reklama

AVG rezygnuje ze skanowania wyników wyszukiwania

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Użytkownicy AVG 8 z pewnością znają włączaną domyślnie w tym bezpłatnym programie antywirusowym funkcję LinkScanner. Jej działanie polega na skanowaniu witryn pojawiających się jako wyniki wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych, np. w Google - jeszcze zanim użytkownik kliknie w link. Zainfekowane, sfałszowane lub w inny sposób niebezpieczne witryny są oznaczane jeszcze na stronie wyników.

Z pozoru bardzo użyteczna funkcja szybko jednak wzbudziła wiele kontrowersji - i to zarówno wśród webmasterów, użytkowników jak i dostawców usług internetowych. Okazało się bowiem, że LinkScanner używany na tak dużą skalę (ponad 20 milionów pobrań na świecie) generuje ogromną ilość niepotrzebnego ruchu sieciowego. Powoduje to fałszowanie statystyk odwiedzin, szybsze zużywanie limitu transferu danych i spowolnienie dostępu do usługi.

W odpowiedzi na te problemy AVG wydało aktualizację, w której funkcja LinkScanner będzie tylko powiadamiać użytkownika o podejrzanych witrynach, a nie skanować wszystkich wyników. Skanowana będzie tylko ta witryna, którą użytkownik zdecyduje się odwiedzić. Nadal pozostanie więc odrobina nadmiarowego ruchu, ale problem powinien zostać praktycznie wyeliminowany. Użytkownicy bezpłatnej edycji mogą już zaktualizować AVG Anti-Virus Free Edition 8.0. Posiadacze komercyjnych produktów AVG będą mogli uzyskać aktualizację 9 lipca.

Bezpłatną do użytku prywatnego wersję AVG 8 można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Programy antywirusowe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama