AdBlock - pieniądze to nie wszystko, ale są potrzebne

Wtyczki AdBlock raczej przedstawiać nie powinienem. Znana jest ona chyba każdemu, kto ma jakieś pojęcie w kwestii korzystania z Internetu. Jej celem jest blokowanie różnego rodzaju reklam w Sieci. Aczkolwiek czy powinno się stosować go zawsze? Przy każdej wizycie na danej stronie, w każdym zakamarku? Moim zdaniem nie.

Dobra reklama i zła reklama

W pewnym momencie reklamy internetowe jakby się podzieliły a raczej ich wykorzystanie:


  • Dobre reklamy - zwykłe reklamy nie wadzące zupełnie nikomu, bez zbędnych "cudów" np. ta u góry strony

  • Złe reklamy - często natrętne reklamy, wpychane w każde możliwie miejsce na stronie, utrudniają przeglądanie Internetu, czasem roznoszą wirusy

Reklama stała się nie tylko prostym obrazkiem z podpisami ale urządzeniem(jeśli można tak to nazwać) o rozbudowanych funkcjach. A co mamy my, zwykli userzy z tych reklam? Tylko Weelsof'a lub inne śmiecie? Z taką myślą powstał AdBlock i ich twórcom się wcale nie dziwię. Wady reklam przesądziły o takich decyzjach i pod takim kontekstem jestem za.

Reklama - źródło dochodów anywhere

Dla wielu stron w Internecie reklama jest jedynym źródłem zarobków. W wielu przypadkach mniejszym czy też nowym stronom starczy z tego na opłacenie serwera. Głównie nie korzystają ze "złej" strony reklam. Są też większe, które mimo już wielu lat nadal nie mają niewiarygodnie dużych dochodów. Czy w takim razie warto blokować na takich stronach bannery reklamowe? Dlatego jestem przeciw. AdBlock jest instalowany i wielu zapomina o Bożym świecie. A są tacy, którzy w ten sposób tracą. Może niektórzy uznają, że to znikome ilości, jednak tak nie jest. Przykładowo użytkowników Firefoxa, którzy mają AdBlocka jest prawie 15 milionów. Chrome ma powyżej 10 milionów.

Podsumowanie - apel o rozwagę

Podsumowując moje wypociny za 2 grosze chciałbym zaapelować o refleksję oraz i rozwagę przy stosowaniu AdBlocka. Jeśli doceniamy to co robią dla nas twórcy ulubionych stron to wyłączajcie go na takich stronach. Jedną z moich ulubionych witryn jest właśnie ten vortal i zachęcam do wyłączania ADB również tutaj.

Dziękuje, pozdrawiam, zapraszam do dyskusji.