Adapter DVI na VGA — problem z uśpieniem monitora

Wprowadzenie

Jeżeli ktoś posiada monitor w zasłużonym wieku tylko ze złączem VGA to prawdopodobnie zna problem, który w tym wpisie przedstawię. Bez obawy...rozwiązanie omawianej kwestii również się tu pojawi.

Nowoczesne monitory w przypadku braku sygnału po chwili automatycznie przechodzą w stan uśpienia/czuwania, ale nie zawsze tak było. Monitory wyłącznie analogowe VGA (nie wiem czy wszystkie) potrzebują uziemienia na jednym z pinów wejściowych sygnału by przejść w stan uśpienia. W przeciwnym razie np. po odłączeniu od komputera monitor wiecznie wyświetla komunikat o braku sygnału i po prostu marnuje prąd. 

Wielu posiadaczy starych monitorów postanowiło z czasem skorzystać z nowej karty graficznej, która posiadała np. tylko wyjścia DVI. Koniecznością w takiej sytuacji stało się kupno przejściówki z DVI na VGA i tu się rodzi problem. Jeśli dana osoba miała pecha to kupiła tanią przejściówkę, która przesyłała tylko obraz i jej twórców nic więcej nie interesowało. Wówczas a i owszem, obraz na monitorze się wyświetlał, ale po wyłączeniu komputera monitor nadal działał na "pełnych obrotach" wyświetlając komunikat o braku sygnału. Wyłączanie i włączanie za każdym razem monitora przy pomocy przycisku "Power" nie jest wygodne. Współczuję wszystkim, którym to się przytrafiło i po bezsennych nocach nie udało im się znaleźć rozwiązania trapiącej ich zagadki. Kto się z tym nie spotkał nie wie jak męczący jest to problem.

Co jest nam potrzebne?

  • Niedorobiona przejściówka, którą już posiadamy.
  • Przewód VGA/VGA do monitora, który już posiadamy.
  • Cienki, jakikolwiek drucik. Im bardziej cienki tym lepiej. Można pozyskać z przewodu jakiegokolwiek urządzenia(o ile ma cienkie "żyły") po usunięciu gumowej/plastikowej izolacji. 
  • Odrobina manualnej zręczności i "dobre oko".

Solucja naszego problemu:

Drucik władamy do otworu w przejściówce odpowiadającemu pinowi "5" ze schematu.

Nie wykluczam, że w przypadku niektórych adapterów drucik należy włożyć w inny otwór w przedziale 5-10. Warto wcześniej popróbować przykładając drucik do różnych pinów w celu znalezienia winowajcy. Jeśli trafiliśmy to monitor "się usypia".

Wkładamy wtyczkę VGA w adapter, przykręcamy śruby mocujące i to wszystko. Można podłączyć już monitor do karty graficznej. Przypominam, że drucik powinien być na tyle cienki by wtyczka bez oporu i w pełni wchodziła do przejściówki.