Blog (189)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (8)

Tablet Samsunga z Windows 8.1 po 10 miesiącach- dobra inwestycja?

Strona główna@xomo_plTablet Samsunga z Windows 8.1 po 10 miesiącach- dobra inwestycja?
13.06.2014 23:18

Właśnie mija 10 miesięcy odkąd mam tablet z najnowszym Windows 8.1. Dziś odpowiem na pytanie czy jest to dobry wybór czy może lepiej było wziąć choćby iPada. Dla przypomnienia posiadam tablet SmartPC XE500 Samsunga o specyfikacji:

Procesor Intel Atom Z2760 2GB RAM 64GB pamięć e.MMC Windows8 32bit (po aktualizacji 8.1) Łączność: WiFi i Bluetooth Stacja dokująca z klawiaturą

reszta na stronie producenta.

bDYsMkMn

Jak widać nie jest to nie wiadomo jak szybki i wydajny sprzęt. Nie takie jest jednak jego przeznaczenie- ma on być przede wszystkim energooszczędny- działać jak najdłużej na baterii ale przy tym oferować komfort konsumpcji treści jak i tworzenia jej. Cele te tablet z Windows spełnia moim zdaniem w 100%. Za sprawą pasywnego chłodzenia ostatnio spędzam z nim więcej niż z laptopem, który z racji wysokich temperatur otoczenia i mocnych podzespołów najcichszy nie jest. Windows 8.1 jak i aplikacje biurowe działają na nim idealnie, za sprawą 11.6" ekranu o rozdzielczości 1366x768 tworzenie treści jest wygodne. Dodatkowo mam też klawiaturę w stacji dokującej przez co ten sprzęt zaliczany jest często do kategorii ultrabooków konwertowalnych. Bateria po 10 miesiącach nadal trzyma bezproblemowo 10 godzin przy ekranie ustawionym na ok 50% mocy (Samsung stosuje bardzo jasne ekrany więc nawet nie mam potrzeby podkręcać jasność jeszcze mocniej).

Windows i oprogramowanie- rozczarowanie aplikacją Snote

Pulpit 8.1- piękne prawda? :D
Pulpit 8.1- piękne prawda? :D

Windows 8.1 na tablecie spisuje się wyśmienicie- działa bardzo szybko i płynnie, aplikacje ładują się też szybko. Za sprawą trybu pulpitu mam dostęp do swoich ulubionych aplikacji z komputera i nie jestem skazany na mobilne protezy jak na androdzie czy modernApps, które nadal nie grzeszą funkcjonalnością niestety.

tablet w całej okazałości
tablet w całej okazałości

Pamiętacie jak zachwalałem (swoją drogą bardzo funkcjonalną) aplikację Snote? Wczoraj niestety zawiodłem się na niej- nagle bez powodu zawiesiła się przy uruchamianiu i jedyne co mogłem zrobić to ją zamknąć gestem. Zrobiłem więc restart systemu... po którym aplikacja odpaliła się ale zgubiła wszystkie moje notatki jakie w niej utworzyłem a także te wzorcowe! Całe szczęście miałem buckup więc straty jako takiej nie ma ale niesmak pozostał. Przedwczoraj wykonywałem też eksport notatek- o dziwo pod Windows w Snote nie można eksportować do PDF a jedynie wyeksportować do formatu Snote (bezużyteczne) lub... jpeg.... notatki w jpeg... co za **** na to wpadł... dzięki temu nie ma szans, żeby choćby wyszukać konkretną frazę w notatce (Snote nie ma wyszukiwarki wewnątrz notatek). Jedno jest pewne więc... w przyszłym roku Snote zastępuję OneNote od Microsoftu... a jeśli ktoś zechce z tej aplikacji dalej korzystać to niech robi często buckup.

Tablet Samsung'a- wykonanie, komfort pracy

Z Ativ'a jestem bardzo zadowolony- choć wykonali go z plastiku to nie jest to problem bo dzięki temu tablet zachował rozsądną wagę- aluminium jest cięższe jednak. Urządzenie trzyma się w ręku bardzo fajnie a sami przyznajcie, że DP na takim ekranie przegląda się super:

Dobreprogramy w pionie na 11.6
Dobreprogramy w pionie na 11.6

Komfort pisania czy to na klawiaturze ekranowej czy na stacji dokującej jest bez zastrzeżenia- ekranowa ma wystarczająco duże klawisze oraz reaguje bez zamuleń. Klawiatura w stacji jest wyspowa a klawisze mają niski skok. Doczepić się można tylko do touchpada, który nie jest idealny ale nie ma też tragedii.

bDYsMkMt

W przypadku mojego modelu Samsung nie popisał się jeśli chodzi o logo producenta na tyle tabletu- ostatnie litery odpadły gdzieś po 3 miesiącach:

tył tabletu ;/
tył tabletu ;/

Nie do końca przemyślana jest też lokalizacja mikrofonu- górna krawędź boczna przez nie ma z niego większego pożytku- zapomnijcie o obsłudze tabletu mową- Rozpoznawanie mowy po prostu bardzo słabo działa i pomaga zastosowanie oddzielnego mikrofonu.

Podsumowując...

....uważam, że inwestycja w tablet z Windows 8.1 to dobry wybór. Dzięki temu mogę korzystać z tych samych narzędzi co na normalnych komputerach, mam dostęp do zaawansowanych narzędzi o których iPady czy urządzenia z Androidem mogą jedynie pomarzyć. Nie mówiąc już o tak banalnej sprawie jak praca z więcej niż jednym oknem. Osobiście uważam po tych 10 miesiącach, że to właśnie urządzenia z Windows nadają nową jakość tabletom i kończą nie jako z ich wizerunkiem urządzenia- zabawki. Produkt Samsunga nie jest idealny (patrz mikrofon czy napis na tyle) ale w końcu to pierwsza generacja tabletów z Windows więc nie ma na co narzekać. W zestawie mam też rysik, który przydaje się przy tworzeniu zaawansowanych notatek. Jeśli miałbym teraz kupować tablet to ponownie byłby to właśnie sprzęt Samsunga.

bDYsMkNj