r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Adobe publikuje swoją pierwszą otwartą czcionkę

Strona główna Aktualności

Pojawienie się kolejnej czcionki nie jest szczególnym wydarzeniem poza pewnymi kręgami skupiającymi projektantów i osoby zajmujące się typografią, ale tym razem warto napisać o pojawieniu się na rynku nowej czcionki. Jest to pierwsza w historii otwarta czcionka wydana przez Adobe.

Firma Adobe sprzedaje czcionki od 1985 roku. Od czasów opracowania specyfikacji PostScript Type 1 Adobe pilnie strzegł swoich sekretów, co rozpętało wojnę czcionkową. W roku 1990 specyfikacja została upubliczniona, zaś Adobe zaangażował się w tworzenie wysokiej jakości czcionek, narzędzi dla projektantów i tworzenie wraz z Microsoftem formatu OpenType, który również jest obecnie publicznie dostępny. Do projektowania własnych krojów można za darmo korzystać z Adobe Font Development Kit for OpenType, więc nic już nie ogranicza miłośników typografii.

Wkład firmy Adobe w rozwój czcionek, standardów i narzędzi jest ogromny, a być może będzie jeszcze większy, gdyż firma wydała swoją pierwszą grupę otwartoźródłowych czcionek — Source Sans Pro — na licencji Open Font. Czcionka może być bazą do rozwoju kolejnych krojów, może być analizowana w celach edukacyjnych, wykorzystywana w projektach komercyjnych i dowolnie rozpowszechniana. Adobe liczy więc na zapisanie swojej pozycji jeszcze mocniej w historii typografii.

r   e   k   l   a   m   a

Nie jest to pierwszy otwartoźródłowy produkt firmy Adobe, ale może okazać się jednym z bardziej przydatnych i raczej nie podzieli nieszczęśliwego losu otwartego Flexa. Więcej na temat procesu powstawania Source Sans Pro można dowiedzieć się na blogu Adobe.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.