Blog (189)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (8)

Recenzja Sony MDR-NC31EM — słuchawki eliminujące hałas z otoczenia

Strona główna@xomo_plRecenzja Sony MDR-NC31EM — słuchawki eliminujące hałas z otoczenia
09.07.2015 20:09

Na przełomie czerwca i lipca miałem okazję przez 14 dni testować tytułowe słuchawki Sony. Model wyróżnia się cyfrową eliminacją hałasu z otoczenia, dzięki czemu możemy odseparować się od dźwięków otoczenia.

558612

Kilka informacji o słuchawkach

Słuchawki Sony MDR-NC31EM to zestaw dedykowany przede wszystkim smartfonom i tabletom z serii Xperia Z2 i nowszym. Zgodny jest także z każdym innym urządzeniem posiadającym pięcio-pinowy jack 3.5. Wspomnieć należy, że słuchawki działają tylko z urządzeniami z takim wyjściem. Dostępne są w kolorach czarnym i białym. Waga słuchawek to 21 gram a kabel ma 1 metr długości.

Zawartość zestawu

zawartość zestawu
zawartość zestawu

W zestawie znajdziemy oprócz słuchawek także 3 pary końcówek (w zestawie testowym miałem tylko 2 zapasowe komplety), dzięki czemu możemy dopasować słuchawki do naszych uszu oraz złożoną kartkę Najważniejsze informacje informującą o warunkach gwarancji, kartkę, która zawiera link do więcej informacji o słuchawkach oraz deklarację zgodności z FCC. Zestaw jest skromny, ale w zasadzie nic więcej nie potrzebujemy.

Wykonanie

zapasowe końcówki
zapasowe końcówki

Słuchawki wykonano z typowych dla tego typu sprzętów materiałów, czyli plastik na końcówkach + gumowe nauszniki i standardowo wykończony kabel. Wtyk do zgodnych urządzeń jest pozłacany. Także nie można mieć zastrzeżeń do jakości materiałów w białej wersji - jest to warte odnotowania gdyż często białe urządzenia stosunkowo łatwo brudzą się, tracą swój oryginalny kolor.

bDYfLcUT

Sony po raz kolejny zastosowało charakterystyczny dla swoich słuchawek dłuższy kabel prawej słuchawki, który puszczamy z tyłu na szyi. Choć nie każdemu to się spodoba, to przyznać trzeba, że same słuchawki są na prawdę wygodne. Świetnie też trzymają się uszu - praktycznie niemożliwe jest by same wyleciały z uszu jeśli tylko poprawnie je założyliśmy.

cyfrowa eliminacja hałasów otoczenia w praktyce

tryby eliminacji hałasu z otoczenia
tryby eliminacji hałasu z otoczenia

Cyfrowa eliminacja hałasów z otoczenia działa w oparciu o zaimplementowane w każdej z dwóch słuchawek mikrofony po podpięciu słuchawek do smartfonu (lub innego zgodnego (5 pinowego) urządzenia). W oprogramowaniu zgodnych Xperii domyślnie uaktywnia nam się proste menu, które pozwala wybrać otoczenie, w jakim przebywamy, tab by usprawnić działanie funkcji. Menu jest elementem aplikacji SmartConnect, którą to możemy wgrać na urządzenia innych firm z Google Play. Dostępne są trzy warianty: autobus/pociąg, biuro, samolot. Z moich obserwacji wynika to, że ta funkcja na prawdę działa. Oczywiście nie ma mowy 100% eliminacji, ale różnica z włączoną tą funkcją a wyłączoną jest moim zdaniem całkiem spora.

Jakość dźwięku i głośność

Dostarczany przez słuchawki dźwięk jest bardzo dobrej jakości. MDR-NC31EM świetnie nadają do różnej muzyki, oglądania filmów, filmików. Oczywiście z racji konstrukcji nie może być mowy o głębokim basie, ale dźwięk moim zdaniem jest świetny. Także głośność jest w zupełności wystarczająca.

Prowadzenie rozmów głosowych

Choć MDR-NC31EM nie posiadają pilota z przyciskiem odbierania/kończenia połączeń to za ich pomocą możemy prowadzić rozmowy głosowe - na obu słuchawkach wbudowano służące nie tylko do eliminowania hałasów z otoczenia mikrofony, ale i do rozmów. Przeprowadziłem sporo rozmów głosowych i żaden z rozmówców nie narzekał na jakość rozmowy. Także swoich rozmówców słyszałem bardzo dobrze.

Podsumowanie

słuchawki są bardzo wygodne.. i świetnie wyglądają
słuchawki są bardzo wygodne.. i świetnie wyglądają

Sony MDR-NC31 to moim zdaniem niezły wybór, choć nie idealny. Cyfrowa redukcja hałasu z otoczenia działa. Jak dla mnie jedyna wada to brak wersji bezprzewodowej: cyfrowa redukcja hałasu w połączeniu z brakiem kabla to byłby idealny zestaw słuchawkowy. Jeśli jednak komuś nie przeszkadza kabel, akceptuje brak pilota na kablu i ma zgodny smartfon czy inne urządzenie to słuchawki jak najbardziej polecam. Jakiś czas temu widziałem podobne słuchawki na amerykańskim amazonie, ale bezprzewodowe - jest więc szansa, że kiedyś ten model pojawi się w edycji bezprzewodowej w Polsce - wtedy będzie to moim zdaniem świetny wybór jeśli chodzi o dokanałowe modele. Nadmienić warto, że słuchawki te Sony dokładało do Xperii Z2 - bez wątpienia są to najlepsze słuchawki dołączane do smartfonu i na pewno jedne z lepszych dostępnych na wolnym rynku.

TL:DR? zalety i wady w skrócie:

Zalety:

bDYfLcUZ
  1. bardzo dobre wykonanie przewodu, samych słuchawek
  2. metrowy przewód słuchawek to optymalna długość
  3. dobra jakość audio
  4. wystarczająca głośność słuchawek
  5. słuchawki pewnie trzymają się uszu

Wady

  1. brak pilota na kablu
  2. kabel to zło;)

Za udostępnienie słuchawek na potrzeby recenzji dziękuję Sony MobilePL

Udostępnij:
bDYfLcVP