AMD z otwartą platfomą Mini PC, która ma zastąpić autorskie systemy wbudowane

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma AMD uruchamia otwarty ekosystem Mini PC dla producentów OEM, którzy chcieliby moc oferowaną przez procesory AMD Ryzen Embedded V1000 i R1000 wykorzystać do konstruowania i konfigurowania wydajnych minikomputerów, czytamy w informacji prasowej. Pierwsze modele urządzeń zostały już zaprezentowane.

Nowy plan AMD zakłada stworzenie niewielkich komputerów o na tyle wysokiej wydajności, aby poradziły sobie z obsługą ekranów wielkoformatowych czy sterowaniem maszynami przemysłowymi i rozwiązaniami internetu rzeczy. Jednocześnie cechujących się ograniczonym zużyciem energii. Pomóc w tym mają układy Ryzen z serii V1000 oraz R1000, czyli maksymalnie czterordzeniowe procesory Zen 1. generacji ze zintegrowaną grafiką Vega.

Patrząc od strony programowej, urządzenia mają być w pełni zgodne z otwartoźródłowym środowiskiem obliczeniowym ROCm. Tym samym, które rozwijane jest na potrzeby akceleratorów Radeon Instinct czy superkomputera Frontier, tworzonego dla Departamentu Energii USA.

Według obietnic producenta, Mini PC uzupełnią ofertę procesorów Ryzen dla systemów wbudowanych, stanowiąc tańszą w implementacji alternatywę dla samodzielnej budowy takiego systemu od zera. Przedsiębiorstwa będą mogły zamówić gotowy komputer z otwartym frameworkiem, by go zaprogramować i wykorzystać we właściwie dowolnym celu.

Już na wstępie partnerstwo zadeklarowało kilku producentów rozwiązań dla przemysłu: ASRock Industrial, EEPD, OnLogic oraz Simply NUC. Zaprezentowali równolegle pierwsze przykłady sprzętu, takie jak widoczny powyżej ASRock Industrial 4X4 BOX. Ale są oczywiście też projekty alternatywne. Przykładowo, EEPD w linii SBC Profive sprzedawać będzie same scalaki.

Koszt wszystkich tych sprzętów waha się w przedziale od około 300 do 700 dol. za sztukę. Z pozoru to całkiem drogo. Nawet bardzo. Ale wciąż stanowi ledwie ułamek kwoty, jaką trzeba wyłożyć na stół zamawiając system wbudowany stworzony według autorskiego projektu.

© dobreprogramy
s