Blog (189)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (8)

Recenzja Sony HDR-AS50 — sportowa kamerka jako samochodowy wideorejestrator?

@xomo_plRecenzja Sony HDR-AS50 — sportowa kamerka jako samochodowy wideorejestrator?
01.02.2018 00:41

Rozpoczynając wczesną wiosną 2017 roku poszukiwania samochodowej kamerki nie sądziłem, że znalezienie dobrego sprzętu z baterią będzie aż tak trudne jak to się potem okazało. W czasie poszukiwań moją uwagę zwróciły Action Cam od Sony, które zdawały się spełniać wszystkie założenia. Czy rzeczywiście był to dobry wybór?

641429

Skąd pomysł na Action Cam jako rejestrator?

Zanim przejdę do właściwej recenzji myślę, że powinienem wyjaśnić dlaczego ostatecznie to właśnie Action Cam od Sony wybrałem na potrzeby rejestratora jazdy do samochodu, a nie jedną z wielu polecanych niemal wszędzie kamerek typowo przeznaczonych do rejestrowania trasy. Rozpoczynając poszukiwania przyjąłem trzy, jak mi się początkowo wydawało, proste do spełnienia "warunki":

 1. wbudowany akumulator nie tylko podtrzymujący na kilka sekund napięcie, ale pozwalający rejestrować przynajmniej około 30-60 minut bez podpinania zasilania zewnętrznego - staram się eliminować gdzie tylko się da kable
 2. szeroki wybór akcesoriów, najlepiej na lokalnym rynku by wyeliminować długi czas wysyłki
 3. możliwość wykorzystania sprzętu także do innych celów, do których smartfon nie jest idealny, a zakup kolejnego urządzenia nie ma sensu (rzadkie wykorzystanie)

Jak się jednak okazało spełnienie tych warunków, a w szczególności pierwszego, wcale nie jest tak łatwe, jak zakładałem. Po wielu tygodniach poszukiwań przypadkowo natrafiłem na kamerki sportowe Sony i po zgłębieniu tematu doszedłem do wniosku, że to może być to: spełnione zostały bowiem wszystkie trzy założenia. Początkowo wybór (głównie za sprawą pełnej stabilizacji także w trybie wide) padł na najnowszy, flagowy model FDR-X3000R (polecam recenzję kolegi lordjahu), z czasem jednak gdy cena nadal utrzymywała się na wysokim poziomie doszedłem do wniosku, że ponad 2k za kamerkę wykorzystywaną w 90% czasu w samochodzie nie ma sensu, szczególnie, że i tak nie miałbym na czym oglądać materiałów 4K. Tańszy, także nowy w ofercie model HDR-AS50 również spełniał wszystkie założenia, a koszt zakupu zamykał się w 699 złotych.

Zestaw, wykonanie

641435

W prostym, kartonowym pudełku ukryto dwa mniejsze opakowania, w których umieszczono:

 • kamerkę w obudowie wodoszczelnej (zanurzenie do 60m)
 • kabel USB - microUSB do ładowania baterii i wymiany danych
 • baterię NP-BX1
 • dokumentację (przewodnik, skróconą instrukcję, gwarancję, kartę rejestracji)
 • płytkę mocującą kamerę (lub kamerę w obudowie) do akcesoriów
641438

W zestawie ponadto znalazł się ostatnio opisywany przeze mnie powerbank. Aby w pełni korzystać z kamerki sportowej zakupiłem ponadto kartę pamięci - wybór padł na obsługującą szybki zapis/odczyt kartę Samsung MB-MG32EA/EU 32 GB UHS-1 U3 z serii PRO (80 złotych) oraz dedykowany uchwyt do montażu na głowę lub kask BLT-UHM1 (189 złotych).

149001
149002

Action Cam firmy Sony pozytywnie zaskakuje rozmiarem - obudowa jest naprawdę niewielka, w środku (pod klapką) znalazło się nawet miejsce na akumulator jak i niewielki ekran (odpowiednio po lewej i prawej stronie obudowy). Z tyłu kamerki, pod drugą klapką umieszczono złącze USB oraz diodę ładowania. Spód skrywa slot na kartę pamięci oraz miejsce na mocowanie dodatków. Obudowa HDR-AS50 odbiega od pozostałych modeli z 2017 roku pod względem koloru - zamiast błyszczącego, białego plastiku użyto mniej rzucającego się w oczy czarnego, matowego. Wszystkie kamerki mają jednak spójny profil obudowy, co pozwala korzystać z jednego kompletu peryferiów z kilkoma kamerami - ogranicza to koszty ewentualnej migracji lub kupna jednocześnie różnych modeli, a także sprawia, że wybór akcesoriów jest szerszy niż zwykle.

149003
149004

Pod względem wykonania nie można Japończykom nic zarzucić - obudowa została zrobiona z dobrej jakości materiału, którego delikatnie chropowata faktura zapewnia pewny chwyt sprzętu. Trzymając kamerkę w ręku w pierwszej chwili możemy mieć wrażenie, jakbyśmy trzymali skaner otoczenia rodem z filmów SF, co wynika z tego, że obiektyw jest ulokowany na węższej krawędzi, a nie (jak choćby w GoPRO) na szerszej. Wymusza to oczywiście bliski dużym kamerom, zdecydowanie wygodniejszy sposób trzymania - trzeba tylko na chwilę przestać traktować wszystkie urządzenia nagrywające jak smartfony i szybko zauważymy, że tak jest praktyczniej. Nie mówiąc już o tym, że taka kamerka wygląda lepiej zamontowana na kasku czy głowie, można ją też łatwiej ukryć i nie rzuca się tak w oczy.

149005
149006

Jeśli chodzi o znajdujące się w zestawie akcesoria (kabel USB, płytka montażowa i obudowa wodoszczelna) to nie mam do nich żadnych zastrzeżeń - wykonano je z dobrej jakości plastiku, kabel USB ma wystarczającą długość. Również zamknięcie obudowy (plastikowy zatrzask na cienkim metalowym elemencie) po pół roku działa jak powinno.

Pisząc o akcesoriach nie sposób nie wspomnieć o dokupionym uchwycie BLT-UHM1 - w komplecie znalazł się pasek o regulowanej długości, nakładka na pasek, stelaż mocujący kamerkę z dokręconą już płytką montażową w nakładce i komplet spinek stabilizujących na kask. Całość musimy we własnym zakresie poskładać, co jednak nie stanowi żadnego problemu. Mimo początkowych obaw związanych z tym, że wszystkie elementy uchwytu wykonano z plastiku (poza paskiem i śrubą wkręcaną w kamerę oczywiście) po pół roku całość nie uległa żadnemu uszkodzeniu i spisuje się bez zastrzeżeń.

149007
149008

Specyfikacja

 • Przetwornik obrazu Exmor CMOS typu 1/2,3" BSI, 11.1 MPx, procesor obrazu BIONZ X
 • Obiektyw ZEISS Tessar, przysłona maksymalnie. F2.8, kąt widzenia 140-170 stopni
 • Ogniskowa: f=18,4 mm (170°), f=21,8 mm (170°)
 • Stabilizacja SteadyShot (tylko w 140 stopniach)
 • Balans bieli automatyczny, temperatura barwowa, własny
 • Dźwięk MP4: MPEG-4 AAC-LC 2 kanały, mikrofon stereo, wbudowany głośnik mono
 • Kompatybilne karty: Memory Stick Micro i MicroSD / MicroSDHC / MicroSDXC
 • Tryby pracy: nagrywanie w pętli, funkcja Motion Shot LE, zdjęcia seryjne, nagrywanie poklatkowe, transmisja na żywo, nagrywanie Time Laps, zdjęcia i nagrywanie
 • Format zapisu wideo: XAVC S: MPEG-4 AVC / H.264 oraz MP4: MPEG-4 AVC / H.264
 • Rozdzielczość wideo XAVC S: 1920 x 1080 60p / 50p / 30p / 25p / 24p
 • Rozdzielczość wideo MP4 zależnie od wybranej opcji:
 • PS: 1920 x 1080 60p / 50p;
 • HQ: 1920 x 1080 30p / 25p, MP4 STD: 1280 x 720 30p / 25p;
 • HS120 (HS100): 1280 x 720 120p / 100p
 • Format zdjęć: Zgodne z DCF 2.0, Exif 2.3 i MPF Baseline, 11,9MP 16:9 (4608 × 2592)
 • Aplikacje: ActionCam Movie Creator i PlayMemories dla PC, Mac i smartfonów
 • Zasilanie: z baterii 3,6 V 1240 mAh NP-BX1 lub poprzez USB z innych źródeł
 • Komunikacja: WiFi, Bluetooth, slot na karty pamięci i USB
 • Przyciski: 2 u góry, 3 na prawym boku obok ekranu
 • Konfiguracja: z użyciem aplikacji mobilnej lub ekranu i przycisków kamery
 • Inne: 3 diody pokazujące działanie kamery, zgodność z Apple Final Cut Pro X i iMovie
 • Wodoszczelność, odporność na pył: tak, w dołączonej obudowie wodoszczelnej
 • Wymiary i waga: 24,2 x 47,0 x 83,0 mm 83 g (z baterią zamontowaną)
 • Dodatkowe akcesoria: szeroka gama oryginalnych, uniwersalne złącze mocowania

Więcej na oficjalnej stronie producenta. Lista oficjalnych akcesoriów tutaj.

Czas działania

Z racji gabarytów kamerki zastosowany akumulator ma stosunkowo niewielką pojemność - tylko 1240 mAh. Jak się jednak okazuje w praktyce wyłączając moduł WiFi bez problemu możemy osiągnąć nawet niemal 3 godziny ciągłego nagrywania, a jeśli chcemy korzystać z bezprzewodowej komunikacji to nadal możemy nagrywać przez około 2 godziny. Bez wątpienia jest to dobry wynik, który możemy jeszcze wydłużyć podłączając kamerkę do zewnętrznego źródła zasilania (jak choćby powerbank czy samochodowy zasilacz) lub po prostu wymieniając akumulator na zapasowy. W przypadku kamerek Sony do wyboru mamy nie tylko oryginalne ogniwa, ale także szeroki wybór bardzo tanich zamienników. Jak przystało na sportową kamerę wymiana baterii jest bardzo łatwa i może zostać wykonana bez żadnych dodatkowych narzędzi czy długich przygotowań.

149009
149010

Jeśli chodzi o czas ładowania wbudowanej baterii to zajmuje on od około 1.5 godziny do nawet nieco ponad trzech w zależności od źródła (odpowiednio zasilanie zewnętrzne i USB w komputerze). Czas ten można skrócić wykorzystując zewnętrzną ładowarkę do ogniw kamer sportowych Sony.

Aplikacje wspierające

Korzystający z kamerek sportowych Sony mają dostęp do bezpłatnego pakietu aplikacji na komputery (Mac jak i PC) oraz smartfony (iOS oraz Android):

 • Action Cam Movie Creator - narzędzie do edycji wideo pozwalające nadać im szlif, przyspieszać lub zwalniać obraz, nakładać na niego dane GPS, łączyć nagrania na jednym ekranie, przycinać je i korzystać z wielu dodatkowych efektów (PC/Mac)
 • PlayMemories Home - centrum multimedialne pozwalające w łatwy sposób przeglądać i edytować wszystkie multimedia z jednego miejsca (PC/Mac)
 • Action Cam App - aplikacja na smartfony, dzięki której możemy edytować filmy bez użycia komputera. W prosty sposób przytniemy, skrócimy, obrócimy filmy, dodamy efekt slow-motion, stworzymy nagrania time-lapse (do 30 sekund) oraz prześlemy nagrania oraz zdjęcia z kamerki do naszego smartfona.
 • PlayMemories Mobile - aplikacja mobilna umożliwiająca nie tylko przesyłanie multimediów na telefon, ale także zdalnie nagrywanie za pomocą kamerki (ekran smartfona umożliwia podgląd tego, co nagrywa kamera w czasie rzeczywistym), dostosowanie ustawień kamerki, dodanie danych o lokalizacji ze smartfona do nagrań wykonanych kamerką oraz odtwarzać nagrania gromadzone na karcie pamięci.

Na szczególne uznanie zasługuje dopracowany pakiet aplikacji na komputery, dzięki któremu bez konieczności poszukiwania alternatyw możemy nie tylko uporządkować pliki, ale także edytować je na różne sposoby. Zastosowany interfejs może się podobać oraz jest wygodny - wszystkie opcje są dokładnie tam, gdzie być powinny.

641470

Zawsze po zakończonej instalacji nowych aplikacji sprawdzam z ciekawości ile rzeczy jest ładowane do systemu na starcie, ile pracuje w tle. W przypadku oprogramowania Sony dla kamerek pod tym względem jest dobrze: do autostartu i usług pakiet dodaje bowiem tylko po jednym wpisie, co jak na rozbudowaną funkcjonalność jest bardzo dobrym rezultatem i zasługuje na pochwałę - coraz szybsze komputery, powoli stające się standardem szybkie dyski SSD nie powinny dawać przyzwolenia na zaśmiecanie systemu przez źle napisane oprogramowanie.

641472

Jeśli chodzi o aplikacje na smartfony to zarówno pakiet dla iOS jak i Androida działa bez zastrzeżeń. O ile edytowanie wideo na urządzeniu mobilnym jest średnio wygodne (oraz trochę bezsensowne) tak możliwość wykorzystania smartfonu do dostosowania ustawień kamerki czy podgląd na żywo ułatwia nakręcenie jeszcze lepszych filmików. Skoro i tak każdy z nas ma telefon lub tablet stale ze sobą wykorzystanie go do kamerki sportowej to najlepsze co Japończycy mogli zrobić.

Kamerka w samochodzie

641475

Action Cam w samochodzie spisuje się niemal doskonale - szerokokątny obiektyw (170 stopni) umożliwia zarejestrowanie sporej części tego co widzimy a mimo braku pełnej stabilizacji SteadyShot w tym trybie obraz nawet na naszych dziurawych drogach jest na tyle stabilny by z powodzeniem móc np. odczytać numery tablic innych pojazdów. Nagrany obraz nie tylko może być dowodem w sprawie, ale zwyczajnie cieszy oko. Wykorzystanie Sony HDR-AS50 jako kamerki samochodowej pozwala więc nie tylko mieć dowód "braku naszej winy", ale może służyć do rejestracji naszych podróży czy eksperymantalnych wideoblogów zza kierownicy. Również nagrania nocne zaskakują pozytywnie - obraz jest na tyle czytelny, że z powodzeniem może posłużyć w przyszłości za źródło konkretnych informacji.

Dzięki wbudowanej baterii na co dzień możemy niemal całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z zewnętrznego zasilania. Dopiero wyruszając w dłuższe trasy warto pamiętać o przygotowaniu dodatkowego źródła energii - możemy skorzystać ze standardowej ładowarki samochodowej dla smarfonów ale też np. podpiąć powerbank. Co ważne zewnętrzne źródło zasilania umożliwia nie tylko podtrzymanie prądu podczas rejestrowania ale umożliwia też podładowanie baterii. Zarówno latem, jak i zimą nie odnotowałem żadnych problemów związanych np. z przegrzewaniem się w czasie długich tras i włączonego stale nagrywania. Przykładowe nagrania za dnia i nocą:

Jak już wspominałem wyżej kamerki sportowe od Sony posiadają diody na tyle, przodzie i górze obudowy, dzięki którym szybko możemy sprawdzić czy włączyliśmy nagrywanie. Dzięki temu obojętnie w jakim miejscu zdecydujemy się umieścić kamerkę i tak zawsze bez problemu możemy sprawdzić czy nagrywanie jest włączone. Jest to o tyle istotne, że dzięki szerokiej gamie akcesoriów nie jesteśmy skazani na montowanie kamerki na szybie, lecz możemy znaleźć dla niej lepsze z naszego punktu widzenia miejsce. Osobiście najczęściej montuję kamerkę dokładnie tak jak to pokazałem na zdjęciu i przykładowych wideo - na zagłówku pasażera korzystając z opisywanego powyżej już oryginalnego paska o regulowanej długości. Dzięki temu nie tylko kamerka nie zajmuje niepotrzebnie przedniej szyby ale też latem nie jest narażona na ciągłą ekspozycję na słońce i wysokie temperatury.

Samochodowa kamerka idealna? Oczywiście nie i to abstrahując już od tego, że taki sprzęt nie istnieje. Podstawowa wada to oczywiście brak automatycznego startu przy włączaniu silnika, ale i tak nigdy nie zostawiłbym kamerki na niestrzeżonym parkingu w samochodzie więc włączenie ręczne nagrywania nie jest żadnym problemem - po kilku dniach robimy to już niemal automatycznie. Jeśli chcemy korzystać ze wszystkich dostępnych trybów w pełnej rozdzielczości musimy też pamiętać by nabyć szybką kartę UHS1 U3 (zapis/odczyt bliski 100MB/s) - tylko takie karty bowiem wspierają ten kodek.

Kamerka oczywiście wspiera tryb nagrywania w pętli (automatyczne nadpisywanie plików), jednak i tu pojawia się niewielki zgrzyt - co jakiś czas zdarza się, że jeśli kamerka zakończy nagrywanie nim najstarszy utworzony plik zostanie usunięty (nadpisany) to po kolejnym uruchomieniu nagrywania musimy ręcznie sformatować kartę pamięci gdyż nie ma możliwości uruchomienia nagrywania. Problem ten pokazuje się rzadko i to tylko na karcie 32GB więc jeśli aż tak miałoby to Wam przeszkadzać wystarczy kupić kartę 64GB lub większą. Nie wykluczone, że problem zostanie w przyszłości rozwiązany aktualizacją oprogramowania kamerki.

Podsumowanie

641484

Zakup Sony HDR-AS50 poprzedzony był miesiącami analiz i poszukiwań najlepszej opcji spełniającej założone kryteria dlatego już wtedy widziałem, że to właśnie ta kamerka jest tym, czego szukałem. Mijające niedawno 6 miesięcy aktywnego użytkowania tylko mnie w tym utwierdziły - w cenie niewiele większej od lepszej klasy rejestratorów otrzymałem bowiem bardziej uniwersalny sprzęt, z którego można z powodzeniem skorzystać nie tylko podczas jazdy, ale też do zupełnie innych celów.

TL:DR? Zalety i wady w punktach:

Plusy

 • bardzo dobrze wykonana obudowa, kompaktowe rozmiary
 • dobra jakość nagrań, obsługa kodeka XAVC S
 • wbudowany ekran
 • możliwość skorzystania z dodatkowych aplikacji za darmo
 • wymienialna bateria, możliwość zasilania zewnętrznego
 • sprawdza się jako wideorejestrator do samochodu
 • uniwersalne złącze akcesoriów
 • szeroka gama oryginalnych akcesoriów w przystępnych cenach
 • atrakcyjna cena zakupu, bogaty standardowy zestaw

Minusy

 • niewielki ekran w połączeniu z ilością opcji może być problematyczny na początku
 • bateria mogłaby zapewniać dłuższy czas pracy
 • pełnię możliwości kamerki uzyskamy tylko z drogimi kartami microSD HC/XC UHS1
SprzętTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)