Blog (2)
Komentarze (656)
Recenzje (0)

Intel SSD 335 240 GB vs Playstation 3

Strona główna@Ziendal7Intel SSD 335 240 GB vs Playstation 3
01.06.2013 14:04

Playstation 3, konsola posiadająca już swoje lata lecz nadal ciekawy sprzęt dla osób mniej wymagających czy chcących się zapoznać z tytułami ekskluzywnymi na tą platformę. Postanowiłem trochę "odmłodzić" swój egzemplarz, jest to wersja FAT (najstarsza) z fabrycznym dyskiem 80 Giga i portem SATA.

Zaczynamy:

Wymiana dysku twardego w konsoli jest banalnie prosta, polecam jednak przed przystąpieniem do wymiany skopiować wszystkie potrzebne nam dane (save, filmy, zdjęcia) na dysk przenośny czy pamięć flash i wyposażyć się w najnowsze firmware (do pobrania ze strony producenta) które będzie nam potrzebne po wymianie. O zakupione gry nie musimy się martwić, są przypisane do konta. PS3 obsługuje standardowe dyski 2.5 cala SATA, niezależnie od modelu konsoli. Wymiana odbywa się w kilku krokach: 1. Przewracamy konsolę tak a żeby dostać się do zaślepki znajdującej się na dolnym boku i podważamy ją śrubokrętem:

470044

2. Odkręcamy śrubkę i pociągamy uchwyt do siebie, tym sposobem wyjmujemy dysk.

470046

3. Odkręcamy wszystkie cztery śrubki mocujące dysk w uchwycie, wkładamy nowy i przykręcamy.

470048

4. Wsuwamy z powrotem dysk do konsoli.

470050

Podczas pierwszego uruchomienia ukaże nam się taki o to komunikat.

470052

Jak już mówiłem, musimy posiadać pendrive lub inny nośnik z którego konsola odczyta oprogramowanie, które wcześniej pobraliśmy z strony Playstation, następnie na nośniku tworzymy folder "PS3" a w nim "UPDATE" (koniecznie z dużych liter). Wkładamy tak przygotowany nośnik do portu USB konsoli i wciskamy klawisze start i select. Konsola zgra oprogramowanie następnie spyta się czy może sformatować dysk (co jest wymagane) i uruchomi się ponownie.

SSD zamiast HDD w PS3:

Konsola głównie służy do grania, więc wykonałem kilka testów w celu porównania prędkości SSD i HDD. Testy zostały wykonane na dwóch grach z płyty (Uncharted 3 i Battlefield 3) oraz na dwóch grach uruchamianych prosto z dysku konsoli (Wipeout i inFamous).

Wyniki

HDD:

bEhsHurr
  • Battiefield 3: Uruchomienie 49s, załadowanie misji 25s.
  • Uncharted3: Uruchomienie 45s, załadowanie misji 1:10 min.
  • Wipeout: Uruchomienie wyścigu 15s
  • inFamous: Wczytanie i uruchomienie gry: 35s.

SSD:

  • Battiefield 3: Uruchomienie 35s, załadowanie misji 21s.
  • Uncharted3: Uruchomienie 36s, załadowanie misji 58s.
  • Wipeout: Uruchomienie wyścigu 10s
  • inFamous: Wczytanie i uruchomienie gry: 25s.

Dodatkowo wykonałem test kopiowania filmiku 61mb na zewnętrzny dysk twardy: SSD: 0:06 HDD: 0:08

bEhsHurx

Jak widać dysk nieznacznie przyspiesza uruchamianie gier, jest to spowodowane przestarzałym interfejsem SATA (1.5 Gb/s). Podobno w nowych konsolach (niestety w Internecie brak o tym informacji więc nie mogę potwierdzić), montowane są już nowsze wersje, pozwalające wycisnąć "trochę" więcej z tak szybkich dysków :).

Udostępnij:
bEhsHusn