r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

A może przez gniazdko elekryczne?

Strona główna Aktualności

Czas na masowe wprowadzenie dostępu do internetu przez gniazdka elektryczne - ogłosili uczestnicy konferencji Power Line Communication, która odbyła się w Brukseli.

Udział w spotkaniu wzięło ponad trzydzieści firm energetycznych i producentów sprzętu z całego świata. Jak na razie tylko kilka firm zdecydowało się na wypuszczenie pilotażowych programów udostępniania internetu przez gniazdka elektryczne. Ponad 200 osób korzysta z tego typu usługi w Szkocji dzięki Scottish and Southern Energy. Spółka planuje rozszerzyć system testowy do 15 tys. osób na określonym obszarze. Testy nowej technologii w Europie przeprowadzają także hiszpańska Endesa, włoski Enel, niemieckie EnBW i portugalskie EDP. - Możemy konkurować z szerokopasmowymi sieciami ADSL - uważa Marco Lopez Ruiz, prezes Public Utilities Allinace. Według niego opłaca się już podłączenie co dziesiątego domu, do którego firmy energetyczne dostarczają prąd.

Internet poprzez gniazdka sieciowe oferuje stosunkowo szybki przesył danych (ok. 10 Mb na sekundę). Wykorzystanie sieci energetycznych pozwala także na ominięcie problemu tzw. "ostatniej mili", czyli braku infrastruktury pozwalającej na podłączenie do ogólnej sieci końcowych użytkowników. Firmy energetyczne jako jedne z nielicznych dysponują takimi sieciami. Koszt transmisji internetowej przez gniazdko elektryczne jest także dużo niższy niż w przypadku sieci telekomunikacyjnych. Na przeszkodzie stoi drogi sprzęt do obsługi takich linii, brak funduszy na prowadzenie kampanii marketingowej, konkurencyjnej dla operatorów telekomunikacyjnych i problemy natury biurokratycznej. Władze regulujące rynek w wielu krajach obawiają się, że sieci tego typu mogą być potencjalnym źródłem "przecieków informacyjnych".

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.