AI, Big Data i Internet to przyszłość Chin wolnych od błędnych punktów widzenia

Strona główna Aktualności

O autorze

To co dzieje się w Chinach ma wpływ na branżę IT na całym świecie. To co mówi przewodniczący Xi Jinping, ma wpływ na całe Chiny, szczególnie teraz, gdy na 19. Kongresie Komunistycznej Partii Chin pokazał, że nie ma rywali, zdolnych zakwestionować narzucony przez niego kierunek polityki. W wygłoszonym na otwarciu, trwającym 205 minut wystąpieniu, Xi dał jasno do zrozumienia, że przyszłość Państwa Środka wiąże się z nowymi technologiami.

Od lat Chińska Republika Ludowa inwestuje w badania nad sztuczną inteligencją – rządowy plan zakłada, że Chiny staną się centrum innowacji w tej dziedzinie do 2030 roku. Premier Li Keqiang ogłosił też w zeszłym roku plan wykorzystania Big Data w modernizacji systemu zarządzania państwem, oraz plan Internet Plus mający na celu zwiększenie integracji Internetu z gospodarką i społeczeństwem, wprowadzenie chińskich firm internetowych na globalne rynki i rozwój centrum Zhongguancun, chińskiej wersji Doliny Krzemowej. Wszystko po to, aby odzyskać dwucyfrowy wzrost gospodarczy, który ostatnio spadł do „zaledwie” 7,4% rocznie.

Plany te zostały otwarcie pochwalone przez chińskiego przywódcę, którego pozycję w państwie zaczyna się porównywać z pozycją Mao Zedonga i Deng Xiaopinga. Stwierdził on podczas swojego wystąpienia: musimy przyspieszyć przemianę Chin w silny kraj o zaawansowanym przemyśle, forsując głęboką integrację między fizyczną gospodarką i zaawansowanymi technologiami, takimi jak internet, big data i sztuczna inteligencja.

Przewodniczący Xi, podejmując kwestię walki z korupcją i innymi negatywnymi aspektami życia społecznego, odniósł się też do wolności słowa w internecie… a właściwie jej braku. Oznajmił też, że chińskie będą cenzurować sieć, otwarcie przeciwstawiając się wszelkim błędnym punktom widzenia.

Kwestię nowych technologii poruszył też Xi w odniesieniu do armii, niejako przyznając, że dzisiejsze Chiny militarną potęgą wciąż nie są. Staną się nią dopiero w połowie XXI wieku, do 2035 roku ukończona ma być modernizacja całych sił zbrojnych, a do 2020 roku osiągnięta ma być ich pełna mechanizacja, z szerokim zastosowaniem technologii informatycznych na strategicznym poziomie.

Obecnie realizowany 15-letni plan rozwoju Państwa Środka zakończony zostanie w 2020 roku. Przewodniczący Komunistycznej Partii Chin już teraz jednak ogłosił, że udało się za jego pomocą stworzyć umiarkowanie zamożne społeczeństwo. Kolejny 15-letni plan ma przekształcić Chiny w wielkie, nowoczesne państwo socjalistyczne, zamożne, potężne, demokratyczne, zaawansowane kulturowo, harmonijne i piękne – uznał Xi.

Kto pamięta, jak wyglądały chińskie możliwości technologiczne 15 i 30 lat temu, nie będzie raczej uważał tych słów za rzucane na wiatr. A nowe technologie zapewne tylko umocnią kontrolę nad społeczeństwem, choćby przez takie projekty jak Sesame Credit, dzięki którym bardzo się nie opłaca być nieprawomyślnym obywatelem.

© dobreprogramy
s