reklama

AMD to już nie tylko x86: firma wchodzi na rynek urządzeń wbudowanych z układami ARM

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Pomimo starań Microsoftu i producentów sprzętu, rynek PC ma się coraz gorzej. Zarówno Gartner jak i IDC kwartał po kwartale donoszą o kurczącej się sprzedaży i malejących zyskach. Nowe generacje urządzeń przenośnych spełniają potrzeby związane z IT dla coraz większej liczby konsumentów, więc coraz częściej mówi się, że pieniędzy szukać trzeba na rynku mobilnym. Intel swoją drogę do tego rynku najwyraźniej już znalazł: kolejne wersje procesorów Core i Atom są projektowane coraz bardziej z myślą o energooszczędności. A co z AMD? Firma z Sunnyvale wciąż w znacznie większym stopniu niż jej główny konkurent zależy od rynku PC i serwerów – ale póki co pieniędzy będzie szukała gdzie indziej.

Już w 2014 roku w ofercie AMD, obok standardowych czipów na architekturze x86, znaleźć ma pierwszy układ SoC z rdzeniami ARM. Wbrew jednak pełnym ekscytacji doniesieniom niektórych mediów, deklarujących rychłe wejście AMD na rynek mobilny, nie oznacza to wcale, że już w przyszłym roku zobaczymy procesory AMD w telefonach. Zapowiedziane na rok następny czipy, o groźnie brzmiących nazwach kodowych Adelaar, Steppe Eagle, Bald Eagle i Hierofalcon, są przeznaczone przede wszystkim dla urządzeń wbudowanych, szczególnie tych, które wykorzystywane są w centrach danych obok serwerów.

To właśnie Hierofalcon ma być pierwszym ARM-owym układem SoC od AMD. Wygląda na to, że ma on wiele cech wspólnych z przedstawionym w czerwcu przez AMD serwerowym procesorem Opteron Seattle, w którym po raz pierwszy w historii firmy wykorzystano 64-bitowe rdzenie ARM Cortex A57. Potwierdza to Arun Iyengar, wiceprezes pionu urządzeń wbudowanych w AMD, który stwierdził, że oba układy mają wspólną historię, a różnią je przede wszystkim zastosowania.

AMD ujawniło więc, że ich nowy SoC, wykonany w technologii 28 nm, będzie miał 4 lub 8 rdzeni Cortex A57 taktowanych zegarem do 2 GHz, kontroler 10-gigabitowego Ethernetu, szynę PCI-Express trzeciej generacji, dwa 64-bitowe kanały pamięci DDR3/4 oraz TDP na poziomie 15-30 W. Nie wiadomo, czy wykorzystana w nim zostanie przejęcia wraz z firmą SeaMicro technologia Freedom, pozwalająca na łączenie dużej liczby procesorów w klastry czy zintegrowane sieci, wiadomo za to, że układ zapewniać ma bezpieczeństwo na poziomie sprzętowym, za pomocą technologii ARM TrustZone.

Pozostałe zapowiedziane czipy już tak przełomowe nie są. Bald Eagle to następca obecnych wysokowydajnych APU z serii R, w którym rdzenie Piledriver zastąpione zostaną rdzeniami Steamroller, a rdzenie Radeon HD 7000 rdzeniami Radeon HD 9000, z szacowanym TDP na poziomie 17-35 W. Z kolei Steppe Eagle to oszczędny energetycznie SoC (z TDP 5-25 W), wykorzystujący dwa lub cztery rdzenie Jaguar i rdzenie GPU Radeon HD 8000. Adelair jest zaś pierwszym procesorem graficznym dla urządzeń wbudowanych zbudowanym na architekturze Graphics Core Next, z 2 GB pamięci GDDR5 i przepustowością 72 GB/s.

Ze względu na specyfikę rynku urządzeń wbudowanych, cykl życia zarówno Hierofalcona, jak i pozostałych zapowiedzianych dziś układów wynieść ma siedem lat.

Czy jednak w przyszłości zobaczymy ARM-owe układy od AMD, przeznaczone dla tabletów czy telefonów? Stworzenie Hierofalcona wcale nie dowodzi tego, że AMD w dalszej kolejności zajmie się urządzeniami bliższymi sercu (i kieszeni) klientów indywidualnych. Uzyskanie mocnej pozycji na rynku urządzeń wbudowanych, który w 2013 roku liczył ponad 330 mln urządzeń, od cienkich klientów po system sterowania przemysłowego, może być dla AMD długofalowo kwestią znacznie istotniejszą. „Oburęczność” w tej dziedzinie – czyli wykorzystanie w urządzeniach wbudowanych zarówno architektur x86 jak i ARM, pozwoli firmie zająć pozycję unikalną, nie do osiągnięcia ani dla Intela, ani dla całego mrowia innych producentów układów ARM-owych. W ten sposób zrealizowany zostałby strategiczny plan, według którego 50% przychodów firmy powinno pochodzić spoza rynku PC i tradycyjnych serwerów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama