r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

AMD obiecuje, że ten rok będzie dla firmy rokiem czipów w procesie 14 nm

Strona główna AktualnościSPRZĘT

Robert Hallock, szef marketingu AMD, podzielił się w ostatni weekend na Reddicie szczegółami na temat nadchodzących nowych produktów firmy. Informacje dotyczą Radeonów o nazwie kodowej Polaris, a także procesorów z rdzeniami Zen. Wiemy już, że wszystkie nowe układy czerwonych będą wykonane w procesie litograficznym 14 nm FinFET.

Niestety Hallock nie mógł przedstawić wszystkich informacji o nowych produktach. Poznaliśmy jednak przewidywane daty premier. Karty Polaris moją pojawić się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, prawdopodobnie w połowie tego roku. Natomiast procesory z rdzeniami Zen mamy zobaczyć w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

AMD zamierza zmienić swoją strategię wprowadzania na rynek nowych procesorów. Piledriver, Steamroller i wprowadzony w 2015 roku Excavator to architektura wywodząca się z modułowych rdzeni Bulldozer, które na rynku zadebiutowały w 2011 roku. Ostatnie desktopowe procesory FX były więc tylko ulepszonymi wersjami poprzedników, co wiązało się z niewielkim wzrostem wydajności, niewystarczającym, by rywalizować z produkowanymi dziś w procesie 14 nm czipami Skylake Intela.

r   e   k   l   a   m   a

Wyczekiwane zmiany przyjdą więc dopiero z rdzeniami Zen. Mają one przynieść nawet o 40% większą liczbę instrukcji na cykl zegara niż w Excavatorze, oraz wsparcie dla wielowątkowości, analogicznej do HyperThreadingu, zrywając w ten sposób z modułową architekturą, w której bloki zasobów dzielone były między rdzeniami.

Czerwoni ostatnio skupiali się przede wszystkim na swoich układach APU. Teraz AMD tyle samo uwagi chce poświęcić desktopowym procesorom. To właśnie produkty z linii FX będą pierwszymi wykorzystującymi rdzenie Zen, APU pojawi się później. Oczywiście zarówno nowe procesory, jak i karty graficzne będą wykonane w procesie 14 nm FinFET, co pozytywnie przełoży się na wydajność i zużycie energii.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.