Blog (400)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)
@wojtekadamsZidoo X5 – androidowy Set-top-box

Zidoo X5 – androidowy Set-top-box

07.02.2016 21:06, aktualizacja: 08.02.2016 11:24

Zidoo nie odpuszcza i w jego ofercie pojawił się kolejny produkt. Model X5 został wyposażony w czterordzeniowy procesor Amlogic S905, 1 GB pamięci RAM i 8 GB flash.

Kilka tygodni temu zwędrował do mnie jeden egzemplarz. Początkowo nie nadawał się do użytku, przez niestabilne oprogramowanie. Jednak już po pierwszej aktualizacji wszystko nabrało kolorów.

Standardowo Zidoo X5 jest pakowany w biały kartonik z wielkim zielonym nadrukiem nazwy modelu. W środku znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia odtwarzacza, czyli Zidoo X5, standardowy pilot, zasilacz i kabel HDMI. Dodatkowo producent dorzucił krótką ulotko-instrukcje, ale przecież nikt tego nie czyta ;)

582213

Obudowa X5 nie jest klasyczna. Nie jest to nudna kostka, lecz coś o oryginalnym kształcie. Najlepiej wygląd oddadzą poniższe zdjęcia. Warto zaznaczyć, że tworzywo sztuczne, z którego został wykonany kadłubek, jest naprawdę solidne.

582215

Jak widać na załączonych obrazkach, porty zostały rozmieszczone zgodnie z obowiązującymi trendami, czyli dwa porty USB, plus slot na kartę SD na jednym z boków – w tym przypadku padło na lewy. Reszta złącz, znalazła się z tyłu urządzenia.

582217

Box po podłączeniu do prądu od razu startuje. Wita nas znajomy splash Zidoo, który możemy zobaczyć w innych produktach tego producenta. Po tym pojawia się autorski launcher zwany ZIUI Cool, który był także preinstalowany w modelu X6 Pro. Kafelkowy interfejs bardzo ułatwia nawigację po urządzeniu, zaś szara kolorystyka wieczorami nie bije po oczach.

582219

W aktualnym programowaniu nie znajdziemy wielu preinstalowanych aplikacji. Wszystkie możemy wymienić na palcach jednej dłoni. I tak mamy: Zidoo RC (pozwala używać smartfona jako pilota), MediaCenter (klient DLNA), MoviePlayer (podstawowy odtwarzacz dostarczany przez Amlogic) i Miracast, dzięki której możemy „przerzucić” ekran naszego smartfona na TV. Jest też od razu dostępny Kodi v15 (Isengard), lecz na razie bez modyfikacji Zidoo. Standardowo w systemie znajdziemy dwie aplikacje CleanManager (do zwalniania pamięci w systemie) i USB Install (do instalowania aplikacji bezpośrednio z USB). Wystarczy podłączyć pamięć do boxa i wybrać żądane pliki apk.

Choć urządzenie posiada 1GB pamięci RAM, to cały system Android 5.1.1 chodzi bardzo sprawnie i stabilnie. Dodatkowo produkty Zidoo na tle innych chińskich marek wyróżniają aktualizacje OTA, które dostarczane są dość często przez producenta. Zaś jeśli ktoś jest niecierpliwy to może zawsze odwiedzić tętniące życiem forum, na którym deweloperzy umieszczają ROMy, przed wypuszczeniem ich w powietrze.

forum.zidoo.tv
forum.zidoo.tv

Testy wydajności, audio-wideo

Zidoo X5 został wyposażony w procesor Amlogic S905, którego każdy z jego czterech rdzeni pracuje z częstotliwością 100 Mhz – 2,02 Ghz. Układ graficzny to wysłużony Mali-450, lecz nadal trzymający poziom.

582225

Ze wbudowanych 8 GB pamięci wewnętrznej, dla użytkownika pozostaje tylko 4,76 GB, jest to mało, lecz zawsze możemy rozszerzyć przestrzeń na dane o kartę SD (maksymalnie do 32 GB) lub dysk USB 2,5 (na ten moment Ext.4 nie jest obsługiwany). Wbudowana pamięć eMMC jest dobrej klasy. Jej prędkość odczytu sięga ~42 MB/s, zaś zapis dochodzi do ~12 MB/s.

132483
132484

Benchmarki

Układ Amlogic S905 jest bardzo wydajny, choć posiada cztery rdzenie, to w rzeczywistości dorównuje konkurencyjnemu RK3368 (zamontowany w X6 Pro ), a czasami nawet przewyższa, zdobywając lepsze wyniki na przykład w AnTuTu.

Geekbench 3 [list] [item]Single-Core: 614 pkt[/item][item]Multi-Core: 1804 pkt[/item][/list] AnTuTu 6.0.1 [list] [item]36342 pkt[/item][/list] Bonsai [list] [item]2789 pkt[/item][/list] 3D Mark [list] [item]Ice storm Unlimited: 7232 pkt[/item][item]Ice storm Extreme: 4646 pkt[/item][item]Ice storm: 7715 pkt[/item][/list] PC Mark [list] [item]3132 pkt[/item][/list] Vellamo [list] [item]Browsers: 2509 (Chrome) | 2118 (Internet Browser) | 2323 (WebView) [/item][item]Metal: 916 pkt[/item][item]Multicore: 1540 pkt[/item][/list]
582233

Złącza audio/wideo

Model Zidoo X5 posiada dwa złącza wideo CVBS (analog) i HDMI 2.0 (4K@60) ze wsparciem dla CEC. Jednak mój telewizor Samsungu UE40F6320 uparcie twierdzi, że box nie posiada CECa. Z praktyki zawodowej wiem, że ta funkcja, choć dobrze opisana w specyfikacji HDMI (już od 1.2a) działa różnie na sprzętach nawet wysokiej klasy. Więc daje czas dla Zidoo, aby trochę pogrzebali w swoim sofcie i zmusili kulawego Anynet+ do działania.

582236

Oczywiście, gdy podłączymy urządzenie poprzez cyfrowe złącze, rozdzielczość urządzenia zostanie ustawioną w maksymalną obsługiwaną rozdzielczość telewizora – wyczytaną z EDIDa.

582238

Producent w swojej specyfikacj i chwali się gronem obsługiwanych formatów audio/wideo, więc jak zawsze warto sprawdzić, czy spełnia one to, co w broszurce napisano. Często w komentarzach pod moimi testami pojawia się pytanie, skąd posiadam takowe próbki testowe? Zainteresowanych odsyłam do wiki projektu Kodi, gdzie zostało zebrane wszystko, co potrzeba, aby przeprowadzić własne badania w domu. W moich testach Zidoo dał radę, ale nie obyło się bez problemów. Swobodnie poradził sobie z dekodowaniem podstawowych formatów i reklamowanym przez producenta HEVC (10-bit). Kłopoty dopiero pojawiły się przy plikach o rozdzielczości 4K z większym bitrate. Wynikiem był restart Kodi, brak poprawnej synchronizacji audio z wideo lub po prostu jego brak. Niekiedy warto iść na skróty i odpalić AnTuTu Video Tester 3.0, który, na podstawie własnych próbek, ocenia urządzenie i daje liczbowy pogląd ułatwiający porównanie. W przypadku X5 rezultat wyniósł 896 punktów i wykrył trzy problemy z częściowym wsparciem. Ogólnie urządzenie spisuje się na mocną czwóreczkę.

132488
132489

Wnioski

Zidoo X5 to kolejny udany produkt. Sprawdza się w tym, do czego został stworzony. Choć pierwsza wersja firmware nie była stabilna, to z kolejną jest już dużo lepiej. Polecam go wszystkim, którzy szukają takiego urządzenia w cenie oscylującą wokół 50 dolarów. Warto rozważyć ten produkt, ponieważ 70% anonimowych chińskich boxów jest oparte o standardowe (referencyjne) oprogramowanie dostarczane przez producenta procesorów i w dalszej kolejności pozbawione są jakichkolwiek aktualizacji. Z Zidoo X5 jest inaczej. Wydaje mi się, że wszystkie niedociągnięcia wymienione w tym tekście w niedługim czasie zostaną poprawione. Oczywiście niska cena odbiła się na wielkości pamięci eMMC, która jednak mogłaby zostać podwojona przez producenta.

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)