AMD ujawnia ceny procesorów Ryzen 7. Jest naprawdę tanio

Strona główna Aktualności

O autorze

AMD ujawniło oficjalne sugerowane ceny najwydajniejszych modeli procesorów Ryzen 7, jak również sporo nowych informacji o architekturze Zen. Można powiedzieć jedno – nie jesteśmy zaskoczeni, po tych wszystkich przeciekach tego właśnie się spodziewaliśmy. Jedno co pozostaje niewiadomoą, to faktyczna wydajność. Tę będziemy mogli ocenić już w przyszłym tygodniu, 2 marca.

Przypomnijmy podstawowe informacje. Ryzen to koniec historii z klastrową architekturą CMT, która zaczęła się w 2011 roku od Bulldozerów, a skończyła na rdzeniach Excavator – i wiele złego zrobiła czerwonym. Produkowany w litografii 14 nm Ryzen obiecuje wzrost liczby instrukcji na cykl o nawet 52% w stosunku do Excavatora, więcej niż te 40%, jakie zakładano pierwotnie. Podobnie jak w niektórych czipach Intela, mamy tu do dyspozycji jednoczesną wielowątkowość (SMT), pozwalającą jednocześnie uruchomić dwa wątki na rdzeń.

Każdy rdzeń może przetwarzać cztery instrukcje na cykl zegara, każdy ma dwie jednostki adresujące, cztery stałoprzecinkowe i cztery zmiennoprzecinkowe (dwie do dodawania, dwie do mnożenia). Pamięć cache L1 to 64 KB na rdzeń na instrukcje i 32 KB na dane, L2 to 512 KB na rdzeń, a L3 od 1 do 2 MB na rdzeń.

Na zwiększeniu cache nie poprzestano. Przebudowano całkowicie architekturę cache L1 (z write through na copy back, czyli na taką, w której dane są przepisywane tylko w buforze, zmniejszając ruch na magistrali i w pamięci). Dodano też cache dla mikrooperacji, pozwalając dzięki temu każdemu rdzeniu SMT na wykonanie do 6 stałoprzecinkowych i 4 zmiennoprzecinkowych mikroperacji na cykl, jak również znacząco podkręcono wydajność cache L2 i L3.

Inne ciekawe rzeczy w tej architekturze to ulepszona jednostka do przewidywania skoków, która wykorzystuje perceptron – sieć neuronową do swoich przewidywań, wydzielony silnik do optymalizacji operacji na stosie (podobnie jak w architekturach Intela) i sprzętowy generator liczb losowych.

Tak jak wspomnieliśmy, Ryzeny debiutują 2 marca 2017 roku. Dzisiaj ruszyła ich przedsprzedaż u wybranych partnerów, m.in. na Amazonie i Neweggu. Wraz z debiutem nowych procesorów, zobaczymy nawet 80 różnych modeli płyt głównych AM4 i gotowych komputerów. Wszystko to ma być szeroko dostępne, najwyraźniej AMD czegoś się nauczyło z wpadki z niedostępnością kart graficznych Polaris po ich oficjalnej premierze.

Ceny czipów Ryzen 7: Broadwell-E niech się schowa

Czekacie pewnie na ceny. Oto one, dla najmocniejszych „siódemek”.

  • Ryzen 7 1800X, TDP 95 W, taktowanie 3,6-4 GHz
    – 499 dolarów (2499 złotych). Odpowiednik Intel Core i7-6900K za 4599 zł.
  • Ryzen 7 1700X, TDP 95 W, taktowanie 3,4-3,8 GHz
    – 399 dolarów (1939 złotych). Odpowiednik Intel Core i7-6800K za 2059 zł.
  • Ryzen 7 1700, TDP 65 W, taktowanie 3,0-3,7 GHz
    – 329 dolarów (1589 złotych). Odpowiednik Intel Core i7-7700K za 1659 zł.

Wszystkie te czipy mają osiem rdzeni, do 16 wątków i 20 MB cache L3. Wszystkie mają odblokowane mnożniki, a te z X w nazwie wspierają technologię XFR, pozwalającą na inteligentne podkręcanie układu.

Czekamy na ruch Intela.

© dobreprogramy
s