AOC prezentuje mobilny monitor do laptopa, podłączysz go jednym kabelkiem USB

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Rzadko kiedy monitory w naszych czasach mogą wzbudzić jakieś większe zainteresowanie poza światami zawodowych grafików i graczy– ale I1601FWUX firmy AOC jest tu chlubnym wyjątkiem. 16-calowy, przenośny panel IPS FullHD potrzebuje bowiem tylko jednego kabelka, i do zasilania i do przesyłania danych. To oczywiście zasługa standardu USB Type-C.

Drugi monitor niezwykle zwiększa komfort pracy z komputerem, jednak dla wszystkich tych, którzy pracowali przede wszystkim w podróży, z laptopem, był to raczej luksus nieosiągalny. AOC I1601FWUX jest pomysłowym wyjściem naprzeciw ich potrzebom. Bardzo cienki, 16-calowy wyświetlacz Full HD ze składaną podpórką, która po złożeniu stanowi osłonę matrycy, waży ledwie 820 gramów i mierzy 376,2 × 235,2 × 8,5 mm.

Do laptopa podłączymy ten wyświetlacz jednym kabelkiem USB Type-C, przekazującym sygnał cyfrowy DisplayPort wraz z zasilaniem – monitor pobierać ma około 8W. Jakość wyświetlacza nie oszałamia, to nie jest rozwiązanie do zaawansowanych prac graficznych czy grania. Czas reakcji matrycy 5 ms, współczynnik kontrastu 700:1, jasność 220 cd/m2, kąty widzenia w pionie i poziomie 160°, 16-bitowa głębia koloru (262 tys. barw). Niemniej jednak do zastosowań czysto biurowych – rozwiązanie znakomite.

Innowacyjnym pomysłem AOC jest wbudowanie w konstrukcję żyroskopu, dzięki któremu po odwróceniu ekranu o 90° można z niego korzystać w orientacji pionowej, bardzo przecież przydatnej przy edycji dokumentów. Wbudowany zaś filtr niebieskiego światła ułatwi pracę w ciemności, oszczędzając oczy użytkownika.

Przenośny monitor kompatybilny jest z każdym systemem obsługującym DisplayPort Alt Mode po USB 3.1 Type-C (a więc Windowsem, macOS-em i Linuksem), a kupić go można w amerykańskim Amazonie, w cenie 190 dolarów. Niestety w Polsce jeszcze się nie pojawił.

© dobreprogramy

Komentarze