Adobe Reader wkrótce z piaskownicą

Strona główna Aktualności

O autorze

Nadchodzące duże wydanie programu Adobe Reader ma zostać wyposażone w funkcję sandbox, mającą zredukować zagrożenie wynikające ze znajdowanych dziur.

Brad Arkin, zarządzający bezpieczeństwem w Adobe poinformował, że nowa funkcja zabezpieczająca będzie podobna do spotykanych w innych aplikacjach, m.in. "piaskownicy" z Google Chrome oraz Microsoft Office 2010 Protected Viewing Mode. Oparta ma być na opracowanym przez Microsoft sposobie na podniesienie bezpieczeństwa zwanym Practical Windows Sandboxing. Funkcja sandboksa ma być domyślnie włączona i powodować otwieranie plików PDF w bardzo restrykcyjnym środowisku. W przypadku akcji wymagających dostępu do zasobów będących poza "piaskownicą", np. uruchomienie osadzonego w pliku PDF załącznika, wykorzystany będzie specjalny proces pośredniczący posiadający ściśle zdefiniowane reguły postępowania. W pierwszym podejściu do problemu, Adobe zaimplementuje w sandboksie ograniczenie funkcji zapisu danych w systemie. Potem mają pojawić się dodatkowe zabezpieczenia, m.in. przed odczytem danych użytkownika.

Nowa funkcja zabezpieczająca ma się pojawić w najbliższym "dużym" wydaniu Adobe Readera i nie będzie portowana do starszych wersji programu.

© dobreprogramy