reklama

AMD Richland: kolejna generacja APU z Sunnyvale debiutuje na rynku

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Kiedy w 2012 roku AMD przedstawiło swoją platformę procesorów Trinity, najpierw pojawiły się układy mobilne, potem rozwiązania dla systemów typu embedded (np. automatów do gier w kasynach), by wreszcie na końcu pokazać układy dla desktopów. Cóż – dziś rynek PC to przede wszystkim rynek laptopów, więc takie postawienie sprawy jest zrozumiałe. Podobnie wyglądać chyba będzie premiera nowej platformy procesorów od AMD, oznaczonej nazwą kodową Richland. Dzisiaj na rynku debiutują cztery nowe czipy, wszystkie przeznaczone dla laptopów – A10-5750M, A8-55550M, A6-5350M i A4-5150M. Wszystkie charakteryzują się TDP (w sensie AMD) na poziomie 35 wat, różnią je takie szczegóły jak taktowanie, liczba rdzeni CPU i GPU czy wielkość pamięci cache.

Pierwszy kontakt z układami Richland mieliśmy już podczas ostatniego CeBIT-u, kiedy to Michał Lisiecki z AMD pokazał nam referencyjne laptopy, wykorzystujące nowe hybrydy CPU/GPU tej firmy. Wrażenia były pozytywne – widać, że firma z Sunnyvale swoimi rozwiązaniami coraz skuteczniej może konkurować z Intelem. Przedstawione benchmarki budzą szacunek: układ A10-5750M osiągnął o niemal 50% lepsze wyniki w teście 3DMarks Fire Strike, niż sporo od niego droższy Core i7-3520M.

Mimo to, o Richland należy myśleć raczej jako o aktualizacji platformy Trinity, niż jako czymś zupełnie nowym. Rozszerzona architektura x86 (Piledriver), w procesie produkcji 32 nm, stanowi przystanek przed wydaniem trzeciej generacji APU od AMD – wykonanej w technologii 28 nm platformy Kaveri. Wprowadzone ulepszenia dotyczą więc przede wszystkim wydajności i oszczędności energii, kwestii kluczowej dla przenośnych komputerów. Efekt łatwo zauważyć przede wszystkim przy wymagających obciążeniach roboczych: według przeprowadzonych przez AMD testów, w scenariuszu odtwarzania wideo 720p na testowych laptopach z 6-komorowymi bateriami 55 Wh, dla platformy Richland uzyskano ponad 340 minut do rozładowania baterii, podczas gdy z platformą Trinity tylko 260 minut.

Bardziej optymalne dopasowanie częstotliwości taktowania do pobieranej mocy jest tu możliwe dzięki wprowadzeniu dodatkowych punktów operacyjnych, pozwalających uniknąć prostego uśredniania wartości napięć, a w konsekwencji uzyskać lepszą wydajność dla obciążeń roboczych. Zmieniono też algorytmy rozdzielania energii pomiędzy CPU i GPU – do tej pory zakładały one, że jeśli dana jednostka potrzebuje więcej mocy, to ma ku temu dobry powód, więc automatycznie należy zwiększyć jej wydajność. Teraz możliwe jest wykrywanie sytuacji, w których mamy do czynienia z „zatkaniem” CPU lub GPU – dodatkowa moc dostarczana jest w bardziej zrównoważony sposób.

Precyzyjniejsze stały się też pomiary temperatury w nowych układach. Nie zależą już tylko od zużywanej energii (na podstawie czego, z wykorzystaniem wielu teoretycznych założeń, wyliczano temperaturę). W czipach pojawiły się czujniki termiczne, z których przekazywane dane uwzględniane są przez nowe algorytmy systemu zarządzania energią.

Przy okazji premiery Richlanda, AMD pochwaliło się nowym oprogramowaniem, które będzie dostarczane z komputerami zawierającymi nowe czipy. Są to autorskie rozwiązania pozwalające na rozpoznawanie gestów użytkownika i logowanie do systemu poprzez mechanizm rozpoznawania twarzy użytkownika. Jak to w praktyce ma wyglądać, możecie obejrzeć na poniższym wideo:

Richland i następująca po nim Kaveri nie wyczerpują tegorocznej oferty AMD dla urządzeń mniej lub bardziej przenośnych. W tym roku na rynku pojawią się też tablety (z Windows 8) z procesorami Temash, mającymi stanowić alternatywę dla intelowego Clover Trail. Zobaczyć też mamy ultracienkie netbooki z układami Kabini – są to według AMD pierwsze na rynku czterordzeniowe rozwiązania typu SoC dla architektury x86. Wiadomości to dobre, gdyż niestety układom ARM wciąż, jeśli chodzi o wydajność, wiele brakuje rozwiązań od AMD czy Intela.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama