reklama

APU13: Oracle w Fundacji HSA, Java w twoim GPU

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Przy okazji premiery technologii heterogenicznego kolejkowania (hQ), pozwalającego na dwukierunkową komunikację między CPU, GPU i aplikacją, AMD dało do zrozumienia, że pierwszym językiem programowania, który pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje przynosi nowa architektura procesorowa będzie Java. Widać to było też po liście zaproszonych na trwającą właśnie konferencję APU13 gości, wśród których poczesne miejsce zajmowało Oracle. Spodziewano się, że korporacja Larry'ego Ellisona pokaże po prostu specjalistyczne narzędzia programistyczne – tymczasem stało się coś znacznie większego. Jak donosi nasz korespondent z San Jose, Wojtek Kowasz, Oracle przystąpiło do nadzorującej rozwój heterogenicznych architektur obliczeniowych HSA Foundation. Nie samo zresztą, lecz w doborowym towarzystwie Huawei, Broadcoma i Oak Ridge National Laboratory.

Nandini Ramani, wiceprezes ds. rozwoju platformy Javy w Oracle stwierdziła, że przystąpienie do HSA Foundation stanowi następny krok w drodze do udostępnienia heterogenicznych obliczeń milionom programistów, jak również wprowadzeniu nowych paradygmatów programowania chmur i serwerów. Nasze starania w ramach HSA Foundation pomogą programistom Javy w wykorzystywaniu akceleracji GPU, posłużą też odkryciu, jak wirtualna maszyna Javy, język Java i jego API mogą być rozbudowane, by zapewnić aplikacjom dostęp do heterogenicznych obliczeń – stwierdziła Ramani.

Komentując przyjęcie nowych członków, prezes HSA Foundation Phil Rogers podkreślił, że inicjatywa ta pozyskała w niecałe pół roku ponad tuzin największych firm z branży, a szybkie przyjęcie HSA i rozwój otwartego ekosystemu wokół tej architektury przyniesie nową erę niezrównanych doświadczeń użytkownika w zarządzaniu danych w chmurach, strumieniowaniu mediów i bezpieczeństwie. Wspomniany otwarty ekosystem staje się zresztą jeszcze bardziej otwarty, za sprawą ogłoszonego podczas APU13 opensource'owego programu deweloperskiego, którego celem jest wypracowanie narzędzi, środowisk uruchomieniowych symulatorów dających programistom dostęp do technologii HSA, utworzenie dokumentacji ułatwiającej pisanie aplikacji korzystających z tych technologii i stworzenie społeczności wspólnie takie narzędzia tworzącej.

Oczywiście Oracle nie wchodzi w to z pustymi rękoma. Dwa lata temu AMD poinformowało, że można już wykorzystywać interfejs programowania Aparapi (służący do programowania równoległego) z frameworkiem OpenCL – czyli w zasadzie bezproblemowo kompilować aplikacje w Javie, które mogłyby wykorzystywać możliwości GPU. Nie była to oczywiście żadna rewolucja, raczej budowanie fundamentów pod to, co pokazano właśnie teraz.

Ósma wersja Javy została przygotowana w pełni do wykorzystania HSA (przez wspomniane Aparapi API), tak, że kod dla GPU może być wyrażony przez wyrażenia lambda języka. Nie trzeba do tego niczego modyfikować w maszynie wirtualnej, wystarczy sięgnąć po dostarczone przez AMD biblioteki.

To wciąż nie czyni sprawy zbyt łatwą dla szeregowych koderów Javy, i AMD z Oracle zdają sobie z tego sprawę. Dlatego w 2015 roku obiecują finalny krok na drodze do udostępnienia GPU Javie, w którym Aparapi API przestaje być potrzebne, a wyrażenia lambda kierowane są do czegoś, co nazwano Project Sumatra – rozszerzeń wirtualnej maszyny Javy, pozwalające na bezpośrednie przekazywanie wybranych konstrukcji języka do GPU.

Zaangażowanie AMD w rozwój oprogramowania jest zakrojone na naprawdę dużą skalę – firma zobowiązała się do opracowania całego zestawu narzędzi i bibliotek niezbędnych do tworzenia aplikacji wykorzystujących architekturę HSA, na czele z kompletnym środowiskiem programistycznym CodeXL, udostępnionym właśnie w wersjach dla Linuksa (wspierany jest RHEL i Ubuntu) oraz Windows (zarówno jako wtyczka do Visual Studio jak i z własnym interfejsem). W pracach nad Javą pomaga oczywiście Oracle, z kolei pomoc nad dostosowaniem kompilatora GCC do architektury HSA obiecało Suse.

Wybór Javy jako wiodącego języka programowania dla HSA może mieć daleko idące konsekwencje, zarówno dla Oracle, jak i dla AMD. Dla AMD to możliwość zaoferowania milionom korporacyjnych programistów technologii, która szybko może okazać się nieodzowna dla wszystkich biznesów mających coś wspólnego z przetwarzaniem ogromnej ilości danych – a gdy stanie się ona powszechnie wykorzystywana, to i zapotrzebowanie na sprzęt z procesorami AMD stanie się powszechne. Dla Oracle'a to możliwość rozbudowy swojej własnej platformy sprzętowo-programowej o GPU, pozwalające na znaczne zwiększenie wydajności specjalizowanych systemów bazodanowych, a może też i znalezienie sensownej strategii rozwoju dla procesorów z rodziny SPARC.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama