AMD i Qualcomm podają sobie ręce, Intel traci monopol na Zawsze Połączone PC

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Październikowy debiut procesorów Ryzen Mobile był bardzo interesującym wydarzeniem – w końcu Intel doczekał się konkurencji w najbardziej dziś lukratywnym segmencie ultralekkich laptopów i urządzeń hybrydowych. Czerwonym czegoś jednak w tej układance brakowało, w przeciwieństwie do Intela, nie dysponują modemami LTE dla swoich konstrukcji. Albo raczej nie dysponowali. Niespodziewanie dla wszystkich podczas rozpoczętego wczoraj Snapdragon Tech Summit ogłoszono partnerstwo między Qualcommem a AMD w dziedzinie komunikacji.

Nowe urządzenia z Ryzenem Mobile będą niewątpliwie sprzedażowym hitem. Taki sobie Ryzen 7 2700U to cztery rdzenie Zen, 10 jednostek obliczeniowych Vega, a to wszystko z TDP 15 W. Wydajność na tyle duża, by spokojnie grać nie tylko w najsłabsze gry na urządzeniach, których format kojarzył się dotąd głównie z przeglądaniem Facebooka.

Atrakcyjność takiego sprzętu na pewno jeszcze wzrośnie, gdy okaże się, że laptopy z Ryzenem Mobile zapewniają permanentny dostęp do Internetu. Oficjalna referencyjna platforma Ryzen Mobile zawiera bowiem modem Qualcomm LTE. Jak swierdził Kevin Lensing, główny menedżer pionu sprzętu biznesowego, wiele OEM-ów zdecydowało się na wykorzystanie tego rozwiązania w swoich konstrukcjach.

Zapowiedziane przez obie firmy wprowadzenie na rynek kategorii pecetów zawsze połączonych szybko doczekało się kontry ze strony Intela. Niebiescy przypomnieli, że to żadna nowość, oni tę kategorię sprzętu stworzyli. Dziś na rynku jest ponad 30 modeli ultralekkich laptopów i hybryd, zarówno dla biznesu jak i użytkowników indywidualnych, które zawierają wbudowane modemy LTE Intela.

Intel podkreśla też, że planowane na przyszły rok komputery z jego czipsetami będą oferowały obsługę gigabitowego LTE oraz technologii 5G, wyprzedzając w ten sposób konstrukcje konkurencji, jak do tej pory ograniczone do rozwiązań 4G.

To oczywiście wstępna salwa przed bitwą o rynek zawsze połączonych pecetów – zapewne tę właśnie kategorię urządzeń będą działy marketingu promować w 2018 roku, poczynając od najbliższego Consumer Electronics Show w Las Vegas. Pocieszające jest tym razem to, że ceny mogą być naprawdę dobre. Za sprawą AMD i Qualcomma, Intel nie ma już w tym zakresie monopolu.

© dobreprogramy