Adobe wyda aplikacje na chromebooki – będą szybkie i proste w obsłudze

Strona główna Aktualności

O autorze

Wprowadzenie do systemu Chrome OS środowiska uruchomieniowego ARC++, które pozwala na „odpalanie” niezmodyfikowanych aplikacji Androida z Google Play w kontekście normalnego systemowego pulpitu to moment zwrotny w historii chromebooków. Miliony działających offline aplikacji mobilnych nagle stały się dostępne na lekkich, nowoczesnych laptopach i hybrydach – a że nie jest to tylko techniczna ciekawostka, przekonuje decyzja Adobe. W oficjalnym komunikacie prasowym producent Photoshopa ogłosił, że zoptymalizuje swoje androidowe apki pod kątem ich uruchamiania na chromebookach.

Już w najbliższych tygodniach w sklepie Play pojawią się nowe wersje takich programów jak Photoshop Mix, Lightroom Mobile, Illustrator Draw, Photoshop Sketch, Adobe Comp CC oraz Creative Cloud Mobile. Wszystkie one mają wykorzystywać atuty chromebooków, tj. szybkość działania i prostotę obsługi, a ich wydanie ma pozwolić na zachęcenie użytkowników, szczególnie uczniów, do wykorzystania oprogramowania Adobe w swoich projektach artystycznych.

Decyzja Adobe, dobrego przecież partnera Google, jakoś nie dziwi. Raptem kilka dni temu producent Chrome OS-a potwierdził, że wszystkie chromebooki wprowadzone na rynek w 2016 roku, jak i oczywiście nowe modele otrzymają ARC++, i co za tym idzie będą w stanie uruchamiać aplikacje ze sklepu Play, a to oznacza dziesiątki milionów urządzeń, które nagle będą mogły uruchamiać aplikacje Adobe – i to bez żadnego „kombinowania”.

Do tego dochodzi ta nowa fala tabletów i hybrydowych laptopów 2w1 z Chrome OS-em, które mają być wyposażone w narzędzie nieodzowne do prac plastycznych – rysik. Trudno powiedzieć, czy będą mogły uczniom zastąpić tradycyjne tablety graficzne, ale Adobe zdaje się myśleć o takiej możliwości. W swoim komunikacie wspomniało, że później, po tej aktualizacji, wydane zostaną nowe aplikacje, specjalnie na chromebooki.

© dobreprogramy