AMD z otwartą platfomą Mini PC, która ma zastąpić autorskie systemy wbudowane

AMD z otwartą platfomą Mini PC, która ma zastąpić autorskie systemy wbudowane

AMD z otwartą platfomą Mini PC, która ma zastąpić autorskie systemy wbudowane
Piotr Urbaniak
03.12.2019 20:31

Firma AMD uruchamia otwarty ekosystem Mini PC dla producentów OEM, którzy chcieliby moc oferowaną przez procesory AMD Ryzen Embedded V1000 i R1000 wykorzystać do konstruowania i konfigurowania wydajnych minikomputerów, czytamy w informacji prasowej. Pierwsze modele urządzeń zostały już zaprezentowane.

Nowy plan AMD zakłada stworzenie niewielkich komputerów o na tyle wysokiej wydajności, aby poradziły sobie z obsługą ekranów wielkoformatowych czy sterowaniem maszynami przemysłowymi i rozwiązaniami internetu rzeczy. Jednocześnie cechujących się ograniczonym zużyciem energii. Pomóc w tym mają układy Ryzen z serii V1000 oraz R1000, czyli maksymalnie czterordzeniowe procesory Zen 1. generacji ze zintegrowaną grafiką Vega.

Patrząc od strony programowej, urządzenia mają być w pełni zgodne z otwartoźródłowym środowiskiem obliczeniowym ROCm. Tym samym, które rozwijane jest na potrzeby akceleratorów Radeon Instinct czy superkomputera Frontier, tworzonego dla Departamentu Energii USA.

ASRock Industrial 4X4 BOX – R1000, fot. Materiały prasowe
ASRock Industrial 4X4 BOX – R1000, fot. Materiały prasowe

Według obietnic producenta, Mini PC uzupełnią ofertę procesorów Ryzen dla systemów wbudowanych, stanowiąc tańszą w implementacji alternatywę dla samodzielnej budowy takiego systemu od zera. Przedsiębiorstwa będą mogły zamówić gotowy komputer z otwartym frameworkiem, by go zaprogramować i wykorzystać we właściwie dowolnym celu.

Już na wstępie partnerstwo zadeklarowało kilku producentów rozwiązań dla przemysłu: ASRock Industrial, EEPD, OnLogic oraz Simply NUC. Zaprezentowali równolegle pierwsze przykłady sprzętu, takie jak widoczny powyżej ASRock Industrial 4X4 BOX. Ale są oczywiście też projekty alternatywne. Przykładowo, EEPD w linii SBC Profive sprzedawać będzie same scalaki.

SBC PROFIVE® NUCV, fot. Materiały prasowe
SBC PROFIVE® NUCV, fot. Materiały prasowe

Koszt wszystkich tych sprzętów waha się w przedziale od około 300 do 700 dol. za sztukę. Z pozoru to całkiem drogo. Nawet bardzo. Ale wciąż stanowi ledwie ułamek kwoty, jaką trzeba wyłożyć na stół zamawiając system wbudowany stworzony według autorskiego projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)