APU13: dwa dema nowego AMD APU "Kaveri" A10-7850K

Strona główna Aktualności

O autorze

Przy okazji AMD Developer Summit 2013 mieliśmy przed momentem okazję wziąć udział w specjalnej demonstracji najnowszego APU od AMD - Kaveri. Jak przystało na przedpremierowe, tajne pokazy, demo odbyło się w niepozornym z zewnątrz pokoju hotelowym jednego z przedstawicieli AMD ;-)

Pierwsza demonstracja to pokaz możliwości Kaveri podczas codziennej pracy z Eksploratorem Windows czy dowolnym programem graficznym, nawet tak prostym jak Paint. Chodziu tu o wydajność wyświetlania grafiki w samym systemie operacyjnym Windows 8: natywnie i z wykorzystaniem stworzonego przez AMD dekodera JPG. Dzięki technologiom HSA takim jak współdzielona pamięć i heterogeniczne kolejkowanie udało się ten proces znacznie przyspieszyć, a wspomniany dekoder JPG dodatkowo poprawia wydajność wyświetlania ponaddwukrotnie. Podczas demonstracji użyto zdjęć o rozdzielczości 15 megapikseli.

Battlefield 4, co widać na drugim filmie, ustawiono w trybie średnich detali, z tym wyjątkiem że ambient occlusion (cieniowanie powierzchni obiektów 3D - domyślnie SSAO) tutaj zostało wyłączone. Gra działa w rozdzielczości Full HD (1080p). Średni wynik podczas normalnej rozgrywki na Kaveri oscyluje w okolicach 30 klatek na sekundę i pozwala na dość płynną rozgrywkę. Warto dodać, że taki rezultat przy analogicznych ustawieniach w APU poprzedniej generacji Richland udaje się uzyskać jedynie w rozdzielczości 720p.

Dla porządku dodajmy jeszcze informacje na temat samego procesora oraz komputera, na którym uruchamiano dema. APU to topowy model z rodziny Kaveri, A10-7850K taktowany z prędkością 3.7 GHz, TDP 95W. Po stronie GPU znajdziemy 512 rdzeni/8 CUs Graphics Core Next 1.1 o częstotliwości 720MHz. Całość pracuje z 8 GB pamięci RAM DDR3 2133 MHz.

© dobreprogramy

Komentarze