ASUS Zenbo – sympatyczny robot dotrzyma towarzystwa i pomoże w pracy #Computex

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Obok premier z bardziej konwencjonalnych klas sprzętu, jak smartfony czy ultrabooki, ASUS na imprezie Computex zaprezentował także urządzenie, które jest znacznie bardziej nietypowe, a mimo to od razu stało się hitem wystawy. ASUS pokazał mianowicie Zenbo, robota, którego głównym zadaniem będzie dotrzymywanie towarzystwa ludziom.

Jak przystało na robota o takich zastosowaniach, jego konstrukcja i wygląd muszą prezentować się przede wszystkim sympatyczne. Projektanci ASUSA nie zdecydowali się na szczególnie odważne eksperymenty: dwumodułowa konstrukcja porusza się autonomicznie na kołach, a na „głowie” robota zamontowany jest dotykowy wyświetlacz, który stanowić może twarz z rozczulającymi ogromnymi oczami lub jeden z interfejsów, dzięki którym można obsługiwać robota.

Zenbo reaguje bowiem także na polecenia głosowe i to w całkiem zaawansowany sposób: możliwe jest na przykład wydanie mu polecenia, aby śledził domownika, a robot automatycznie rozpozna osobę, która wydała polecenie i zacznie poruszać się za nią. Zadaniem Zenbo jest przede wszystkim dotrzymywanie towarzystwa, jednak może on być także asystentem.

Istnieje bowiem możliwość zsynchronizowania robota z kalendarzem. Wówczas Zenbo podjedzie do właściciela i przypomni mu o zaplanowanych wydarzeniach. Funkcjonalność robota będzie zwiększała się proporcjonalnie do tego, jak wiele urządzeń znajduje się w domu – na wyświetlaczu Zenbo zaprezentuje na przykład podgląd z kamery czy będzie zarządzał oświetleniem czy SmartTV.

ASUS udostępni dla programistów SDK Zenbo, dzięki czemu można spodziewać się, że szybko będzie się on uczył nowych umiejętności. Wrażenie robi także cena – sympatycznego domowego robota będzie można kupić już za 600 dolarów.

© dobreprogramy