AMD przedstawia nowe układy APU Kaveri. Zintegrowana grafika to ich mocna strona

AMD przedstawia nowe układy APU Kaveri. Zintegrowana grafika to ich mocna strona

AMD przedstawia nowe układy APU Kaveri. Zintegrowana grafika to ich mocna strona
Redakcja
31.07.2014 21:19, aktualizacja: 01.08.2014 08:03

AMD nie ma w ostatnim czasie łatwego życia na rynku zarówno procesorów jak i kart graficznych. Konkurencja idzie do przodu nie pozwalając na chwilę wytchnienia, ale to wcale nie zniechęca „czerwonych”. Właśnie zaprezentowali kolejny model akcelerowanego procesora APU z serii A. Model AMD A10-7800 ma się odznaczać jeszcze większą wydajnością zarówno w zastosowaniach, gdzie potrzebna jest wydajność procesora, jak i karty graficznej. Wszystko to przy zachowaniu rozsądnego zużycia energii, a co za tym idzie, także niskiego wydzielania ciepła i ciszy.

Najnowsza jednostka jest już czwartą generacją procesorów realizujących ideę heterogenicznej architektury obliczeniowej (HSA). Zawiera w sobie 12 rdzeni obliczeniowych: 4 procesora i 8 odpowiadających za generowanie grafiki. Jest to w zasadzie rozwinięcie znanej już od jakiegoś czasu rodziny Kaveri, która pozwala na zbudowanie całkiem szybkiego, a zarazem niewielkiego i energooszczędnego komputera, bez konieczności rezygnowania np. z gier. To właśnie pod tym względem najnowsze rozwiązanie AMD rozkłada konkurencję na łopatki. W modelu A10-7800 został umieszczony układ Radeon R7 z 512 rdzeniami Graphics Core Next, obsługującymi DirectX 11.2 i autorskie rozwiązanie AMD Mantle.

Obraz

Nowy układ charakteryzuje się zmiennym taktowaniem w granicach od 3,5 do 3,9 GHz. Dochodzą do tego jeszcze całkiem niezłe możliwości podkręcania, bo pomimo zablokowanego mnożnika, da się go przyśpieszyć o dodatkowe 400-500 MHz. Układ charakteryzuje się TDP na poziomie zaledwie 65W (poprzednie najmocniejsze modele z tej serii, układy A10-7850K i A10-7700K to już aż 95W). Co ciekawe, AMD udostępniło jego zmianę za pomocą UEFI. Użytkownik może przełączyć TDP na poziom 45W, co skutkuje zmianami mnożnika w granicach 30-35, oraz obniżeniem napięcia zasilającego. Choć jednostka jest wtedy nieco wolniejsza, zużywa jeszcze mniej energii i pozwala na stosowanie cichszego chłodzenia. Oczywiście nie można tutaj liczyć na wydajność na poziomie np. procesorów i5 Haswell, niemniej nie o to chodzi w tej technologii. Postawiono w niej na energooszczędność i zaoferowanie jednej platformy do wielu zastosowań.

Co prawda rozwój Mantle stoi pod pewnym znakiem zapytania: odpowiada za nie AMD, jest póki co wspierane przez niewiele tytułów, a pracownicy NVIDII ostatnio jasno przyznali, że firma ta nie przyłoży do tego ręki – według „zielonych” lepiej rozwijać oprogramowanie i sprzęt z myślą o DirectX, który jest wiodącym standardem, zamiast wymyślać koło na nowo. Wyniki jednak nie kłamią i np. Battlefield 4 obsługujący Mantle pozwala nowemu układowi wyprzedzić połączenie procesora Intel Core i3-4150 z dedykowaną kartą graficzną Radeon R7 240. Wypada przy tym nieco taniej, a na dodatek oferuje mniejsze zużycie energii.

Oprócz tego do dyspozycji jest jeszcze OpenCL, które póki co nie jest szeroko wykorzystywane, niemniej daje naprawdę duże możliwości. W swoim najnowszym układzie AMD postanowiło wykorzystać go w nietypowy sposób: układ APU może odpowiadać za część obliczeń dotyczących fizyki, co odciąża dedykowany układ graficzny (o ile jest on wykorzystywany). Fizykę przelicza wtedy znajdujący się w procesorze układ IGP, co pozwala na odciążenie tak karty, jak i procesora głównego. Druga nowość to Fluid Motion Video, jakie uzupełnia brakujące klatki w monitorach 60-hercowych podczas odtwarzania filmów, aby były one płynniejsze. Najnowsze APU póki co współpracuje pod tym względem z oprogramowaniem PowerDVD od Cyberlinka.

AMD poza modelem AMD A10-7800 wydało również słabsze A8-7600 (3,1-3,8 GHz, 384 rdzenie GCN) i A6-7400K (3,2 GHz, 256 rdzeni GCN). Wszystkie z dostępnych układów niebawem będą dostępne na półkach sklepowych. Koszt najdroższego to około 550 zł, najtańszego natomiast tylko 290 zł. Pamiętajmy, że w tej cenie oprócz procesora otrzymujemy również wydajny układ graficzny. Procesory są kompatybilne z złączem FM2+, według producenta stanowią idealny wybór do małych obudów klasy HTPC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)