reklama

Adobe wzywane do otworzenia kodu Flash Playera, by ocalić cyfrowe dziedzictwo

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o oficjalnej zapowiedzi końca Flasha: w 2020 roku Adobe zaprzestanie dystrybuowania i wspierania Flash Playera. Nieunikniony koniec pewnej ery? Pewnie tak, ale nie dla wszystkich. Na GitHubie pojawiła się petycja, której autor, fiński programista Juha Lindstedt, wzywa Adobe do otworzenia kodu źródłowego Flasha – dla przyszłych pokoleń.

Czy to się nam podoba, czy też nie, Flash był ważnym aspektem historii Internetu. Liczbę stworzonych w nim aplikacji webowych, gier i dzieł sztuki projektanckiej liczyć można w setkach tysięcy. Licząc zrealizowane we Flashu witryny, będą tego miliony.

Choć dziś rolę Flasha niemal całkowicie przejął HTML5 z JavaScriptem, a korzystanie z niego jest coraz bardziej ograniczane przez twórców przeglądarek i sieci reklamowe, nie jesteśmy w ogóle gotowi na ocalenie stworzonych w technologii Adobe treści. Wciąż nie dysponujemy żadnym otwartym środowiskiem uruchomieniowym, które pozwoliłoby na bezbłędne odtwarzanie plików SWF. Projekty takie jak Gnash, Lightspark czy Shumway w pewnym stopniu odtwarzają interfejsy Flasha, ale poprawność działania w nich flashowych aplikacji jest taka sobie. Bez dostępu do kodu Flasha po prostu pozostaje odwrotna inżynieria na podstawie jedynie częściowo dostępnej specyfikacji.

Lindstedt dlatego chce, by społeczność deweloperska dała Adobe jasny sygnał: owszem, Flash musi odejść, ale stworzone przez lata w nim projekty muszą zostać zachowane dla ochrony naszego cyfrowego dziedzictwa. Bez Flasha przyszłe pokolenia nie będą mogły nigdy poznać tego, co stworzono przez kilkanaście lat świetności tej technologii. Jedynym sposobem, by zachować te dobra dla pożytku edukacyjnego i artystycznego jest otworzenie kodu Flasha, tak by społeczność mogła sama rozwiązać problemy Flash Playera i zapewnić, że w przyszłości pliki SWF dalej będzie można odtworzyć.

Autor petycji jest zarazem realistą: zdaje sobie sprawę, że otworzenie tak po prostu kodu Flash Playera po prostu nie jest możliwe – znajdują się tam niewątpliwie licencjonowane technologie firm trzecich, które nigdy nie wyrażą zgody na ujawnienie ich kodu. Dlatego proponuje, by Adobe udostępniło wszystko to, co może udostępnić, a to czego udostępnienie jest niemożliwe zastąpiło notką informującą, co to było i co robiło. Społeczność sobie poradzi, albo obejdzie te zależności, albo stworzy opensource’owe ich zamienniki.

Aby podpisać petycję na GitHubie, wystarczy oznaczyć gwiazdką repozytorium pakastin/open-source-flash. Jak do tej pory zrobiło to niemal 4 tys. osób. Nie oznacza to jednak, że inicjatywa fińskiego programisty spotkała się tylko z bezkrytycznym entuzjazmem. Wręcz przeciwnie, w poświęconym temu wątku na Hacker News znajdziemy głosy, że najwyższy czas, by Flash po prostu umarł, tymczasem uwolnienie jego kodu źródłowego sprawi, że żyć będzie wiecznie.

I coś jest w tym co mówią krytycy pomysłu Lindstedta. Czy nie mamy dziś wirtualizacji czy konteneryzacji, by zainteresowani sztuką cyfrową retro uruchamiali izolowaną od reszty systemu starą przeglądarkę, ze starą wersją Flash Playera? Nie jest przecież tak, że wraz z porzuceniem wsparcia, te stare binarne paczki znikną. Nie potrzebujemy nawet do tego Windowsa, wystarczy minimalny linuksowy obraz z Wine, starym Firefoksem i wtyczką Adobe.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Kiedy ostatnio korzystaliście z flashowej strony, aplikacji czy gry, co najładniejszego we Flashu widzieliście? Czekamy na opinie w komentarzach.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama