AOL gubi dane

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma America Online przypadkowo upubliczniła dane dotyczące wpisywanych w wyszukiwarce zapytań. Krążący po Internecie plik zawiera informacje na temat 19 milionów zapytań dokonanych przez 685 tysięcy użytkowników na przełomie trzech miesięcy.

Dane miały służyć do celów badawczych, jednak z nieznanych powodów znalazły się na ogólnodostępnej stronie. AOL szybko usunął plik, jednak internauci zdążyli je skopiować i umieścić na innych serwerach. Firma opublikowała oficjalne przeprosiny i przyznała się do błędu. Plik nie posiada szczegółowych informacji o użytkownikach, każda osoba posiada losowo wygenerowany numer identyfikacyjny umożliwiający jednak powiązanie ze sobą poszczególnych zapytań. Osoby analizujące te dane odkryły ciekawe przypadki, na przykład osobę która szukała informacji potrzebnych do popełnienia morderstwa.

Wyciek danych spowodował kolejną dyskusję na temat prywatności danych, zwłaszcza, że właśnie udostępnienia takich informacji zażądał niedawno od właścicieli wyszukiwarek amerykański Departament Sprawiedliwości.

© dobreprogramy
s