AOL opatentował technologię komunikacji bezpośredniej

Strona główna Aktualności

O autorze

AOL Time Warner otrzymał amerykański patent na technologię komunikacji bezpośredniej (tzw. instant messaging), w oparciu o którą działają komunikatory internetowe. Otwiera to przed koncernem potencjalne źródło znacznych przychodów.

Komunikatory internetowe takie jak ICQ, czy Gadu-Gadu to obecnie bardzo popularne i coraz częściej wykorzystywane narzędzie komunikacji. Technologia komunikacji bezpośredniej została opracowana przez izraelską firmę Mirabilis, którą AOL przejął w 1998 roku. Stworzony przez Mirabilis popularny komunikator ICQ, jest obecnie używany przez około 320 mln internautów, którzy każdego dnia za jego pomocą wysyłają około 2,1 mld wiadomości.

Dla koncernu AOL Time Warner otrzymanie patentu może mieć duże znaczenie ze względu na rywalizację z konkurencyjnymi firmami Microsoft oraz Yahoo!, które także oferują swoim użytkownikom internetowe komunikatory. Powstaje pytanie, czy AOL zdecyduje się na wyegzekwowanie od konkurentów praw wynikających z posiadania patentu. Niegdyś AOL zgodził się już na nieodpłatne wykorzystywanie opatentowanych przez siebie technologii cookies i SSL. Na razie jednak, jak oświadczył rzecznik prasowy AOL, firma nie planuje skorzystać z praw wynikających z otrzymania patentu.

Źródło: Internet Standard

© dobreprogramy
s