Blog (189)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (8)

Recenzja Sony SBH60 — mobilne słuchawki nauszne mają jeszcze sens?

Strona główna@xomo_plRecenzja Sony SBH60 — mobilne słuchawki nauszne mają jeszcze sens?
27.07.2015 01:58

W drugiej połowie lipca miałem okazję przez 14 dni przyjrzeć się interesującym słuchawkom - tytułowemu modelowi SBH60 firmy Sony. Zdawałoby się, że w dobie dokanałowych zestawów nie ma ma już miejsca dla lekkich, mobilnych (i bezprzewodowych) słuchawek nausznych. Czy w istocie tak jest? Dzisiejszą recenzją spróbuję zmierzyć się z tym tematem.

Sony SBH60
Sony SBH60

Zestaw

560123

Słuchawki spakowane są w stosunkowo duże pudełko kartonowe, które wykonano z dobrej jakości materiałów. Poza samymi słuchawkami (włożonymi w ciekawą wkładkę uniemożliwiającą przemieszczanie się słuchawek w opakowaniu) w pudełku znajdziemy kabel USB. kabel jack 3.5mm umożliwiający podłączenie słuchawek do urządzeń bez użycia Bluetooth oraz kilka papierów: informacje o zgodności z FCC, poradnik startowy oraz informacje odnośnie gwarancji. Zestaw skromny, ale kompletny.

Specyfikacja słuchawek

Szerokość opaski: 9 mm Waga: 125 gramów Zawartość zestawu: SBH60, kabel micro-USB, przewód 3,5 mm, instrukcja startowa Sterowanie: Odebranie/zakończenie/odrzucenie połączenia Zwiększanie/zmniejszanie głośności Klawisz odtwarzania/wstrzymywania muzyki Klawisze kolejnego/poprzedniego utworu Obsługiwane profile Bluetooth: HF (HFP), wersja 1.2 i 1.6, A2DP 1.0, AVRCP 1.4 Dostępne kolory: czarny lub biały Łącza: ładowanie Micro-USB i jack 3,5 mm dla urządzeń nieobsługujących Bluetooth Bateria 225 mAh: czas gotowości: do 24 dni, odtwarzanie: do 13 godzin, rozmowy: do 13 godzin Inne: mikrofon, głośnika: dynamiczny 30 mm o zakresie częstotliwości 30–18 000 Hz Zgodność: sprzęt obsługujący profile Bluetooth i urządzenia z wejściem 3.5mm

bEaBzdef

Specyfikacja według strony producenta.

Wygląd i wykonanie

Słuchawki wykonano częściowo z metalu, częściowo z plastiku. Konstrukcja jest stabilna, nic nie skrzypi a przy tym lekka. Nawet kilkugodzinne użytkowanie nie powoduje dyskomfortu. Nauszniki wykonano z materiału przypominającego skórę. Są one lekkie i miękkie. Słuchawki są bardzo wygodne a przy tym świetnie wyglądają. Jeśli ktoś lubi biały sprzęt to Sony SBH60 można bez wątpienia polecić gdyż użyte materiały są wysokiej jakości i słuchawki powinny długo zachować swój świetny wygląd. Jedyne, do czego muszę się przyczepić to niczym nie osłonięte śruby na obu stronach pająka - zdecydowanie brakuje jakiejkolwiek osłony tych śrubek.

Opaska pozwala nam na regulację szerokości słuchawek, dzięki czemu słuchawki są wygodne bez względu na wielkość głowy użytkownika. Na lewym nauszniku znajdziemy przyciski regulacji głośności i odbierania połączeń/wznawiania/zatrzymywania odtwarzania muzyki. Przyciski są małe, lekko wystają nad profil obudowy nausznika. Obok przycisków są też wejście jack i port ładowania micro USB I wreszcie włącznik słuchawek.

kabel jack 3.5mm
kabel jack 3.5mm

Dołączany do zestawu kabel jack i kabel USB zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Niestety dołączany kabel USB jest bardzo krótki, przez co praktycznie bezużyteczny. Bez problemu jednak można użyć własnego kabla USB, dlatego nie traktuję tego jako poważnej wady.

560134

Dźwięk - jakość i głośność

Przed pierwszym sparowaniem słuchawek wątpiłem w ich możliwości: takie małe to nie może dobrze grać. Jak się jednak okazało, SBH60 potrafią grać i to bardzo dobrze. Odtwarzany dźwięk jest wysokiej jakości, czysty i głośny. Słuchanie muzyki na SBH60 to prawdziwa przyjemność dla uszu zarówno gdy podepniemy się za pomocą kabla jack, jak i bezprzewodowo dzięki Bluetooth. Podczas testów odtwarzałem różne utwory jak i stacje FM. W każdej z prób słuchawki wykazywały się bardzo dobrą jakością dźwięku i głośnością. Jedną z prób było przesłuchanie soundtracka z gry The last of us, z którym wiele sprzętów audio ma pod górkę - SBH60 przeszło próbę bez problemów.

Bateria - czas pracy

560138

13 godzinny czas pracy, o jakim mówi producent jest osiągalny. Na powyższym obrazku widzicie szacowany czas działania przy naładowaniu baterii na poziomie około 75%. Podczas testów podawany przez aplikację czas osiągałem bez problemu - na słuchawki tej wielkości to na prawdę bardzo dobry wynik. Pozytywnie zaskakuje także czas ładowania: w mniej niż godzinę bateria ładuje się od 5% do pełna. Pozwala to podłączyć zestaw do ładowania na kilkanaście minut aby korzystać z nich przez kilka godzin.

Radio FM

Choć od dłuższego czasu popularne są wszelakie usługi streamowania muzyki jak Spotify to jednak wciąż z kilku względów preferuję klasyczne stacje FM. Sony SBH60 spisują się całkiem nieźle jeśli chodzi o słuchanie stacji radiowych. Niestety dołączany do zestawu kabel jack nie jest wykrywany przez smartfon jako antena FM dopóki nie wepniemy go także do słuchawek. Nie oznacza to jednak, że nie możemy słuchać radia FM korzystając z łączności Bluetooth - w tym celu musimy podłączyć pod telefon dowolne słuchawki, które działają jako antena FM. Dźwięk radia bez problemu przesyłany jest wtedy na podłączone bezprzewodowo słuchawki SBH60. Jeśli chodzi o jakość odtwarzania stacji FM to jest bez zarzutu - wszystkie testowane stacje grają głośno i czysto.

Prowadzenie rozmów głosowych

Słuchawki posiadają wbudowany mikrofon, który umożliwia prowadzenie rozmów głosowych. Na lewej słuchawce znajdziemy, obok przycisku głośności także przycisk odbierania i kończenia połączenia. Jakość połączeń jest bardzo dobra - swoich rozmówców słyszymy głośno i wyraźnie. Także my jesteśmy słyszani bez zakłóceń. SBH60 można użyć też jako zestawu słuchawkowego dla kierowcy - bez włączonej muzyki nie zapewniają one 100% wygłuszenia, aczkolwiek z uwagi na mały, nie dający się łatwo odnaleźć przycisk odbierania połączeń nie jest to moim zdaniem do końca dobry pomysł.

Podsumowanie

560145

SBH60 to ciekawa propozycja firmy Sony. Wydawałoby się, że w dobie wszechobecnych słuchawek dokanałowych nie ma już miejsca na nauszne konstrukcje. Po dwóch tygodniach z SBH60 uważam, że jest to błędne podejście. Obecne nauszne konstrukcje są lekkie a przy tym oferują bardzo dobrą jakość dźwięku, bezprzewodową komunikację z urządzeniem wyjściowym. Zaskoczeniem może być także wytrzymały akumulator: w tak niewielkiej konstrukcji umieszczono baterię pozwalającą na około 13 godzinne słuchanie muzyki czy rozmowy telefoniczne. Także cena na poziomie 210 złotych jest moim zdaniem odpowiednia.

TL:DR? Zalety i wady w punktach:

Zalety:

bEaBzdel
  1. słuchawki, akcesoria dobrze wykonane
  2. możliwość podpięcia przewodowo jak i przez Bluetooth
  3. możliwość bezprzewodowego słuchania radia FM
  4. bardzo dobra jakość dźwięku
  5. czas pracy na baterii i ładowania
  6. szybkie parowanie z użyciem NFC

Wady:

  1. rzucające się w oczy niczym nieosłonięte śrubki na opasce
  2. sam kabel jack wpięty wyłącznie do telefonu nie działa jak antena dla radia FM

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję SonyMobilePL

Udostępnij:
bEaBzdfb