reklama

API protokołów urządzeń dla Windows 8.1 otworzą „okienka” na zupełnie nowy sprzęt

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Dobrze już wiemy, że Windows 8.1 to nie tylko nowy przycisk Start na pasku zadań, ale też liczne ulepszenia w samym systemie operacyjnym. Wraz z wersją Preview systemu Microsoft pokazał kolejne zmiany, w szczególności wprowadzenie interfejsów programowania, które pozwolą na łatwe podłączanie do komputerów z Windows 8.1 zupełnie nowych klas urządzeń.

Zbiór interfejsów programowania, znanych pod nazwą Device Protocol APIs, pozwolić ma aplikacjom rozpowszechnianym przez Windows Store na komunikowanie się z całą gamą urządzeń po najróżniejszych protokołach i interfejsach, w tym USB, Bluetooth, Wi-Fi Direct czy HID. George Roussor, starszy menedżer z Windows Apps Team wyjaśnia, że wśród nowych API dla urządzeń w Windows 8.1 znajdą się m.in. interfejsy dla kas fiskalnych czy drukarek i skanerów 3D. Programista nie musi się wgłębiać w szczegóły – wystarczy, że zidentyfikuje urządzenie po ujawnianych przez nie metadanych, a następnie otworzy do niego kanał komunikacyjny. Jeśli użytkownik aplikacji zezwoli jej na taki dostęp, będzie mogła ona już stale komunikować się z urządzeniem, przesyłając dane także gdy będzie uruchomiona w tle.

Nowy model komunikacji z urządzeniami (znany jako IHV Device Access) ułatwi też życie producentom sprzętu, pozwalając im na tworzenie wspierających go aplikacji, bez konieczności pisania specjalizowanych sterowników. Producenci będą mogli też tworzyć standardy komunikacji z ich sprzętem i udostępniać je niezależnym programistom, piszącym aplikacje publikowane w Windows Store. Łatwiej będzie też hobbystom, chcącym wykorzystać Windows 8.1 jako platformę do sterowania nietypowym, specjalistycznym sprzętem.

Więcej materiałów poświęconych możliwościom, jakie Microsoft zaoferował twórcom aplikacji komunikujących się ze sprzętem znaleźć można tutaj. Szkoda tylko, że tak trudno wśród tych wszystkich nowych komputerów, na których działać ma Windows 8.1, znaleźć sprzęt z interfejsem RS232 – złączem szeregowym wciąż w wielu sytuacjach niezbędnym do komunikacji z tymi mniej typowymi urządzeniami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama