reklama

AMD czy NVIDIA? Samsung szuka sposobu na spektakularną grafikę w smartfonach

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wydajność układów graficznych w topowych androidowych smartfonach znacznie wzrosła, ale to „znacznie” przestaje wystarczyć. Nawet najmocniejsze wersje grafiki Adreno stosowanej w procesorach Snapdragon nie dorównują temu, co potrafi iPhone 7, a co tu dopiero mówić o zintegrowanej grafice Mali z czipów Exynos Samsunga? Jak donosi serwis sammobile, właśnie dlatego koreański potentat chce skorzystać z doświadczeń liderów rynku PC, rozmawiając zarówno z Nvidią jak i AMD.

Początkowo Samsung sam przymierzał się do stworzenia własnej grafiki do Exynosów, która mogłaby zastąpić umiarkowanie wydajnie grafiki Mali, dostępne dla każdego licencjobiorcy konsorcjum ARM. Taki własny układ miał się pojawić już wraz z Galaxy Note 5, ale wiadomo, jak to się skończyło. Ostatecznie napędzający go czip Exynos 7 Octa 7420 otrzymał najwydajniejszą wówczas dostępną grafikę Mali T760, ale w porównaniu do iPhone’a nie było to nic specjalnego.

Zrobienie nowego, nieobciążonego patentowo układu graficznego, który by dorównywał najlepszym konstrukcjom na rynku, jest po prostu ekstremalnie trudne. Lepszym rozwiązaniem dla Samsunga byłoby skorzystanie z istniejących rozwiązań – i właśnie w tę stronę firma idzie. Trwają rozmowy nad wykorzystaniem mikroarchitektur graficznych oferowanych przez producentów znanych przede wszystkim z rynku PC. Kogo wybiorą Koreańczycy?

Odpowiedź nie jest wcale oczywista. Za Nvidią przemawiają doświadczenia w dziedzinie wykorzystania swojej architektury graficznej w urządzeniach mobilnych: chodzi oczywiście o procesory Tegra i całą linię urządzeń Shield. AMD tak naprawdę na rynku mobilnym nie istnieje, od lat skupiona na x86, ma też niewielkie doświadczenia w świecie ARM.

Jednak nie oznacza to, że czerwoni są bez szans. Samsung już w zeszłym roku poinformował, że chce by jego procesory Exynos wspierały heterogeniczną architekturę HSA, dzięki której CPU i GPU stają się równoprawnymi układami, dzielącymi między sobą wszystkie zasoby sprzętowe. A to właśnie AMD tę architekturę zaprojektowało i do dziś intensywnie rozwija.

Dla klientów urządzeń mobilnych ostateczny wybór nie będzie miał jednak większego znaczenia. Zarówno Pascal Nvidii jak i Polaris AMD są nieporównywalnie lepsze od Mali. A Samsungowi przecież zależy przede wszystkim na tym, by nie żyć tylko ciągle w cieniu możliwości iPhone’a.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić