Adobe otworzy Flasha

Strona główna Aktualności

O autorze

Adobe poinformował o rozpoczęciu prac nad stworzeniem, w ramach projektu Open Screen Project, spójnego środowiska dla bogatej gamy urządzeń elektronicznych.

W tym celu korporacja ma udostępnić specyfikację formatu Flash, zarówno .swf, jak i .flv/.f4v oraz usunąć wszystkie restrykcje licencyjne. W przyszłości taki sam los ma też spotkać AIR. Warto przy tym zaznaczyć, że Adobe już jakiś czas temu umożliwił deweloperom tworzenie narzędzi zapisujących we Flashu. Do ich odtworzenia konieczne było jednak posiadanie oryginalnego Flash Playera. Teraz mają być one dostępne na każdym urządzeniu. Poza specyfikacją samego Flasha, Adobe planuje również otwarcie specyfikacji protokołów Adobe Flash Cast i Action Message Format oraz API niezbędnego do wdrażania Flash Playera na różnych platformach.

Otwarcie specyfikacji Flasha wydaje się wyzwaniem rzuconym w stronę konkurencyjnej platformy Microsoftu do wyświetlania i tworzenia bogatych graficznie multimedialnych treści internetowych Silverlight. Adobe ma nadzieję, że przyczyni się to do jego popularyzacji na miarę wydanego w 1993 roku PDF, który w krótkim czasie stał się otwartym standardem zapisu dokumentów elektronicznych, a także wkrótce standardem ISO 32000.

© dobreprogramy