APKupdater: życie z aktualnymi aplikacjami bez Google Play jest możliwe

Strona główna Aktualności

O autorze

Jedną z największych zalet Androida jest jego otwartość – nie jesteśmy uwiązani do oferty z Google Play, możemy oprogramowanie zainstalować z alternatywnych sklepów, albo po prostu pobrać pliki instalatora z końcówką .apk. Ma to jednak swoje konsekwencje – tak zainstalowane oprogramowanie trudno jest aktualizować. Z pomocą może przyjść aplikacja APKUpdater, dzięki której wizja Androida wolnego od jakiegokolwiek sklepu z oprogramowaniem znacząco się przybliża.

Po zainstalowaniu APKUpdatera z pliku APK i dotknięciu ikonki zegara, aplikacja przeskanuje listę zainstalowanych w urządzeniu aplikacji, porównując ją z tym, co dostępne jest na jednym z najpopularniejszych katalogów oprogramowania dla Androida, APKMirrorze. Szybko może się okazać, że pełno jest aplikacji do zaktualizowania – ale to efekt uwzględnienia testowych kompilacji, których tam pełno.

Aby tego uniknąć, wystarczy przejść do ustawień: (ikonka zębatego kółka). Tam w sekcji General Settings wystarczy zaznaczyć opcję Skip experimental builds. W ustawieniach możemy zmienić też skórkę (do wyboru mamy dwie jasne i dwie ciemne), określić częstotliwość sprawdzania dostępności uaktualnień, wyświetlania powiadomień oraz wybrać źródło aktualizacji. Oprócz bowiem APKMirrora, możemy odpytać też interfejs Google Play oraz serwis APKpure. W przyszłych wersjach lista ta może zostać rozszerzona.

Umieściliśmy APKUpdatera w naszej bazie oprogramowania na Androida. Aby zainstalować to narzędzie, należy włączyć możliwość instalacji oprogramowania spoza sklepu Play, ale powiedzmy sobie szczerze: skoro chcecie je wypróbować, to już raczej sobie to włączyliście.

© dobreprogramy