Blog (189)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (8)

SmartEyeglass — inteligentne okulary od Sony

@xomo_plSmartEyeglass — inteligentne okulary od Sony
17.02.2015 15:24

Właśnie w kilku krajach na świecie ruszają zamówienie przedpremierowe na najnowszy pomysł firmy Sony - inteligentne okulary. Niestety, na tej liście nie ma naszego kraju - w europie są to tylko Niemcy i Wielka Brytania. Zamówienia można składać też w USA i oczywiście w Japonii. Niestety cena tego cudeńka z całą pewnością zniechęci większość zainteresowanych: 620GBP w UK, 800€ w Niemczech a w USA i Japonii odpowiednio $840 and 100,000 Yen. Drogo to mało powiedziane. Ale może sprzęt jest tego warty? Zobaczmy co oferuje SmartEyeglass od Sony.

nowość od Sony
nowość od Sony

SmartEyeglass jest odpowiedzią japońskiego koncernu na Google Glass. Projekt, który Google nie bardzo wyszedł ma szanse udać się firmie Sony? Jeśli spojrzeć tylko na specyfikację czy filmiki przygotowane przez producenta to odpowiedź może być twierdząca... problemem jednak będzie z pewnością cena... mało kto zdecyduje się wydać 800€ na smart okulary... gdy można zwyczajnie wyciągnąć smartfon z kieszeni...

Zanim przejdę do opisu polecam zapoznać się z poniższym video przygotowanym przez Sony:

W odróżnieniu od okularów Google propozycja Sony musi być parowana ze smartfonem, co jednak ma mieć związek z udostępnianiem informacji ze smartfonu w polu widzenia właściciela. Obecne wersje deweloperskie wyglądają moim zdaniem całkiem nieźle. Ciekawostką jest jednak wbudowana nawigacja opierająca się o zieloną strzałkę wyświetlaną nam w polu widzenia.

Ciekawy materiał odnośnie Sony SmartEyeglass przygotował podczas tegorcznego CES2015 serwis The Verge.

Trochę o specyfikacji

Specyfikacja wygląda następująco:

[list] [item]Ekran: 2x przezroczysty z oddzielnymi kontrolerami[/item][item]Rozdzielczość: 419x138 px[/item][item]Pole widzenia: 20° (horyzont 19° x wys 6°)[/item][item]Kolory: monochromatyczny zielony z 8 bitową skalą szarości[/item][item]Jasność (max.) 1,000 cd/m2[/item][item]Sensory: akcelerometr, żyroskop, elektroniczny kompas, sensor jasności, mikrofon z redukcją hałasu[/item][item]Kamera: 3MP[/item][item]Video (bez audio): JPEG stream – QVGA-zgodny 15 fps[/item][item]Dźwięk: głośnik in kontrolerze[/item][item]Działanie na baterii: ok. 150 min. jeśli nie używamy kamery, 80 min. gdy kamera wł. [item]Łączność z Android: Bluetooth v3.0, IEEE802.11b/g[/item][item]Waga: ok 77 g (bez kabla); ok 44 g (kontroler).[/item] W tej cenie z pewnością można oczekiwać dużo więcej... zaskakuje negatywnie długość pracy na baterii... inteligentne okulary na ~2h? moim zdaniem ten sam problem co przy Smart zegarkach - rozwój gadżetów nie idzie wraz z rozwojem technologii baterii... Pozostaje mieć nadzieję, że w finalnym produkcie czas pracy na baterii ulegnie poprawie...

W praktyce.... przydatne?

Skoro już wiemy, że specyfikacja jest średnia to może użyteczność tłumaczy astronomiczną cenę? Po części z pewnością tak jest. Inteligentne okulary od Sony pozwalają choćby wyświetlać w naszym polu widzenia aktualne wyniki sportowe, nawigację, wiadomości sms czy jakieś poradniki:

możliwe użycia (za sonymobile.com)
możliwe użycia (za sonymobile.com)

Oczywiście to tylko wybrane możliwości zastosowana smart okularów od Sony. Możliwości będą ograniczone właściwie tylko inwencją twórców aplikacji na okulary. "Sensory urządzenia, jego kamera mogą być łączone z możliwościami smartfonów w celu dostarczania ciekawych narzędzi, informacji" wprost przed oczy właściciela - brzmi całkiem ciekawie moim zdaniem.

Na premierę dostępne będą (do pobrania z GooglePlay lub w aplikacji klienta okularów na smartfonie) aplikacje pozwalające uzyskać dostęp do serwisów Twitter, Facebook, Gmail, RSS, kalendarza oraz obsługi głosowego sterowania. Sony przygotowało także SDK, które ma pomóc deweloperom tworzyć kolejne aplikacje. Ciekawą koncepcję możliwego zastosowania SmartEyeglass przygotował APX Labs:

Przecież to tylko Developer Preview

Tak, opisywane przeze mnie powyżej SmartEyeglass są obecnie w fazie deweloperskiej i na taką właśnie wersję zbierane są zamówienia przedpremierowe. Dlatego też jeszcze można mieć nadzieję, że wady obecnej wersji z czasem zostaną zniwelowane a produkt przeznaczony na rynek konsumencki będzie już udoskonalony. Sony premierę wersji konsumenckiej planuje na 2016 rok.

Sprzedaż SmartEyeglass Developer Edition SED-E1 startuje już w marcu na wymienionych na początku rynkach Japonii. UK, Niemiec i USA. Ponadto w marcu ruszyć ma także sprzedaż dedykowane tylko klinetom biznesowym na kolejnych rynkach: Francja, Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia, Szwecja. Niestety Polski także na tej liście nie ma. Moim zdaniem póki co nie bardzo jest czego żałować: sprzęt jest zdecydowanie zbyt drogi, możliwości dla większości użytkowników też póki co nie warte wyłożenia takiej gotówki. Nie mniej sam projekt uważam za coś bardzo ciekawego i w odróżnieniu do inteligentnych zegarków widzę w tym pomyśle jakiś sens i użyteczność. Jeśli tylko Sony dopracuje swój projekt to kto wie co będziemy nosić za kilka lat na nosie :) Na ten moment jednak o wiele bardziej przekonuje mnie podobny pomysł firmy Sony - w odróżnieniu od opisywanego można go podczepić do każdych okularów co pozwala nosić takie okulary, jakie lubimy. Z pewnością jednak rozwój tych urządzeń będę obserwował z zainteresowaniem.

Co sądzicie o SmartEyeglass?

SprzętTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)