reklama

AV-Test pokazuje słabość Defendera: AVG najlepszym darmowym zabezpieczeniem dla Windows 8?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Jeśli jesteś użytkownikiem Windows 8, i liczysz na to, że darmowa ochrona antywirusowa zapewniana przez Microsoft będzie panaceum na zagrożenia bezpieczeństwa tego systemu, to lepiej przestań na to liczyć – i rozejrzyj się za jakimś lepszym zabezpieczeniem. Ostatnie testy przeprowadzone przez niemiecką firmę AV-Test pokazały, że wśród dostępnych na rynku pakietów oprogramowania ochronnego, produkty Microsoftu wypadają dość słabo.

Doświadczenie AV-Test w testach oprogramowania antywirusowego jest niemałe, a niezależność projektu AV-Test.org, prowadzonego we współpracy z Instytutem Informatyki Uniwersytetu Ottona von Guerickego w Magdeburgu, raczej nie jest poddawana w wątpliwość. Najnowsza tura testów przeprowadzona została w styczniu i lutym tego roku, objęto nią 25 pakietów oprogramowania ochronnego przeznaczonych na rynek konsumencki oraz 8 pakietów dla użytkowników biznesowych. Wszystkie testy prowadzono na Windows 8.

Podstawowym narzędziem ochronnym, wbudowanym w Windows 8, jest obecnie Windows Defender 4.0. Ten skaner złośliwego oprogramowania był kiedyś jedynie programem do ochrony przed spyware, powstałym na podstawie kupionego przez Microsoft od firmy GIANT narzędzia GIANT AntiSpyware. W wersji dla Windows 8 został uzupełniony o komponenty z Microsoft Security Essentials (oba programy korzystają z tych samych definicji wirusów). W efekcie, z perspektywy końcowego użytkownika, oba programy wyglądają bardzo podobnie. I tak samo nie radzą sobie dziś z zabezpieczeniem Windows.

Takie przynajmniej są wyniki testów, w których Windows Defender pod względem skuteczności ochrony przed zagrożeniami otrzymał jedynie 2 punkty (na 6 możliwych), pod względem wydajności 3,5 punktu, swoją słabość ukrywając przy tym pod świetnym interfejsem, ocenionym przez AV-Test na 6 punktów. Za tymi ocenami stoją takie osiągnięcia, jak wykrycie jedynie 82 procent ataków szkodników 0-day w styczniu i 81 procent w lutym, oraz 98 procent ataków wcześniej znanych szkodników. To słaby wynik, gdyż średnia branżowa wyniosła 95 procent dla nowych ataków i 99 procent dla ataków wcześniej znanych.

Jeśli nie Windows Defender, to co? Spośród przetestowanych produktów dla użytkowników indywidualnych, najwyższe noty otrzymały Bitdefender: Internet Security 2013 (ochrona: 6/6, wydajność 5/6, interfejs 6/6), BullGuard Internet Security 13.0 (ochrona 6/6, wydajność 5/6, interfejs 5,5/6), F-Secure: Internet Security 2013 (ochrona 6/6, wydajność 4/6, interfejs 4,5/6), G Data: InternetSecurity 2013 (ochrona 6/6, wydajność 4/6, interfejs 5,5/6), Kaspersky: Internet Security 2013 (ochrona 6/6, wydajność 4,5/6, interfejs 5,5/6) oraz Trend Micro: Titanium Maximum Security 2013 (ochrona 6/6, wydajność 4,5/6, interfejs 5/6).

Spośród darmowych narzędzi antywirusowych najlepiej wypadło AVG Anti-Virus Free Edition 2013 (ochrona 5,5/6, wydajność 4,5/6, interfejs 5,5/6). Możecie pobrać je w najnowszej wersji bezpośrednio z repozytorium dobreprogramy.pl.

Równie kiepsko wypadło narzędzie Microsoftu w dziedzinie ochrony dla klienta biznesowego. Testowany System Center Endpoint Protection poradził sobie jedynie z 80 procentami nowych ataków w styczniu i 83 procentami w lutym, oraz 98 procent znanych szkodników. Dla porównania, pozostałe testowane produkty ochronne dla biznesu ochroniły przed wszystkimi znanymi wcześniej zagrożeniami.

Metodykę samych testów można oczywiście kwestionować – i tak robi też nie od dziś Microsoft, przekonany, że wykorzystywane przez AV-Test próbki szkodników nie reprezentują tego, co nasi użytkownicy napotykają w rzeczywistości. Być może tak jest, ale wówczas należałoby uznać, że programiści z firm takich jak Kaspersky, F-Secure, G-Data i innych, których produkty uzyskały doskonałe wyniki, żyją w jakiejś alternatywnej rzeczywistości, walcząc z nieistniejącymi zagrożeniami. Z tego też powodu trzeba chyba zachować pewien dystans względem deklaracji giganta z Redmond.

Pełną listę wyników testów oprogramowania antywirusowego obejrzeć możecie na stronie AV-Test.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama