Blog (7)
Komentarze (351)
Recenzje (0)

Mała rzecz a cieszy :-) "Szybka trasa w Google Maps"

@zoso71Mała rzecz a cieszy :-) "Szybka trasa w Google Maps"10.05.2013 01:55

Co i po co?

Co: wyszukiwarka w, i na przykładzie Opery. Po co: bo to fajna opcja :-) dająca ciekawe możliwości - a przykładem będzie opcja szybkiego wyznaczania trasy w Mapy Google.

A zatem dzisiaj dwie pieczenie na jednym ogniu: opis wyszukiwarki oraz praktyczne zastosowanie na jednym przykładzie.

Tych, którzy znają już bliżej opcje "Wyszukiwarki" od razu zapraszam do "Pieczeniu drugiej" na końcu wpisu, gdzie opisuję tytułową opcję.

Pieczeń pierwsza: Wyszukiwarka w Operze - opis i możliwości

Pisząc "Wyszukiwarka", mam na myśli tę opcję, która jest dostępna przy pasku adresu. Zresztą jest ona dostępna chyba już we wszystkich najpopularniejszych wyszukiwarkach:

Wyszukiwarka Opery
Wyszukiwarka Opery

Najważniejsze cechy:

  • szybki dostęp do danej wyszukiwarki bez konieczności odwiedzania jej strony
  • możliwość dodawania nowych wyszukiwarek do istniejącej listy oraz ich usuwania
  • możliwość edytowania wyszukiwarek oraz ich parametrów wyszukiwania
  • możliwość przypisania skrótów
  • możliwość ustawiania wyszukiwarki głównej

Lista takich wyszukiwarek, po jej rozwinięciu może wyglądać np. tak:

465604

Dodawanie własnych wyszukiwarek.

W Operze ten zabieg jest banalnie prosty: wystarczy w polu wyszukiwarki dostępnej na danej stronie kliknąć prawym klawiszem myszki i wybrać opcję: "Utwórz wyszukiwarkę..."

Sposób dodawania nowej wyszukiwarki
Sposób dodawania nowej wyszukiwarki

Pojawi się okno edycji gdzie należy zatwierdzić nazwę (jest ona edytowalna) oraz podać "Słowo kluczowe". Owo "słowo" może być dowolnym ciągiem znaków. Służyć może do szybkiego dostępu np. z poziomu paska adresu przeglądarki jak na poniższym przykładzie(opis tej funkcji znajduje się niżej):

Szybki dostęp z paska adresu
Szybki dostęp z paska adresu

Edytowanie listy wyszukiwarek

Dostęp do edycji listy wyszukiwarek jak i samych wyszukiwarek jest możliwy poprzez rozwinięcie listy wyszukiwarek (na samym dole: "Zarządzaj wyszukiwarkami") lub poprzez Preferencje i zakładkę "Wyszukiwarki" (szybki dostęp poprzez Ctrl+F12).

Edycja listy wyszukiwarek
Edycja listy wyszukiwarek

W tym miejscu można usuwać, dodawać oraz edytować przeglądarki. Poprzez kliknięcie "Edytuj" otrzymujemy dostęp do opcji: nazwy, adresu, słowa kluczowego, zapytania, ustawienia czy dana przeglądarka ma być np. główną przeglądarką.

Przypisywanie skrótów

Pod tą nazwą mam na myśli opcję "Słowa kluczowego". Jest ono pomocne jeśli np. chcemy mieć jeszcze szybszy dostęp do wyszukiwarki z paska adresu. Wystarczy wpisać skrót, spację oraz podać frazę jaką chcemy wyszukać. Automatycznie zostaniemy przekierowani do listy wyników danej przeglądarki, jak na poniższym przykładzie. Wpisanie "dob" w moim przypadku aktywuje wyszukiwarkę ze strony dobreprogramy.pl, (szukana fraza to "blog"):

Szybki dostęp z paska adresu
Szybki dostęp z paska adresu

Taka opcja jest szybsza niż wpisanie czy też wklejenie frazy w okienko wyszukiwarki oraz wybieranie danej wyszukiwarki z listy. Na marginesie dodam, że klawisz F8 przekierowuje kursor do pola adresu, więc bez użycia myszki można aktywować pisanie w tym polu.

Po co to komu?

Myślę, że lista moich wyszukiwarek może być szybką odpowiedzą na to pytanie. Jeśli często wyszukujemy coś na danej stronie, można sobie w ten sposób ułatwić proces wyszukiwania.

Zamiast np. znaleźć coś w Wikipedii, w pasku adresu wpisuję "wik szukane_hasło", enter i już wyświetla mi się żądany wynik. Chcę znaleźć dane miasto na mapie Googla? Wpisuję "map nazwa_miasta" i już. Wolę zumi.pl? Proszę bardzo: "zum nazwa_miasta" i już. Przedmiot na Allegro? ... itd. :-)

Przykłady można mnożyć praktycznie w nieskończoność. To nie tylko opcja szukania ale też szybkiego dostępu do konkretnych danych jak np. prognoza pogody w danym miejscu, słowników, tłumaczy, strony branżowe, towarów danych sklepów internetowych. Na mojej liście z pewnością odnajdziecie znane strony. Mam np. wyszukiwarkę użytkowników w Allegro czy też szukajkę mojego ulubionego sklepu z kawami gdzie mogę od razu sprawdzić czy nie mają przypadkiem mieszanki, o której właśnie gdzieś indziej czytam ;-)

Wyszukiwarka "tłumacząca teksty"? Proszę bardzo. Odwiedzamy np. http://translate.google.pl/, wybieramy opcje tłumaczenia, klikamy na pole do wpisania tekstu prawym klawiszem myszki i wybieramy "Utwórz nową wyszukiwarkę".

Wyszukiwarka z translatora
Wyszukiwarka z translatora

Co jeszcze?

W Operze jest jeszcze jedna bardzo przydatna funkcja: dostęp do wyszukiwarek poprzez menu kontekstowe:

Dostęp z menu kontekstowego
Dostęp z menu kontekstowego

Zaznaczony tekst zostanie wyszukiwany we wskazanej wyszukiwarce.

I tutaj drobna uwaga: jeśli na danej karcie (przeglądanej stronie) skorzystamy z wyszukiwarki w ten sposób, pozostanie ona aktywna nadal na tej karcie. Często ułatwia to pracę lub wyszukiwanie informacji. Np. chcąc dotrzeć do informacji odnoszących się do wielu "wyrazów" umieszczonych na danej stronie, nie trzeba każdorazowo przechodzić do listy wyszukiwarek, jest ona od razu dostępna.

Zapamiętana wyszukiwarka
Zapamiętana wyszukiwarka

Nie wszystko złoto...

Niestety sposób tworzenia wyszukiwarki nie jest bez wad. Bywa czasami tak, że wyszukiwarka z danej strony nie chce się utworzyć. Kiedyś nie wychodziło utworzenie np. wyszukiwarki Dobrych Programów. Teraz widzę, że jest to możliwe. Podobnie miałem z Ceneo. Wyszukiwarka się tworzyła, ale nie uruchamiała wyniku wyszukiwania. Wskakiwała główna strona danego serwisu. Możliwe, że kwestia leży w modyfikacji adresu wyszukiwarki lub parametru "Zapytania". Moja wiedza jednak nie pozwala na zweryfikowanie tego zagadnienia. Są to jednak na szczęście sytuacje sporadyczne.

Firefox, IE, Chrome?

W Firefoksie dodatkowe wyszukiwarki można dodawać poprzez pobranie odpowiedniego rozszerzenia (Zarządzanie listą wyszukiwarek > Pobierz więcej wyszukiwarek).

W Chrome należy wybrać Ustawienia Google Chrome > Ustawienia i tutaj będzie opcja Wyszukiwanie gdzie można zarządzać, dodawać i usuwać wyszukiwarki.

Internet Explorer - przy opcji wyszukiwarek, rozwijamy menu, klikamy Znajdź więcej dostawców i na wyświetlonej stronie klikamy przeglądarkę jaką chcemy dodać.

Pieczeń druga: szybkie wyznaczanie trasy w Mapy Google

Szukasz ulicy w swoim mieście? Chcesz wiedzieć jak daleko jest od ciebie? Wklepujesz ją w Mapy Google a potem oddalasz widok, żeby zobaczyć "gdzie" jest dany adres? To ta opcja jest dla Ciebie ;-)

Szukasz miejscowości w okolicy? Chcesz sprawdzić jak daleko jest od twojego miasta? A może często szukasz trasy prowadzącej z tego samego punktu do różnych miejscowości, pod różne adresy? To ta opcja ułatwi ci życie ;-)

Założenie:

Wpisać adres docelowy, kliknąć Szukaj, otrzymać wynik w postaci wyznaczonej trasy.

Wymagania:

Używanie Opery lub Chrome. One umożliwiają ręczne wpisywanie adresu dla tworzonej wyszukiwarki. Nie wiem czy są jakieś rozszerzenia dla Firefoksa czy też IE umożliwiające podobną funkcjonalność.

Jak to zrobić?

Teoretycznie można zrobić to tak jak do tej pory opisywałem: wejść na stronę Mapy Google, wybrać opcję wyznaczania trasy i kliknąć w pole "B", czyli pole gdzie wpisujemy adres docelowy. Teoretycznie taki zabieg powinien dać link do wyszukiwania każdej trasy z "naszego" miejsca. Teoria jednak czasami mija się z praktyką....

Przyznam, że samodzielnie do rozwiązania niestety nie dotarłem. Analiza adresu "wyszukiwarki" oraz adresu "gotowej już trasy" i próba wyróżnienia decydujących zmiennych, nie dały rezultatu. Pomoc uzyskałem na Forum Opery.

Skrótowo wygląda to następująco: linkiem wyjściowym będzie:

https://maps.google.pl/maps?saddr=warszawa&daddr=%s&hl=pl&ie=UTF8&sll=

a w miejscu słowa "warszawa" wkleimy lokalizację początkową.

Jak ustalić lokalizację początkową?

[list] [item]należy wyznaczyć trasę z punktu A do punktu B[/item][item]skopiować link strony z wyznaczoną trasą. Link dostępny jest pod tym przyciskiem:[/item][image=przycisk]

[item]z odnośnika skopiować ciąg znaków znajdujący się pomiędzy "saddr=" a "&daddr="[/item][item]wkleić w podany wyżej link w to samo miejsce (w miejsce "warszawa")[/item][item]całość skopiować i użyć przy tworzeniu nowej wyszukiwarki[/item][/list]

Od tej pory wynikiem wyszukiwania utworzonej wyszukiwarki będzie trasa z określonego wcześniej miejsca, do miejsca jakie wpiszemy w wyszukiwarkę :-)

OprogramowanieInternetPoradniki
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)