, dość długi kabel HDMI, pilot i zasilacz 5V / 2A.

134696
134697

Najwyraźniej model X1-II obudowę, dość oryginalną jak na tego typu urządzenia, odziedziczył po swoim poprzedniku. Moja wersja została zabarwiona na kolor żółty, lecz także dostępna jest wersja srebrna. Całość wykonano z błyszczącego tworzywa sztucznego.Na froncie został umieszczony czujnik IR i dwukolorowa dioda LED (informująca o stanie urządzenia).

134698
134699

Wszystkie wejścia są z tyłu urządzenia. Wśród nich znajdziemy: gniazdo A/V, HDMI, Ethernet, x2 USB, slot microSD i wejście zasilania.

134700
134701

Na spodzie Zidoo X1-II wyposażony jest w przycisk reset i cztery małe gumowe nóżki, dzięki którym się nie przesuwa.

Zielony system

X1-II automatycznie włącza się, gdy podłączymy go do zasilania. Preinstalowany Android, w wersji 4.4.4, startuje w ciągu 35 sekund. Jak zawsze, producent wyposażył system we własną wersję launchera, którą dobrze obsługuje się z poziomu pilota. Launcher umożliwia użytkownikowi utworzenie własnych skrótów, a także dostęp do dolnej i górnej belki w standardowym Androidzie.

134702
134703

Z głównego menu dostaniemy się do kilku preinstalowanych aplikacji. Między innymi znajdziemy narzędzie do czyszczenia pamięci podręcznej i zarządzania zainstalowanymi aplikacjami. Dalej, wśród zainstalowanych aplikacji, zajdziemy podstawowego menadżera plików i Kodi, zwanego tutaj ZDMC (Zidoo Media Center).

590628

Jak wspomniałem na początku akapitu, X1-II został wyposażony w Androida w wersji 4.4.4, których zachowuje się bardzo poprawnie i stabilnie. Warto wspomnieć, że po wypakowaniu z pudełka urządzenie miało wersję firmware 1.0.5, ale już po kilku dniach otrzymałem aktualizację do wersji 1.0.7 wprowadzającą poprawki stabilnościowe. Zidoo, do każdego swojego produktu, dostarcza poprawki przez OTA lub możemy je pobrać z forum i zainstalować za pomocą sticka USB.

590630

Oczywiście box standardowo posiada sklep Google Play, z którym nie ma żadnych problemów. Jak na razie urządzenie jest pozbawione konta root, lecz w przyszłości pewnie producent zdecyduje się na udostępnienie takiego roma, jak robił to dotychczas ze swoimi poprzednimi modelami.

Jak pisałem wyżej, Zidoo X1-II nie posiada fizycznego przycisku wyłączenia. Jeśli naciśniemy szybko na pilocie czerwony klawisz zasilania, to otrzymamy menu, gdzie będziemy mogli wybrać opcję restartu, przejścia do trybu czuwanie lub po prostu wyłączenia.

590633

Gdy będziemy trzymać przycisk dłużej, uzyskamy dostęp do przypisania domyślnego zdarzenia "przycisku zasilania".

590635

Procesor, ram i trochę wysiłku

W Zidoo X1-II został zamontowany czterordzeniowy procesor Rockchip RK3229, który działa wraz z układem graficznym Mali-400mp2. Taktowanie rdzeni Cotex-A7 oscyluje między 400Mhz oraz 1.46GHz, w zależności od zapotrzebowania systemu. Procesor także posiada sprzętowe wsparcie do dekodowania kodeka H.265 z 10-bitową głębią koloru, innymi słowy: powinien bez problemu obsłużyć wideo w rozdzielczości 4K@60 fps.

590638

Urządzenie zostało wyposażone w 1GB RAM DDR3 i 8 GB eMMC, w której dla użytkownika przypada około 5,7 GB na dane i aplikacje. W testach obydwie kości pamięci osiągają przyzwoite wyniki – co w dodatku potwierdza szybkość działania systemu.

590640

Procesor wykorzystany w X1-II nie należy już do najmłodszych i najmocniejszych, ale powinien swobodnie wystarczyć do celów multimedialnych. Warto jednak sprawdzić, jakie wyniki ten układ będzie osiągał w popularnych benchmarkach.

Antutu Benchmark
Antutu Benchmark
3D Mark
Vellamo

[join][img=st006][join][img=st011]

Zidoo X1-II jako centrum multimedialne

Głównym przeznaczeniem takiego typu boxów jest odtwarzanie wszelkiej maści plików multimedialnych. Wyposażenie urządzenia w port HDMI 2.0 (CEC jest) daje nam możliwość ustawienia rozdzielczości do 4K (60Mhz), środowisko Androida jest zaś renderowane w 720p, lecz podczas odtwarzania wideo system przechodzi do odpowiedniego trybu.

590649

Dla zachowania kompatybilności ze starszymi odbiornikami Zidoo X1-II zawiera również złącze analogowe wideo, lecz jakość GUI pozostawia wiele do życzenia i pytanie, czy ktoś jeszcze z tego typu złącz korzysta?.

Standardowo ten Andtroid TV posiada preinstalowaną aplikację HappyCast, która jest rednererem dla DLNA i Miracast. Odtwarzanie poprzez protokół upnp działa stabilnie, jednak o udostępnianiu ekranu z telefonu już tak powiedzieć nie można – klient nie chce się łączyć z serwerem lub jest po prostu niewykrywalny.

590652

Bluetooth 4.0 działa bezproblemowo. Wykrywa inne urządzenia i paruje się z nimi bez żadnych trudności.

590654

Sterować Zidoo X1-II można na kilka sposobów. Za pomocą załączonego pilota na podczerwień, który sprawdza się dobrze w standardowym launcherze i Kodi, lecz już gorzej w przeglądarce internetowej. Dodatkowo pilot posiada trzy programowalne klawisze skrótów, do których przypiszemy ulubione aplikacje.

134716
134717

Zidoo, we wszystkich swoich produktach, umożliwia zdalne sterowanie za pomocą dedykowanej aplikacji Zidoo RC, którą możemy pobrać na urządzenie mobilne dzięki linkowi zaszytemu w kodzie QR. Program posiada kilka wariantów nawigacji, które mogą ułatwić nam sterowanie w wybranych aplikacjach – pilot, myszka, pad, obsługa gestami. Dość ciekawą opcją jest możliwość uruchomienia dowolnej, zainstalowanej aplikacji na urządzeniu, dzięki czemu unikniemy nadmiernego klikania – błądząc po Launcherze. Warto wspomnieć, że RC został wyposażony dodatkowo w opcję wywołania “zrzutu ekranu”.

590660

Jeśli mowa o centrum multimedialnym to nie mogło zabraknąć informacji, z jakimi formatami radzi sobie Zidoo X1-II. Szczerze mówiąc, byłem zaskoczony dobrą wydajnością wideo, którą daje nam ten procesor z wysłużonym już Mali-400MP2. Urządzenie nie ma problemu z dekodowaniem 1080p oraz 4K (h.265), także o wysokim współczynniku fps. Jakoś obrazu jest bardzo dobra. Wszystkie testy przeprowadziłem na preinstalowanej modyfikacji Kodi zwanej ZDMC - dodatkowo wynik testu AnTuTu Video i DRM Info.

AnTuTu Video Tester
DRM Info

Wnioski

Androidowy TV-box Zidoo X1-II to dobry kandydat na domowe centrum multimedialne, za które nie będziemy musieli zapłacić dużo. W zadaniach, do których został stworzony, sprawdza się doskonale. Swobodnie oglądniemy na nim film z naszych zbiorów lub włączymy streaming z popularnych serwisów oferujących takie usługi.

ZALETY

  • dobre wsparcie producenta – częste aktualizacje
  • pamięć dobrej klasy
  • bezproblemowe odtwarzanie filmów
  • stosunek „jakość/cena”!
  • niepowtarzalny wygląd ;)

WADY

  • stary Android 4.4.4
  • trochę kulejący Miracast
SprzętHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)