Adobe wprowadza widżet do odtwarzania wideo HTML5

Strona główna Aktualności

O autorze

Adobe wprowadził widżet do obsługi tagu <video> w standardzie HTML5. Za jego pomocą można oglądać materiały wideo w przeglądarkach internetowych, które jeszcze nie obsługują tagu.

Firma Adobe promuje oczywiście własny produkt do obsługi multimediów, Flasha, jednak zgodnie z polityką otwartości na inne technologie, wspiera także HTML5. Ostatnim tego dowodem jest wprowadzenie widżetu HTML5 Video Player do odtwarzania materiałów wideo przesyłanych w standardzie HTML5. Podstawowym zadaniem widżetu jest obsługa tagu <video>, który nie został jeszcze zaimplementowany we wszystkich przeglądarkach internetowych. Adobe chce w ten sposób spopularyzować dostęp do materiałów wideo wśród internautów, ale pokazać też, że wbrew krytyce, wspiera także otwarte standardy.

Widżet HTML5 Video Player można pobrać z poziomu Adobe Widget Browser. Jest to aplikacja w ramach wieloplatformowego środowiska Adobe AIR. Współpracuje ona także z programem Dreamweaver CS5. Z widżeta mogą skorzystać użytkownicy takich przeglądarek jak Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome czy Opera. Jak podał Adobe, HTML5 Video Player korzysta z otwartej biblioteki Kaltura.

© dobreprogramy