ActiveVir - kolejne dziecko projektu OpenZone.pl

Strona główna Aktualności

O autorze

W ramach projektu OpenZone.pl udostępniony został bezpłatny program antywirusowy ActiveVir.

Jest to kolejne "dziecko" tego projektu po własnej edycji pakietu biurowego OpenOffice.org o nazwie OpenOffice T7, dystrybucji Linuksa o nazwie LinOS (przejętej od OpenOffice Polska), udostępnionym publicznie podręczniku do pakietu OpenOffice oraz bezpłatnej wersji programu bazodanowego Kexi T7 dla systemu Windows. Celem projektu OpenZone.pl jest propagowanie legalnych, bezpłatnych programów, które mogą być alternatywną dla komercyjnych odpowiedników. Projekt jest finansowany i wspierany po części z reklam, po części za sprawą firm takich jak Top7 i OpenOffice Polska. Jego kolejnym elementem jest wspomniany program antywirusowy.

ActiveVir powstał w oparciu o rozwijany na licencji GPL, bezpłatny ale niezbyt rozbudowany, program antywirusowy ClamWin. Program przygotowany jest w polskiej wersji językowej, a na jego stronie domowej dostępny jest opis obsługi. Tak jak w przypadku pierwowzoru, ActiveVir umożliwia wykrywanie i usuwanie wirusów oraz komponentów szpiegujących przy pomocy ręcznie uruchamianego skanera, planowanie skanowania z wyprzedzeniem, kwarantannę plików zarażonych, automatyczne pobieranie aktualizacji baz sygnatur wirusów, skanowanie pojedynczych plików z poziomu menu kontekstowego Eksploratora Windows, a także kasowanie zarażonych wiadomości w programie Microsoft Outlook. I tak jak w przypadku pierwowzoru głównymi wadami programu są brak ochrony rezydentnej do skanowania bieżąco otwieranych plików oraz dość ubogi - choć w tym przypadku spolonizowany - interfejs.

Program ActiveVir został przygotowany przez firmę Top7. Za sprawą umowy pomiędzy Top7 i OpenOffice Polska znajdzie się zapewne w komercyjnych edycjach pakietu OpenOfficePL przygotowywanych przez tą firmę. Tym samym prawdopodobnie zastąpi oferowane obecnie programy ArcaVir i Panda Antivirus. W zamian OpenOffice Polska udostępniła, wspomnianą już, specjalną edycję programu Kexi na potrzeby projektu OpenZone.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że 3 grudnia rozpoczął się konkurs na logo projektu OpenZone.pl. Zwycięski projekt zostanie nagrodzony kwotą 2500 zł. Przewidziano także 10 wyróżnień po 100 zł.

© dobreprogramy