Adobe chce otwartości?

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Adobe uruchomiła stronę Adobe Opens Up, na której stara się przekonać, że formaty Flash, PDF i inne przez nią opracowane formaty prezentacji danych powinny zostać wykorzystane przez administrację amerykańską do publikacji informacji.

Niestety sprawa okazuje się nie taka prosta. Wskazuje na to m.in. Sunlight Labs, organizacja non-profit zajmująca się digitalizacją danych rządowych. Choć format PDF a w większości także Flash są otwarte, to nie nadają się do publikowania danych. Pliki PDF ładnie wyglądają na ekranie i nie ma większych problemów z ich drukowaniem. Problem zaczyna się gdy w pliku PDF są jakieś dane, które chcemy wczytać do innego programu. Plik PDF jest trudno sparsować tak, aby wyciągnąć z niego w sposób zautomatyzowany odpowiednie informacje, umieszczone np. w tabelce. Nieraz nawet trudno jest ręcznie zaznaczyć tekst aby przekopiować go do innej aplikacji. Znacznie lepszym formatem byłby XML, pliki w tym formacie można bardzo łatwo wczytywać i przetwarzać.

Podobnie sprawa wygląda z Flashem. Warto przyjrzeć się wspomnianej stronie internetowej. Nie można na niej zaznaczyć ani skopiować tekstu. Jeśli w przeglądarce zdefiniujemy alternatywne style lub czcionki to na stronie flashowej zostaną one zignorowane. Nie działa wbudowane w przeglądarkę wyszukiwanie w tekście. Strony nie można przewijać strzałkami. Nie działają rozszerzenia takie jak Greasemonkey a także dodatki dla osób niewidomych odczytujące tekst.

© dobreprogramy

Komentarze