API dla linuksowych sterowników w przestrzeni użytkownika

Strona główna Aktualności

O autorze

W drzewie jądra 2.6.23 Linus Torvalds umieścił API do tworzenia sterowników działających prawie w całości w przestrzeni użytkownika. W trybie jądra będzie działać tylko mały fragment sterownika.

Dzięki nowemu interfejsowi tworzenie i używanie sterowników działających w trybie użytkownika stanie się dużo łatwiejsze. Nie będzie trzeba ich przekompilowywać razem z jądrem. Ponadto jako że nie działają w przestrzeni jądra nie będą mogły powodować zawieszenia systemu. Sterowniki korzystające z nowego API będą używały urządzenia char oraz sysfs do komunikowania się z aplikacjami aby obsłużyć przerwania oraz uzyskać dostęp do pamięci.

Dochodzi jeszcze kwestia otwartości. Dotychczas sterowniki były kompilowane razem z jądrem, jako jego część lub moduł. Konieczne więc było aby były otwarte. Teraz praktycznie cały sterownik będzie mógł być zamknięty. Pojawia się więc pewne niebezpieczeństwo, że producenci sprzętu, którzy dotychczas niechętnie wypuszczali otwarte sterowniki, znajdą pretekst aby udostępniać dla Linuksa tylko sterowniki zamknięte zamiast otwartych, podobnie jak to robią dla Windows. Tak sytuacja występuje w przypadku urządzeń, że takie API są wykorzystywane już od jakiegoś czasu. Oczywiście sam fakt wydawania sterowników będzie bardzo pozytywny. Szkoda tylko, że zabraknie bodźca aby były one otwarte.

© dobreprogramy