Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

LTSP — X terminale w wydaniu open source!

Witam

W tym wpisie chciałbym choć troszkę przybliżyć działanie dość ciekawego projektu.Jest nim Linux Terminal Server Project, który w sposób znaczący ogranicza wydatki na sprzęt w firmach. Dlaczego? Ponieważ do uruchomienia klienta wystarczy nam dowolne MiniPC czy kilkuletni komputer.

Osobiście jestem bardzo początkującym użytkownikiem Linuxa(w sumie nowa praca mnie do tego zmusiła na co wcale nie narzekam :-) ), więc proszę o dystans do mojego podejścia do tematu.

Ważne

Pomijam w tym wpisie procesy elementarne np. ustawianie statycznego adresu ip dla interfejsu, tablice routingu itp. Zakładam,że każdy użytkownik zabierający się za konfigurację serwera terminalowego nie ma z tym większego problemu :)

Środowisko!

PC z Ubuntu 14.04 64bit
Intel NUC Kit DN2820FYK
Switch TP-LINK TLSG-108

Porada

Pierwszą instalację oraz konfigurację polecam zrobić na wersji jądra 4.x

Dlaczego?

Ponieważ wersje niższe potrafią odmawiać posłuszeństwa we współpracy z niektórymi MiniPC. W komputerach stacjonarnych nie zauważyłem tej nieprawidłowości. Dla takich MiniPC w wersji jądra poniżej 4 trzeba tworzyć profile oraz kojarzyć je z urządzeniami, co w tej części wpisu wolał bym uniknąć.

Od słów do czynów!

To co musimy mieć zainstalowane na swojej dystrybucji to:

TFTP: sudo apt-get install tftpNFS: sudo apt-get install nfs-commonDHCP: sudo apt-get install isc-dhcp-serverSSH:sudo apt-get install openssh-server

Konfiguracja DHCP

Polecam konfigurację rozpocząć od ustawienia interfejsu na adres statyczny. W moim przypadku to będzie: 192.168.0.1/24. Następnie polecam usunąć powstały na skutek instalacji podstawowy plik konfiguracyjny poleceniem:sudo rm -r /etc/dhcp/dhcpd.confUtworzenie pustego:sudo touch /etc/dhcp/dhcpd.confOraz edycję:sudo nano /etc/dhcp/dhcpd.confA tu przedstawiam przykładową konfigurację której sam używałem:

subnet 192.168.0.0 netmask 255.255.255.0 { range 192.168.0.20 192.168.0.40; option domain-name "przyklad.pl"; option domain-name-servers 8.8.8.8; option broadcast-address 192.168.0.255; option routers 192.168.0.1; next-server 192.168.0.1; # get-lease-hostnames true; option subnet-mask 255.255.255.0; option root-path "/opt/ltsp/amd64"; if substring( option vendor-class-identifier, 0, 9 ) = "PXEClient" { filename "/ltsp/amd64/pxelinux.0"; } else { filename "/ltsp/amd64/nbi.img"; } }

Trzeba pamiętać o wybraniu domyślnego interfejsu w pliku:

sudo nano /etc/default/isc-dhcp-serverZnajdujemy linię:

Interfaces = "" <- i tu wpisujemy nazwę naszego interfejsu.

No i teraz to co najciekawsze!

Instalację odpowiednich pakietów oraz wstępną konfigurację rozpoczynamy poleceniem:sudo apt-get install ltsp-server-standalone

A tą komendą "zbudujemy cienkiego klienta":sudo ltsp-build-client

Zróbmy sobie przykładowego użytkownika o nazwie testsudo adduser test

W ten sposób mamy poprawnie skonfigurowane podstawowe środowisko!
Poprawne bootowanie:

Aby je przetestować należy połączyć serwer z klientem przy pomocy switcha oraz podziwiać oto taki widok:

A teraz troszkę teorii, która pozwoli nam lepiej zrozumieć istotę samego projektu. Klienci logują się do swoich kont za pomocą kont lokalnych w standardowej konfiguracji.Wszystkie działania wykonywane są na serwerze, a tylko wyniki w postaci x-ów przesyłane są do terminali. Stacje takie nie muszą posiadać dysku! Wszystko przechowuje się na serwerze. Daje nam to bardzo dużą kontrolę nad użytkownikami w naszej sieci oraz bardzo ogranicza koszt sprzętu, kiedy potrzebujemy zwiększyć liczbę stanowisk. Samo uruchomienie usługi w środowisku testowym daje sporo frajdy.

Zdaje sobie sprawę z częściowo chaotycznego i okrojonego charakteru tego wpisu. Jestem praktykiem, więc sam nie lubię wychodzić poza zbędne minimum teorii.Specjalnie nie zamieszczałem zbyt wielkiej ilości treści z wikipedii, ponieważ jest to na wyciągnięcie ręki. Wpisy będą kontynuowane więc sądzę, że na sam początek to wystarczy.

Czekam na opinie oraz opisy. W razie jakichkolwiek problemów pozostaję do dyspozycji.

have fun!

PS:Dla leniwców :)

 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 16.04.2016 22:04

Całkiem niezłe :)
Ale to raczej rozwiązanie do firm, nie do użytku domowego.

jakubm87   3 #2 17.04.2016 10:42

Dla firm potrzebny byłyby MS Office.;)
Nie wiem czy jest możliwość łączenia się do Windows Server z Linuksa lub Windows IoT. To pewnie by się sprawdziło. Takie rozwiązania ma wiele zalet, głównie dotyczących nadzoru nad pracownikiem.

kowgli   9 #3 17.04.2016 11:57

Było to modne w latach 80-tych przed zalewem tanich komputerów osobistych i rewolucją mobilną. Czy potrzebne obecnie kiedy większość aplikacji jest webowa i rozproszona, a nowoczesną pracę charakteryzuje zmienność oraz brak przywiązania do fizycznej lokalizacji i urządzeń? Moim zdaniem nie.
Eksperyment sięgający do źródeł X Window oczywiście ciekawy :)

Autor edytował komentarz w dniu: 17.04.2016 11:58
kowgli   9 #4 17.04.2016 12:23

@jakubm87: Są do tego przecież powszechnie używanie rozwiązania typu Citrix XenApp lub MS RemoteApp. Różnica taka, że jednak masz swój lokalny, prywatny system, a jedynie wybrane aplikacje odpalasz zdalnie przez de-facto streaming. Przedstawione tu rozwiązanie to znane z lat 80-tych terminale X-Window. Z tego co się orientuję jest ono bardziej wysokopoziomowe, bo przysyła komunikaty programowe, a nie piksele.

Autor edytował komentarz w dniu: 17.04.2016 14:04
Admin_Rossi   2 #5 17.04.2016 22:17

U mnie w pracy usługa ta działa z powodzeniem już jakiś czas. Wdrążenie jej pozwoliło skrócić czas jaki potrzebny do przygotowania stanowiska. U nas stanowisko ogranicza się do stworzenia profilu oraz odpowiedniej konfiguracji usług. Bo i tak jak wspomniał @kowgli każdy ma swój komputer i nikogo to nie dziwi kiedy chce pracować na swoim sprzęcie ale musi to robić na naszych warunkach i naszym systemie.

Sam jeszcze jakiś czas poświęcę nad tym projektem jako ciekawą alternatywą dla komercyjnych rozwiązań.