reklama

ATI przygotuje sterowniki do obsługi HD dla Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Obsługa kart graficznych ATI w systemie Linux nie należy do najłatwiejszych, użytkownicy często napotykają problemy związane z brakiem sterowników do konkretnego modelu, lub ich nieprawidłowym działaniem. Okazuje się, że owy stan rzeczy wkrótce jednak może uleć radykalnym zmianom.

Sytuację tę pierwotnie miało naprawić przygotowanie przez ATI, otwartych sterowników. Tymczasem, jak informuje X-bit labs - AMD, właściciel korporacji, zapowiedział przygotowanie sterowników dla Linuksa, pozwalających na wykorzystanie sprzętowego wspomagania odtwarzania materiałów wysokiej rozdzielczości (HD). Początkowo taka pomoc ma być oferowana tylko dla partnerów OEM, co oznacza, że odpowiednie sterowniki dostępne będą tylko dla producentów systemów i działać tylko na niektórych z nich. Ma to potencjalnie umożliwić poszerzenie oferty komputerów typu Home Theater Personal Computer (HTPC), które mają pracować pod kontrolą Linuksa, przyczyniając się tym samym do obniżki ich cen.

Nie oznacza to jednak, że możliwość korzystania z dobrodziejstw tego typu klipów, będzie dostępna tuż zaraz po instalacji dowolnej dystrybucji. Prócz samych sterowników wymagane będzie bowiem dodatkowo specjalistyczne oprogramowanie odtwarzające, wykorzystujące technologie UVD (Universal Video Decoder) i AVIVO HD pod Linuksem. Również producenci takich urządzeń jak piloty, musieli będą opracować sterowniki niezbędne do ich obsługi.

Premiera nowych wersji sterowników planowana jest pod koniec przyszłego miesiąca.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić