Adobe Photoshop CS6 14.1.1

Strona główna Windows Grafika Tworzenie i edycja grafiki rastrowej
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Rozszerzona wersja profesjonalnego i niezwykle popularnego programu do edycji grafiki rastorowej. Adobe Photoshop CS6 Extended w odróżnieniu od edycji podstawowej oferuje dodatkowe narzędzia do edytowania obrazów i treści z grafiką ruchomą, pozwalające m.in. na precyzyjne zaznaczanie, retuszowanie, stosowanie realistycznych efektów malarskich i wytłoczeń 3D.

W najnowszej wersji debiutuje technologia Adobe Repoussé, pozwalająca na tworzenie trójwymiarowych znaków i grafiki na podstawie dowolnej warstwy tekstu, kształtu albo maski, a także manipulowanie ich pozycją (skręcanie, obracanie) i dodawanie trzeciego wymiaru. Nowa biblioteka materiałów umożliwia kreowanie jeszcze bardziej realistycznych obiektów z wykorzystaniem takich tekstur jak chrom, szkło itp.

Na uwagę zasługuje również zmodyfikowany pod kątem prostoty użycia moduł odpowiedzialny za nakładanie cieni, zarówno na obiekty statyczne jak i animowane.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

czytelny interfejs, częste wyjaśnienia działania narzędzi, doskonały Help(f1), możliwość personalizacji interfejsu, Adobe Bridge,
cena wersji dla firm i osób prywatnych nie będących studentami bądź nauczycielami
ocena użytkownika
08.10.2011 10:35 • Recenzja do wersji CS5 Extended 12.0.4

Adobe Photoshop CS5 - zmieniać świat jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Adobe Photoshop CS5 to profesjonalny edytor ... i tu przez chwilę należy się zastanowić, edytor czego? Fotografii - tak, grafiki rastrowej - na pewno, grafiki wektorowej - w pewnym stopniu.

Okazuje się, że popularny Photoshop, dzieło Adobe, jest potężnym narzędziem pozwalającym na tworzenie oraz edycje rozmaitych prac, pod warunkiem, że są one choćby minimalnym muśnięciem o granice świata grafiki.

Na początku pokrótce postaram się omówić, składową programu jakim jest Adobe Bridge, a następnie przejdę typowo do interfejsu i możliwości samego Photoshopa.

Bridge możemy uruchomić z poziomu interfejsu programu, jest on tam oznaczony czymś w rodzaju kwadratu z dwoma literkami "Br", możemy także wybrać File -> Browse in Bridge lub Alt+Ctrl+O.

Bridge w mojej opinii jest doskonałą przeglądarką naszych prac, ale nie tylko. Posiada on kilka przydatnych funkcji takich jak np. Batch Rename (Ctrl+Shift+R), która pozwala na zmianę nazwy jednego bądź więcej plików z poziomu "przeglądarki" Bridge, poza tym w widoku OUTPUT mamy możliwość wygenerowania pliku PDF lub galerii internetowej z zaznaczonych plików. To nie wszystko. Z poziomu Bridge możemy wysłać nasze pliki do Photoshopa jako warstwy jednego dokumentu robimy to wybierając zakładkę Tools -> Photoshop -> Load files into Photoshop Layers. W tej samej zakładce istnieje także kilka innych ciekawych opcji, takich jak Photomerge czy Merge to HDR Pro.

Bridge, jednak jest głównie przeglądarką i tu widzimy jego ogromny potencjał. Z poziomu Bridge możemy sortować pliki z uwzględnieniem wcześniej nadanej przez nas rangi (oczywiście w Bridge) czy przypisanych słów kluczowych. To nadal nie wszystko, w zależności od widoku możemy podejrzeć tzw. METADATA , czyli infromację o pliku, dacie jego utworzenia i ostatniej modyfikacji, nazwie, rozmiarze, profilu kolorów, głębi kolorów, rozdzielczości w pikselach oraz calach, a w przypadku fotografii także informacje o poziomie ISO.

Tak naprawdę Bridge sam w sobie jest narzędziem bardzo ułatwiającym pracę, ale to przecież nie on jest gwiazdą tego tekstu.

Przejdźmy więc do Photoshopa.
Pasek narzędzi składa się z 4 sekcji:
1. narzędzia selekcji - znajdziemy tam narzędzia niezbędna do przesuwania, zaznaczania, wycinania, kadrowania, a także pobierania kolorów.
Najczęściej przeze mnie używanymi narzędziami z tej grupy jest Move Tool (v) służący do zmieniania pozycji obiektów, Quick Selection Tool (w) czyli narzędzie szybkiego zaznaczania oraz Eyedropper tool (i) czyli próbnik kolorów.
2. narzędzia edycji - znajdziemy tam narzędzia niezbędne do edycji naszych dokumentów czyli wszelkiego rodzaju pędzle, gumki, wiadro z farbą, narzędzie gradientów, narzędzia do korekcji niedoskonałości skóry, narzędzia do rozjaśniania, przyciemniania, wyostrzania czy rozmywania. Osobiście najczęściej korzystam z pędzli czyli narzędzia brush (b), gumki czyli eraser tool (e), gradient tool (g) oraz narzędzi do korekcji niedoskonałości skóry czyli wszystko co znajdziemy pod narzędziem spot healing brush tool lub pod klawiszem j.

3. narzędzia wektorowe - choć sam photoshop jest przeznaczony raczej do grafiki rastrowej, to autorzy zamieścili w nim kilka podstawowych narzędzi do tworzenia kształtów wektorowych. np. pióro, narzędzie do tworzenia tekstu oraz kształty np. koło, prostokąt czy wielokąt z możliwością zdefiniowania liczby kątów.
Właściwie w tej grupie korzysta się na ogół ze wszystkich narzędzi.

4. narzędzia widoku - nie do końca wiedziałem jak okreslić tą grupę narzędzi, właściwie służą one głównie do zmiany widoku, znajdziemy tam: narzędzie do rotacji obiektów 3d, narzędzia do rotacji i przemieszczania się na polu naszego dokumentu, lupę do powiększania, a także panel służący do zmiany kolorów i narzędzie do edycji w trybie szybkiej maski. Z tych narzędzi korzystam bardzo rzadko, ale szczególną uwagę należy zwrócić na hand tool czyli narzędzie do przemieszczania się w obrębie naszego dokumentu oraz edit in quick mask mode, które pozwala na tworzenie bardzo szybkich zaznaczeń na podstawie pędzla.

W górnym pasku programu możemy, jak już wspomniałem, uruchomić Adobe Bridge lub MiniBridge, a także zdecydować o tym czy mają być wyświetlane linie pomocnicze, linijka lub siatka dokumentu. Tuż obok możemy wyedytować poziom powiększenia naszego dokumentu, wybierając jedną z predefiniowanych opcji, lub wpisując wartość procentową. Następnie możemy wybrać sposób wyświetlania dokumentów względem siebie i względem okna programu, możemy wyświetlić je wszystkie razem w formie kart, możemy wyświetlić je w kolumnach, lub nadać im atrybut oblewania siebie wzajemnie - najprościej mówiąc dokumenty są wtedy wyświetlane jako osobne okna egzystujące obok siebie. Ostatnią opcją jest możliwość wyboru trybu - standardowy, pełnoekranowy z paskiem MENU, oraz pełnoekranowy bez paska MENU. W ostatnim trybie widzimy tylko nasz dokument, a żeby przywołać pasek tools oraz menu należy nacisnąć Tab.
Ponadto w górnym pasku programu znajdziemy takie zakładki ja file, edit, image, layer, select, filter, analysis, 3d, view, window i help. Zakładki te zawierają część narzędzi znanych z palety tools oraz część zupełnie innych. Warto wspomnieć, że niektóre z opcji dostepnych w zakładkach uaktywniają się np. dopiero po wykonaniu zaznaczenia. Każdą z tych zakładek warto samodzielnie przejrzeć w celu zapoznania się z możliwościami programu.

Poniżej znajduje się pasek odpowiadający za dostosowywanie szczegółowych opcji narzędzia, więc wraz ze zmianą narzędzia zmienia się jego zawartość. Oczywiście interfejs programu i jego ustawienia możemy dowolnie modyfikować, a następnie zapisywać jako swoje własne. Jeśli chodzi o interfejs to by było na tyle. Przejdźmy do tego co najważniejsze czyli do możliwości Photoshopa.

Nie opowiem oczywiście o wszystkich, ale wybiorę te, które moim zdaniem powodują, że dzięki temu programowi możemy wprowadzać magię do świata realnego.

Zakładka Filter
Niewątpliwie zakładka ta niesie ze sobą ogromną siłę narzędzi edycyjnych. Możemy na naszym dokumencie zastosować rozmycie gausowskie, radialne, wyostrzenie krawędzi, redukcję szumów. A także wiele efektów typowo atrystycznych, które nadane na fotografie mogą np. powodować, że zdjęcie będzie przypominało rysunek lub obraz. Warto także wypróbować możliwość tworzenia chmur czy efektów świetlnych w naszych pracach.

Narzędzie Content-Aware Scale (Alt+Shift+Ctrl+C). Jego działanie opisze na prostym przykładzie. Wracając z wakacji przywozimy ze sobą masę różnych zdjęć na kilku z nich zauważamy, że postać A stoi w dużej odległości od postaci B, co powoduje, że centralna część zdjęcia jest pusta. Dzięki naszemu narzędziu możemy tak zwężyć zdjęcie, aby przybliżyć obie postaci do siebie, jednocześnie nie tracąc zbyt wiele na jakości.

Ważna uwaga! W opcjach narzędzia występuje ikonka człowieczka, jest to bardoz istotna rzecz, w przypakdu pracy na fotografiach, na których znajdują się ludzie, a zależy nam by ich postacie nie zostały uszkodzone. Opcja ta nazywa się protect skin tones czyli po prostu ochrona kolorów skóry. Niestety nie zawsze działa, to tak jakbyśmy chcieli. Opcja ta doskonale sprawdza się przy edycji zdjęć z plaży nudystów, natomiast aby nie uszkodzić postaci ludzi ubranych należy użyć narzędzi selekcji do zaznaczenia chronionego przez nas elementu. Następnie wybrać Select -> Save selection i w ten sposób zapisać selekcję, nazwa jaką nadamy temu zaznaczeniu pojawi się w rozwijanej liście Protect - ten magiczny trick pozwoli nam na zachowanie wysokiej jakości obiektów, których nie chcemy edytować.

Narzędzie Content-Aware Fill
Jeśli do naszego kadru wkradł się mistrz drugiego planu możemy go w prosty sposób usunać używając znowu narzędzia selekcji, a następnie Edit -> Fill -> Content-Aware. W tym przypadku bardzo ważne jest by zaznaczenie było większe od usuwanego obiektu, aby program mógł dopasować kolory do reszty zdjęcia.
Narzędzie Puppet Warp (Edit -> Puppet Warp)
Jest to jedno z narzędzi, które pozwoli nam np. na poprawienie nastroju osoby na zdjęciu. Przy jego użyciu tworzymy punkty edycyjne, które następnie możemy przesuwać. Do czego można to wykorzystać - a np. do złamania komuś ręki na zdjęciu, do podnoszenia linii ust, do zakrzywiania ust w celu wywołania uśmiechu i do innych przydatnych rzeczy.

Maska warstwy
Czym jest tzw. maska warstwy? Jest to coś w rodzaju warstwy na warstwie. Tworzymy ją na naszym obiekcie po to, aby usunąć lub odkryć jego część bez fizycznej modyfikacji dokumentu. Czarny kolor na masce ukrywa, natomiast biały odkrywa. Do czego to wykorzystać? Do wielu przydatnych modyfikacji. W ten sposób możemy np. domalowywać komuś włosy - najprościej mówiąc na zdjęcie kogoś łysego, możemy nałożyć w odpowiednim miejscu zdjęcie kogoś o większej liczbie włosów, a następnie ukryć pewne fragmenty zdjęcia, a dokładnie twarz osoby z włosami, tak aby na głowie łysego pojawiły się włosy :)

Panel adjustments
Panel ten jest wykorzystywany właściwie do wszystkiego, ale jego prawdziwa moc ujawnia się przy retuszu fotografii. Możemy dzięki niemu poprawić kolory naszego zdjęcia, zmienić kolor uzębienia, przyciemnić pewien fragment by uwydatnić inny itd. itd.

Photoshop to potężna aplikacji z masą opcji, o których można pisać bez końca - ja jednak chciałem krótko i treściwie przedstawić to, co mnie najbardziej urzeka w tym oprogramowaniu.

Polecam.