AMD jedynie „testowało” procesory Ryzen na Windows 7 – sterowniki będą tylko na Windows 10

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wieści o tym, że AMD zaoferuje nabywcom swoich najnowszych procesorów Ryzen na platformie AM4 sterowniki dla Windowsa 7 okazały się przedwczesne. Czerwoni przyznali, że testowali swój najnowszy sprzęt na „siódemce” – jednak oficjalnego wsparcia nie będzie. Komunikat opublikowany przez AMD brzmi tak, że każe zastanawiać się: czyżby na biurku kogoś w Sunnyvale zadzwonił ważny telefon z Redmond?

Oto oficjalne stanowisko AMD: aby zagwarantować najwyższą wydajność naszych desktopowych procesorów AMD Ryzen (wcześniej znanych jako ‘Summit Ridge’), AMD sprawdziło je na dwóch generacjach systemów operacyjnych – Windows 7 i Windows 10 (…) Jednak sterowniki i wsparcie dla AMD Ryzen będą dostępne tylko na Windows 10.

Ta decyzja wpisuje się w politykę Microsoftu, mającą na celu pozbycie się z rynku starszych wersji Windowsów poprzez celowe uniemożliwienie uruchamiania ich na nowym sprzęcie. Intel od początku był tej polityce przychylny, początkowo wychodząc wręcz przed szereg i wykluczając wsparcie dla Windows 7 już dla procesorów Skylake. Finalnie jednak dopiero układy Kaby Lake oficjalnie wymagają Windowsa 10.

Rezygnując z Windowsa 7, AMD daje znak, że chce zachować status quo w relacjach z Microsoftem. Trudno powiedzieć, które to właściwie cechy kernela NT 6.1, zastosowanego w Windowsie 7, czynią go niewystarczającym do obsługi nowego procesora.

Przypomnijmy, że taki czip to znacznie więcej niż tylko rdzenie Zen, to także większość mostka południowego, z kontrolerami SATA, USB, PCIe i NVMe. Nie mając sterowników dla „siódemki”, być może uda się system ten na Ryzenie zainstalować (podobnie jak udało się zainstalować Windows 7 na Kaby Lake), ale trudno mówić o stabilności działania i wydajności takiego rozwiązania.

Chcesz więc Ryzena? Są trzy możliwości: kup Windows 10 tak, jak chcą tego Microsoft i czerwoni, licz na to, że z AMD wyciekną sterowniki, które były wewnętrznie wykorzystywane podczas sprawdzania pracy pod kontrolą Windowsa 7, albo… skorzystaj z Linuksa. Jądro 4.10 będzie już oferowało pełne wsparcie dla nowej architektury.

No cóż, szkoda – niezdolne do podjęcia śmiałej decyzji biznesowej AMD straciło okazję na to, by odróżnić się od konkurencji i zaoferować coś dla tych, którzy przynajmniej do 2020 roku nie chcą nowego systemu Microsoftu.

© dobreprogramy