A może to hakerzy zakłócali TVP? Współpracujący z ABW operator nie wyklucza i nie potwierdza

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Zniknięcie programów Telewizji Polskiej z multipleksa MUX-3, i to w czasie, gdy widzowie powinni oglądać wystąpienie premier Beaty Szydło, przyniosło poważne konsekwencje. Prezes TVP wciągnął do sprawy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urząd Komunikacji Elektronicznej – najwyraźniej skutecznie, gdyż wkrótce po tym zarządzająca multipleksami cyfrowej telewizji spółka Emitel poinformowała, że współpracuje z ABW i UKE. Przyczyny zakłóceń są nieznane, ale mówi się, uwaga… o ataku hakerskim.

Zanim przejdziemy do kwestii zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa narodowych mediów, warto wspomnieć o humorystycznym aspekcie tej sprawy, tym słynnym liście od widza, który został zaprezentowany na początku tygodnia w TVP Info. Niejaki Tomasz z Podkarpacia chciał zgłosić problemy w odbiorze tej telewizji, sygnał miał zanikąć zawsze przy wypowiedziach przedstawicieli rządu – zupełnie, jakby ktoś nie chciał, żebyśmy usłyszeli obnażającą KOD i puentę (pisownia oryginalna – przyp. red.).

Szybko okazało się, że był to trolling w wykonaniu Rafała Madajczaka, redaktora naczelnego ASZDziennika, znanego z najlepszych zmyślonych newsów w kraju. W radiu TOK FM przyznał się do napisania świadectwa, że mu sygnał zanikł – w nadziei, że zostanie to opublikowane, bo ciągle są publikowane świadectwa męczeństwa TVP.

Skoro już mamy internetowego trolla w akcji, to czemu nie hakerów? EmiTel opublikował mapę zasięgu potencjalnych zakłóceń, oszacowaną przez inżynierów spółki. Wynika z niej, że problem dotyczyć miał zaledwie 10-12% populacji, a nie jak sugerowała TVP, nawet 13 województw. Do tej pory EmiTel nie potrafi jednak wyjaśnić, dlaczego to awaria dotyczyła tylko jednego multipleksu, wykorzystywanego przez programy TVP.

Wiemy jedynie, że obecnie nie ma podstaw do tego, by potwierdzić, że doszło do hakerskiego ataku, ani też by taki atak wykluczyć. W rozwianiu tych niepewności pomóc mają działania służb i urzędów. Urząd Komunikacji Elektronicznej dostał już wszystkie informacje o zdarzeniu, a spółka zgodziła się na przeprowadzenie audytu. Podjęto też współpracę z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Analizy nie zostały jeszcze ukończone, ale wnioski z nich mają być kluczowe do tego, by w przyszłości uniknąć takich awarii.

Wątki hakerskie są dzisiaj modne – żyjemy już prawie w realiach gry Watch Dogs, dziś hakerzy winni są nie tylko ataków na komputery, ale też na systemy cyberfizyczne, niszcząc wielkie piece hutnicze czy gazociągi. Ba, jak twierdzą amerykańscy liberałowie, to za sprawą hakerów (rosyjskich oczywiście) Donald Trump został wybrany na prezydenta USA. Czemu więc nie szukać hakerów w zakłóceniach TVP?

© dobreprogramy