AMD przed wielką szansą: z pamięciami HBM nowe Radeony będą bezkonkurencyjne

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy AMD może jeszcze wyjść pod względem wydajności GPU na prowadzenie? Spodziewane już za kilka miesięcy procesory Fiji z rdzeniami GCN 1.3 miałyby przynieść większą moc obliczeniową od oferowanych dziś przez Nvidię flagowych układów Maxwell, ale już na tle zapowiedzianych niedawno Pascali z ich superszybką pamięcią HBM ich domniemana specyfikacja nie wyglądała tak dobrze. Przedstawiony w zeszłym tygodniu harmonogram tegorocznej konferencji Hot Chips sugeruje, że to AMD będzie pierwszą na rynku firmą, która wprowadzi na rynek taką pamięć.

Pierwotnie prezentacja „czerwonych” miała być zatytułowana Fiji: The World’s First Graphics Processor with 2.5D High Bandwidth Memory – i przez chwilę pod takim tytułem widniała w planie imprezy. Szybko jednak tytuł zmieniono na skromniejszy: AMD’s next Generation GPU and Memory Architecture. Trudno więc uznać to za oficjalną deklarację połączenia GPU Fiji z pamięcią, która pozostawia w tyle wszystko, co do tej pory znaliśmy. Z drugiej strony łatwo zrozumieć ostrożność firmy, z praktycznie ukończonym produktem, na który odpowiedź konkurencja przedstawi dopiero za rok.

Czym faktycznie jest pamięć wysokiej przepustowości (HBM), o której tyle się mówi? W uproszczeniu można powiedzieć, że to odmiana standardu Wide I/O, w którym warstwy pamięci DRAM znajdują się nad procesorem, ułożone jedna nad drugą i połączone pionowymi kanałami (tzw. through silicon vias). HBM, ze względu na ilość ciepła odprowadzanego przez GPU umieszcza warstwy DRAM obok procesora.

Krążące do tej pory po Sieci plotki o wykorzystaniu w Fiji HBM sugerowały zastosowanie szerokiego, 4096-bitowego interfejsu dla 4 GB RAM, zapewniającego przepustowość na poziomie nawet 640 GB/s, czyli dwukrotnie więcej niż w układach Hawaii (karty Radeon R9 290). To wciąż mniej niż w obietnicach Nvidii, gdzie Pascal miałby osiągać przepustowość 1 TB/s, ale nawet taki wynik mógłby radykalnie zmienić obecną sytuację na rynku, skłaniając najbardziej wymagających do wyboru Radeonów.

Zwiększenie przepustowości pamięci to bowiem nie wszystko. Z przedstawionych przez Hynixa danych wynika, że pamięci HBM są nie tylko znacząco szybsze, ale i pozwalają na zmniejszenie rozmiarów pojedynczej kości o nawet 36% i zmniejszenie zużycia energii o 51%. Znacznie trudniej powiedzieć, w jakim stopniu taka konstrukcja zmniejszy opóźnienia pamięci, ale tu raczej znaczących ulepszeń nie należy się spodziewać. W wypadku pamięci dla GPU nie ma to jednak większego znaczenia, typowe obciążenia robocze dla procesorów graficznych nie są w takim stopniu zależne od opóźnień (i dlatego GPU nie mają takiej rozbudowanej struktury pamięci podręcznych L1, L2 i L3, jak CPU).

Pozostaje oczywiście pytanie o kwestię ceny i dostępności tej innowacyjnej konstrukcji. Tajwański TSMC informował, że gotowość do produkcji pamięci HBM dla Hynixa miał osiągnąć już w tym roku. Jeśli chodzi o pozostałych producentów półprzewodników, to niewiele wiadomo – swoje prace nad technologią produkcji HBM prowadzić ma Global Foundries, ale raczej nie ukończy ich w tym roku. Jeśli więc AMD zdecyduje się na pokazanie swoich flagowych kart z takimi pamięciami już w najbliższych miesiącach, w pierwszych kartach z GPU Fiji, to należy się spodziewać wysokich cen i ograniczonej dostępności. Tu jednak chodzi nie tylko o sprzedaż, ale i o wizerunek – a możliwość pochwalenia się posiadaniem karty graficznej znacząco szybszej, niż wszystko co NVIDIA może dziś pokazać, może tak bardzo potrzebującym sukcesu „czerwonym” tylko pomóc.

© dobreprogramy
s