r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

AMP HTML: Google chce przyśpieszyć mobilne strony internetowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Strony internetowe nie przypominają obecnie tych, które znaliśmy jeszcze kilka lat temu: rozwój technologii webowych doprowadził do tego, iż stały się one znacznie bardziej rozbudowane. To niestety spowolniło ich działanie i zwiększyło wymagania stawiane przed przeglądarkami. Projekt Accelerated Mobile Pages rozpoczęty przez Google ma zminimalizować ten problem.

O ile na komputerach stacjonarnych i laptopach nawet ciężkie witryny nie są na ogół większym problemem, o tyle sytuacja wygląda znacznie gorzej na urządzeniach mobilnych. Wiele dynamicznych treści, obrazki i setki linii kodu JavaScript są w stanie znacznie spowolnić ich ładowanie i działanie. To powoduje nie tylko szybsze rozładowywanie się smartfonów i tabletów, ale przede wszystkim irytację użytkowników. Ta może natomiast doprowadzić do tego, że przestaną oni odwiedzać daną witrynę – wydawcy nie mogą sobie na to pozwolić.

Otwarta inicjatywa Accelerated Mobile Pages ma zapobiec tego typu przypadkom. Podstawowym celem Google i innych firm w niego zaangażowanych jest uczynienie mobilnego Internetu przejrzystym, szybkim, a zarazem takim, gdzie nie trzeba będzie rezygnować z reklam, bez narażania użytkowników na zdenerwowanie. W tym celu stworzono otwartego frameworka AMP HTML, który wykorzystuje istniejące technologie webowe, a który pozwala na szybkie tworzenie lekkich stron dla urządzeń mobilnych. Framework jest podzbiorem HTML, który ma na celu zapewnienie jak najwyższej wydajności przy ładowaniu treści statycznych.

r   e   k   l   a   m   a

Jak dokonano przyśpieszenia? Podstawowym założeniem jest znaczne ograniczenie użycia kodu JavaScript, bo to właśnie on odpowiada za największe spowolnienia. Zamiast tego nacisk położono na Web Components, a także wykorzystanie CSS. W szybszym dostarczaniu danych do użytkowników mobilnych mają także pomóc systemy dystrybucji treści (CDN) i serwery Google – z tych buforów będzie mógł korzystać każdy, zupełnie za darmo i przy zachowaniu kontroli nad umieszczonymi w nich treściami. Efekty, jakimi chwali się Google, są zachęcające: strony wykorzystujące AMP HTML ładują się od 15% do aż 85% szybciej niż ich standardowe odpowiedniki. Wyniki te osiągnięto na Nexusie 5 przy połączeniu 3G.

Już teraz do inicjatywy przyłączyło się 30 dużych wydawców z całego świata. Oprócz Google na liście znajdziemy m.in. Twittera, WordPress.com, LinkedIn, a także Pinterest. Wsparcie dla frameworka zapewnią niektóre z systemów zarządzania treścią, dzięki czemu będą automatycznie generowały odpowiedni i szybki kod bez konieczności ręcznego wykonywania zmian. Inicjatywa dopiero wystartowała i korporacja zaznaczyła, że jest otwarta na dyskusję: niektóre z przyjętych założeń i ograniczeń mogą okazać się zbyt restrykcyjne, warto więc nad nimi debatować. Zainteresowanych odsyłamy na GitHub, tam można znaleźć wszystkie pliki projektu i przykładowe scenariusze użycia.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.