A jednak - system operacyjny Google na horyzoncie

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj wieczorem na oficjalnym blogu Google pojawiła się informacja o szczegółowych planach wprowadzenia na rynek nowego systemu operacyjnego - Google Chrome OS. Warto zaznaczyć, że jest to kolejny produkt firmy Google, który ma stanowić groźną konkurencję dla rozwiązań proponowanych przez Microsoft.

W swoim oficjalnym komunikacie Google zdradziło wiele szczegółów dotyczących nowego systemu operacyjnego. Google Chrome OS ma być rozpowszechniany na licencji Open Source. Użytkownicy będą mogli się nim cieszyć już w drugiej połowie roku 2010. Zdaniem producenta nowego OSa głównymi cechami systemu ma być szybkość, prosta obsługa oraz bezpieczeństwo.

Na oficjalnym blogu Google przedstawiciele tej firmy poinformowali: Tworzymy ten system operacyjny w taki sposób, by był on szybki i mało wymagający. Google Chrome OS ma umożliwić użytkownikowi uruchomienie komputera oraz nawiązanie połączenia z Internetem w zaledwie kilka sekund. Co więcej, tak jak w przypadku przeglądarki Chrome, zdecydowaliśmy się kompletnie przebudować architekturę odpowiedzialną za bezpieczeństwo. Chodzi przede wszystkim o to, by użytkownicy nie musieli zmagać się z wirusami czy trojanami. To ma po prostu działać.

Co więcej, Google Chrome OS pracować ma zarówno na komputerach wyposażonych w chipy x86, jak i ARM. Architektura ma być oparta o jądro Linuksa i wykorzystywać system okien opracowany przez Google. Firma daje również pewne wskazówki dotyczące segmentu rynku na jaki skierowany będzie nowy system operacyjny. W drugiej połowie 2010 roku nowy OS giganta z Mountain View trafi w wersji OEM na niektóre z nowych komputerów typu netbook.

Czy zatem Google Chrome OS nie będzie stanowić konkurencji dla innego systemu tego amerykańskiego giganta, Androida? Zdaniem przedstawicieli Google - nie do końca. Główną różnicą jest bowiem fakt, iż Chrome działać ma na architekturze x86, czego Android (sam w sobie) nie potrafi.

Tak więc wielkiej wojny pomiędzy Microsoftem, a Google ciąg dalszy. O tym jaki sukces odniesie pierwszy system operacyjny giganta z Mountain View zaprojektowany specjalnie z myślą o komputerach klasy PC, dowiemy się już w drugiej połowie 2010 roku. Wtedy oficjalna premiera. Niewykluczone jednak, że producent Chrome OS zdecyduje się udostępnić kod systemu wcześniej (np. przy okazji premiery Windows 7).

© dobreprogramy